Pacienti cestujú za lekárom ďalej, lebo v meste postupne zrušili všetky lekárske pohotovosti - pre deti, dospelých a od prvého augusta aj v lekárňach.
LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Najprv detská lekárska pohotovosť, potom pohotovosť pre dospelých a napokon obmedzenie pohotovosti v lekárňach. Taký je obraz mimopracovnej zdravotnej pomoci v meste.
Rodičia detí z Liptovského Hrádku a okolia si už pomaly zvykli, že za lekárskou pohotovosťou v popoludňajších a nočných hodinách, ale aj cez víkendy a sviatky musia so svojimi ratolesťami cestovať do Liptovského Mikuláša. Od 1. júla prišla na rad ďalšia zmena. Pohotovosť pre dospelých zrušili. Lekársku službu prvej pomoci pre pacientov z Liptovského Hrádku a okolia poskytuje pohotovosť v Liptovskom Mikuláši na Jilemnického ulici.
Pacientov bolo viac len do večera
Prečo došlo k tomuto kroku? Vraj pohotovosť pre dospelých bola nevyužitá. Najviac pacientov totiž prichádzalo do dvadsiatej druhej hodiny, potom ich počet výrazne klesol, a tak aj pohotovosť pre dospelých zrušili. „Škoda, mohli nechať aspoň pohotovosť do desiatej večer a nie zrušiť ju úplne," zaznievajú v meste hlasy.
Následkom presunutia služieb, ako je zrušenie poskytovania lekárskej služby prvej pomoci pre dospelých nazvané na letáčikoch vylepených v hrádockej poliklinike, prišlo k ďalšej zmene. Od 1. augusta sú v Liptovskom Hrádku zrušené pohotovostné služby pre lekárne počas nedieľ a vo sviatky.
Počet ošetrených sa dramaticky nezvýšil
Zaznamenali za mesiac pohotovostných služieb v Liptovskom Mikuláši prílev pacientov z Liptovského Hrádku a okolia? „Určite áno," zareagoval lekár Vlastimil Kapcát, ktorý má pod palcom lekársku pohotovosť v Liptovskom Mikuláši už štrnásť rokov. „Za tie roky mám vybudovanú databázu pacientov a počas prvého letného mesiaca sa začali objavovať nové mená, no nie je ich dramaticky veľa."
Lekár konštatoval, že nárast mohli spôsobiť aj turisti, prípadne letné ochorenia, ale lekári na mikulášskej pohotovosti, podľa jeho slov, v pohode prácu stíhajú. Slúžia nielen mikulášski, ale aj hrádockí lekári.
Určitým spôsobom sa zväčšil obvod, z ktorého môžu potenciálni pacienti potrebovať lekársku službu prvej pomoci. „Veľmi rýchlo sa vďaka diaľnici dostaneme aj do vzdialenejších obcí, ako sú Važec či Východná," povedal V. Kapcát. „Keby sme však zaregistrovali zvýšenú chorobnosť, nie je pre nás problém posilniť služby na pohotovosti a zabezpečiť ďalších lekárov."