Deti začali náhle kašľať, mali problémy s dýchaním, niektorým dávali kyslík. Desať detí odviezla sanitka z Aquaparku Tatralandia minulý utorok rovno do nemocnice. Vo štvrtok ich prepustili, ale dodnes nikto nevie, čo ich stav spôsobilo.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ.Otec dievčatka, ktoré v mikulášskej nemocnici strávilo dve noci, nám porozprával, čo sa vlastne v utorok v akvaparku dialo. „Boli sme s dcérou v najteplejšom bazéne, ktorý má 38 stupňov a je zastrešený. Na začiatku bazéna pri vchode z vestibulu som zrazu zacítil hrozný smrad, ťažko identifikovateľný a veľmi koncentrovaný. Nedalo sa to dýchať," povedal Ivan Rodina z Ostravy a pokračoval: „Keď som zacítil zápach, zobral som hneď dcéru a išli sme dovnútra do vestibulu. Ale tam bol zápach ešte väčší. Bolo tam veľa malých detí, nikto nevedel, čo sa deje. Vyšli sme von, dcéra začala kašľať a sťažovať sa, že nemôže dýchať. Plavčíkom som povedal, že vo vestibule uniká nejaká chemická látka, nech sa tam idú pozrieť a s dcérou sme sa vybrali na deku. Neustále kašľala, mala problémy s dýchaním, plakala. Tak sme išli na stanovisko prvej pomoci pri hlavnej budove, kde už bolo asi sedem - osem detí aj dospelí. Väčšinou kašľali, jedno dieťa vracalo. Kolovali tam asi dve kyslíkové fľaše, deti mali na tvárach kyslíkové masky."
V akvaparku poskytli deťom prvú pomoc a zavolali profesionálnych záchranárov. „Detskí pacienti vo veku od troch do trinásť rokov, ktorých ošetrovali naši záchranári, boli bez zranení. Niektorí pociťovali nutkanie na zvracanie, u ďalších sa objavilo mierne slzenie očí a kašeľ," informovala TASR hovorkyňa Falck Záchranná Magdaléna Magdová.
Škodlivé látky nezistili
„Okamžite sme zavolali aj políciu a hasičov, aby vyšetrili, čo sa stalo. Hasiči urobili merania a zistili, že v priestoroch akvaparku sa nenachádzajú žiadne škodlivé toxické látky a naša technológia je v úplnom poriadku. Preto sme neboli nútení prerušiť riadnu prevádzku," povedal marketingový riaditeľ Aquaparku Tatralandia Miroslav Parobek.
Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline Miroslava Ondrichová potvrdila, že 3. augusta o pol siedmej večer na tiesňovú linku 150 ohlásili, že v Tatralandii došlo pravdepodobne k úniku chlóru.
„Hasiči ihneď začali merať koncentráciu nebezpečných látok pri bazéne a v jeho okolí a po pätnástich minútach merania zopakovali. Zistili, že namerané hodnoty neprekračujú bezpečné koncentrácie. Skontrolovali aj technologické zariadenie na chlórovanie vody," uviedla M. Ondrichová .
Dve noci v nemocnici
Do mikulášskej nemocnice priviezli v utorok večer sedem detí slovenskej, poľskej a českej národnosti. Najmladšie malo tri roky. Šesť detí hospitalizovali, rodičia jedného poľského dieťaťa podpísali takzvaný negatívny reverz a s dieťaťom odišli.
„Mali prevažne dýchacie problémy. Ich príčinou bolo podľa anamnézy s najväčšou pravdepodobnosťou nadýchanie sa plynu s obsahom síry. U nikoho sa nevyskytli komplikácie," informoval riaditeľ Liptovskej nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši Ján Vyšňan.
Ani tri deti predškolského veku, ktoré hospitalizovali v ružomberskej nemocnici, nemali vážnejšie problémy. „Urobili sme vyšetrenia a sú v poriadku. Nemali takmer žiadne známky intoxikácie, iba jedno dievčatko pokaškliavalo," povedal Viliam Žilínek, primár detského oddelenia Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku - fakultnej nemocnice.
S niektorými deťmi strávili noc v nemocnici aj ich rodičia. Za jednu noc v nemocnici platí rodič desať eur, zahraničný dvojnásobok.
Nik nevie, čo sa vlastne stalo
„Nevieme, čo sa vlastne stalo a čo si máme o tom myslieť. Či to bol nejaký prírodný úkaz alebo niekde unikol nejaký plyn," povedal Ivan Rodina vo štvrtok, keď si bol po dcéru v nemocnici. Do Liptova chodieva s rodinou každý rok a v Tatralandii neboli prvýkrát.
„Po tomto zážitku už budem obozretnejší. Budem sa snažiť vyvarovať toho, aby som bol v uzatvorenom bazéne či uzatvorených priestoroch. Radšej vo vonkajších."
Spýtali sme sa ho, či nemal tiež zdravotné problémy. „Nie, napriek tomu, že som bol stále s dcérou. Zdôvodňujem si to tým, že som vyšší. Myslím si, že plyn sa držal nižšie pri zemi, a preto sa ho nadýchali hlavne deti."
Prípadom sa zaoberal aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši. „Vykonali sme štátny zdravotný dozor zameraný na zistenie možných príčin vzniknutej situácie. Nezistili sme žiadne súvislosti, ktoré by objasnili jej príčiny," povedala zástupkyňa regionálnej hygieničky Gabriela Guráňová.
Podali trestné oznámenie
Akvapark podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z trestného činu všeobecného ohrozenia a prípad rieši polícia.
„V súčasnosti nie je možné na základe zistených skutočností jednoznačne určiť, či pôjde o trestný čin, alebo o priestupok. Presnejšie sa budeme môcť vyjadriť až po dôkladnom prešetrení udalosti," vyjadrila sa krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.
„Bola to pre nás nevysvetliteľná mimoriadna situácia. Aj keď sme ju nezapríčinili, dotknutým návštevníkom, ktorí nemohli v plnom rozsahu využiť naše služby, sme vrátili vstupné a boli sme nápomocní pri vybavovaní administratívnych úkonov," povedal pre TASR M. Parobek.