Dvojposádková plachetnica, na ktorej jazdia pretekári takmer všetkých vekových kategórií, sa volá Vaurien. Pohybuje sa pomocou troch plachiet: hlavnej plachty, spinakra a kosatky. Posádku, ktorá ju ovláda, tvorí kormidelník a kosatník. Jachtu skonštruoval Francúz J. J. Herbulot a keďže je cenovo dostupná, je veľmi populárna.
LIPTOVSKÁ MARA. Vo vodách Liptovskej Mary sa uplynulý týždeň plavili Vaurieny v celého sveta. Na 49. ročníku majstrovstiev sveta (MS) v jachtingu v lodnej triede Vaurien pretekalo päťdesiatosem plachetníc z jedenástich krajín sveta.
Pretekal aj Holanďan s Urugvajcom
Zorganizoval ich Slovenský zväz jachtingu, Telovýchovná jednota (TJ) Fatran Liptovský Mikuláš, Yachtclub Limar Liptovský Mikuláš a Yachtclub Liptovská Mara. Majstrovstvá začali úvodným ceremoniálom na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši. Jachtári celý týždeň jazdili v lodenici v Ráztockej zátoke na Liptovskej Mare. Najviac plachetníc prišlo z Holandska a Nemecka. Najvzdialenejšia posádka bola z juhoamerického Uruguaja. V plachetnici sa plavil Uruguajec a holandský jachtár s uruguajským občianstvom. Favoritom majstrovstiev boli bratia Miroslav a Maroš Baranovci z Jachting klubu YC Martin. Liptovských favoritov prezentoval Adam Brestovský.
Vietor neprial pretekom
Preteky sa jazdili na tri kolá a posádka, ktorá prešla cieľom ako prvá, zvíťazila. Začiatok rozjazdov bol vždy naplánovaný na jedenástu hodinu, no v skutočnosti jachtári štartovali, až keď mali na plavbu ideálne poveternostné podmienky. Silu vetra sledovali rozhodcovia zo špeciálne upravenej rozhodcovskej lode. Keď uznali, že už je vhodný vietor na jazdenie, dali jachtárom znamenie a preteky odštartovali. „Vietor majstrovstvám príliš neprial a zastihla nás aj búrka. Rozjazdy sme preto museli odkladať," povedal Marián Babjak, predseda Slovenského zväzu jachtingu. Počasie sa umúdrilo až v sobotu, preto chýbajúce kolá odjazdili až na záver. Záverečný ceremoniál presunuli do areálu lodenice v Ráztockej zátoke. Pôvodne chceli organizátori ukončiť preteky na mikulášskom námestí, no z časových dôvodov by to nestihli.
Slováci získali striebro
Vyhlásenie sobotňajších záverečných výsledkov, určite potešilo slovenskú jachtársku verejnosť. Bratia Miroslav a Maroš Baranovci z YC Martin skončili na druhom mieste a zaistili tak Slovensku striebornú medailu. Prví boli Taliani Olmo Cerri, Edoardo Meini a bronz tiež putoval do Talianska. Odniesla si ho posádka Graziani Francesco, Marko Melfa.
Z liptovských jachtárov si najlepšie viedla posádka Adam Brestovský a Radka Babjaková z YC Limar a TJ Fatran Liptovský Mikuláš. Dvojica končila na 28. mieste. Pavel a Peter Ružičkovci z TJ Fatran Liptovský Mikuláš obsadili 36. miesto a Ján Hlavsa a Karolína Barényiová z TJ Fatran Liptovský Mikuláš boli na 40. mieste.
Nemali peniaze na GPS
„Prvýkrát v histórii samostatného Slovenska sa uskutočnilo jachtárske podujatie takéhoto rozsahu. Teší nás, že sme mohli MS v jachtingu privítať práve na Liptovskej Mare," skonštatoval Marián Babjak, predseda Slovenského zväzu jachtingu.
Keďže získať finančné prostriedky na športové podujatia nie je v dnešnej dobe jednoduché, fanúšikovia jachtingu si nemohli MS užiť naplno. „Každá loď mala mať pôvodne so sebou GPS Tracker. To znamená, že polohu lode by zariadenie neustále na vode snímalo a prenášalo na breh. Všetci diváci, nielen na Slovensku, ale aj v celom svete by tak mohli prostredníctvom internetu sledovať priebeh MS. Bohužiaľ, stálo by nás to 10-tisíc eur a keďže sme premýšľali, ako ušetriť, bola to prvá položka, ktorú sme vyškrtli," vysvetlil na záver Marián Babjak.