Pod vodopádom v Lúčkach sa ľudia vozili na plti, pri vodopáde tlačili kapustu a pílili drevo. V prírodnom amfiteátri Markuška tancovali a spievali folkloristi zo Slovenska aj Slovinska.
LÚČKA. Lúčky boli dejiskom 13. ročníka Dolnoliptovských folklórnych slávností pod Chočom. Začali sa v sobotu 24. júla jarmokom remesiel pri lúčanskom vodopáde. Svoje umenie predvádzal rezbár, košikárka, drotárka, píšťalkár a ďalší ľudoví remeselníci. Nechýbala ani domáca paličkárka Ľubica Drusková. Členovia folklórnej skupiny Lúčan predviedli ukážky tlačenia kapusty a pílenia dreva.
Predtým, ako dievčina skočila do suda s kapustou, si poriadne poumývala nohy. FORO: ARCHÍV OBCE LÚČKY
Lúčky sú známe tým, že v strede dediny je vodopád a majú bohatú pltnícku históriu. Lúčania sa kedysiplavili na pltiach dolu Váhom až do Budapešti. Na plti sa pod lúčanským vodopádom mohli povoziť aj návštevníci Dolnoliptovských folklórnych slávností. Plť zhotovili pracovníci Drobných prevádzok pri Obecnom úrade Lúčky, pltníkmi boli Marko Pecho a Milan Fula.
Pod vodopádom vystúpila folklórna skupina Vepor z Klenovca a mnohí domáci aj návštevníci si s nimi schuti zaspievali.
Lúčan slávil sedemdesiatku
K pltníctvu sa v Lúčkach viaže množstvo piesní a zvykov. O ich uchovávanie sa už sedemdesiat rokov stará folklórna skupina Lúčan, ktorej boli slávnosti pod Chočom pri príležitosti jej jubilea venované. Skupina začala pracovať v roku 1940 pod názvom Choč a na jej čele stál Dominik Ševc, ktorého si spolu s ďalšími významnými osobnosťami lúčanského folklóru uctili na 13. ročníku folklórnych slávností. Spolu ocenili dvadsať členov, z toho štyroch in memoriam. Okrem Dominika Ševca známu lúčanskú pltníčku Margitu Senkovú, Vilmu Krškovú a Cyrila Pažítku.
Jubilujúci domáci súbor sa predstavil, okrem iného, aj novo nacvičeným mlynárskym tancom a neodmysliteľnou Pltnicou.
Zaujali Slovinci a cimbalovka
V prírodnom amfiteátri Markuška zaspievali a zatancovali aj folklórna skupina Kriváň z Východnej, deti z domácej materskej školy a detského folklórneho súboru Lúčanček, detský folklórny súbor Pramienok z Liptovského Mikuláša, Vepor z Klenovca, folklórny súbor Háj z Rimavskej Soboty aj zahraničný hosť skupina Lancova Vas zo Slovinska.
Napriek tomu, že nepriaznivé počasie skrátilo sobotňajší program v amfiteátri a vyžiadalo si aj presunutie nedeľného galaprogramu do liečebného domu, tešil sa festival záujmu obyvateľov aj kúpeľných hostí.
Najviac zaujalo vystúpenie folkloristov zo Slovinska s tradičnou fašiangovou maskou, ktorú nazývajú korant a vystúpenie folklórnej skupiny Háj. Veľký úspech mala hlavne cimbalová muzika, ktorá ju sprevádzala.