LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Úrad pre verejné obstarávanie zastavil mestu Liptovský Mikuláš vstup súkromného investora do spoločnosti, ktorá v meste zabezpečuje komunálne služby vrátane odvozu odpadu. Mesto na projekt nevypísalo súťaž, ale išlo cestou užšieho „súťažného dialógu". Odhadovaná cena zákazky bola vyše 16 miliónov eur.
Sústava zmlúv pre spoločný podnik mesta a víťazného investora mala platiť 20 rokov.
Úrad zistil v projekte niekoľko chýb. Hneď v úvode konštatoval, že predmet zákazky je „neurčitý a zmätočný". Kontrola tvrdí, že mesto použilo formu súťažného dialógu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Dohľad nad obstarávaním konštatoval, že mali použiť verejnú, alebo užšiu súťaž.
„Išli sme transparentne a zodpovedne. Prekvapilo nás rozhodnutie úradu, ale rešpektujeme ho. Situáciu analyzujeme, a potom sa rozhodneme," vyhlásil primátor Ján Blcháč zo Smeru.
Primátor tvrdí, že postupovali podľa usmernenia úradu. Úrad skutočne metodicky predbežne usmernil magistrát, že vhodným postupom môže byť súťažný dialóg, ale nevylúčil súťaže.
Monopol na dvadsať rokov
Úrad navyše upozornil, že založenie spoločného podniku s 50-percentnou účasťou súkromného kapitálu a zadanie zákazky bez vyhlásenia ďalšej súťaže narúša hospodársku súťaž.
„Takýto postup by zvýhodnil na 20 rokov subjekt, ktorý sa kapitálovo podieľa na spoločnom podniku pred inými konkurentmi. Postup zadávania zákazky pred podpisom zmluvy bol neefektívny, nehospodárny a netransparentný. Kontrolovaný postupoval nezákonne pri povinnej aplikácii zákona o verejnom obstarávaní," uvádza úrad.
Podnet na ÚVO podal poslanec Národnej rady a kandidát na primátora Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský (SDKÚ). „Úrad pre verejné obstarávanie našiel celkovo osem závažných pochybení a porušení zákona. Zaráža ma preto, že vedenie radnice bude analyzovať dôvody rozhodnutia. Nie je čo analyzovať, všetko je v doručenom rozhodnutí," vyhlásil Slafkovský.
Blcháč rozhodnutie úradu spochybňuje aj cez oponenta. „Je mi ľúto, že poslanec Slafkovský bojuje proti mestu. Ako poslanec mohol mať vplyv, navyše SDKÚ malo v tom čase člena vo vedení úradu," povedal. Priamej otázke, či si myslí, že Úrad pre verejné obstarávanie rozhodoval pod politickým vplyvom, Blcháč reagoval: „To som nepovedal, ale mali tam vplyv".
Petícia ako šírenie poplašnej správy
Primátor Liptovského Mikuláša nehovorí v súvislosti s rozhodnutím úradu o finančných stratách. Vedenie mesta však očakávalo, že vstupom investora do spoločného podniku získajú približne 400-tisíc eur z predaja majetku.
Ešte pred rozhodnutím ÚVO sa proti zákazke postavili obyvatelia Liptovského Mikuláša, petíciu „Nie predraženým smetiam" proti privatizácii Verejnoprospešných služieb podpísalo takmer tri tisíc ľudí.
Vedenie mesta na petíciu reagovalo vyšetrovaním podozrenia zo šírenia poplašnej správy. Slafkovského už kontaktoval policajný vyšetrovateľ.