V Múzeu liptovskej dediny v Pribyline bude v nedeľu čipkársky jarmok aj čipkársky bál. Stretnú sa na ňom čipkárky z celého Slovenska a pokúsia sa o slovenský rekord. V pribylinskom skanzene odovzdajú aj čipku z Čipkárskej cesty.
PRIBYLINA. Projekt Čipkárska cesta odštartovali pred dvoma rokmi v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline členky liptovskomikulášskeho klubu paličkovanej čipky. Valec s vyhotovenou paličkovanou čipkou odovzdali kolegyniam zo Žiliny, ktoré pokračovali v začatom diele. Postupne sa pridávali ďalšie kluby. Na asi 15-centimetrov široký pás čipky pripájali vzory v tvare štvorca.
Okrem čipky sa robí súčasne aj jej kronika. Každá čipkárka, ktorá vytvorí kúsok čipky, do nej napíše niečo o sebe a tak bude zdokumentovaná nielen čipka na Slovensku, ale aj čipkárky. Ženy paličkujú rôzne motívy, najčastejšie kvety a erby. Okraje čipky sú charakteristické pre daný región.
Keď sa čipka vlani vrátila do Pribyliny, merala takmer 15 metrov. A to mama za sebou iba časť cesty Považím. Z Pribyliny vyslali čipku troma smermi. Dúfali, že jej bude možno aj 50 metrov a bude zapísaná do knihy rekordov.
Ako dopadne v pribylinskom skanzene pokus o slovenský rekord - najdlhšiu paličkovanú čipku, sa v dozvieme už túto nedeľu.
Časť čipky z Čipkárskej cesty. Pred rokom mala pätnásť metrov. O koľko za rok narástla sa dozvieme v nedeľu. V pozadí Iveta Zuskinová, riaditeľka Liptovského múzea a spoluautorka projektu Čipkárskej cesty. FOTO:BEATA CHRENKOVÁ