GÔTOVANY. „Vždy, keď boli povodne a živelné pohromy, nás to obchádzalo. Nikto by nepovedal, že také niečo môže prísť. Za pol hodinu voda zaplavila celú dedinu. Poškodila cesty aj most, strhla železné lavičky, zatopila dvory a pivnice. Ľuďom, ktorí mali pred vchodom menej ako tri schodíky, natiekla aj do obytných priestorov," povedal starosta Pavel Droppa.
Tretí stupeň povodňovej aktivity
Liať začalo v poslednú júlovú sobotu o pol ôsmej večer a o ôsmej vyhlásil tretí stupeň povodňovej aktivity.
„Voda sa valila z okolitých polí aj potokov Čermník a Dúbravka. Zavolal som hasičov z Liptovského Mikuláša, prišli rýchlo. Keď videli, aká je situácia, zavolali aj hasičov zo Záchranného zboru zo Žiliny. Celú noc odčerpávali vodu z pivníc postupne z 24 domov. Pomáhali im aj miestni hasiči."
V prvú augustovú nedeľu bola celá dedina na nohách. Všade boli rozvešané mokré koberce, niektoré ľudia rovno vyhodili do kontajnera. Upratovali dvory, čistili brody.
Voda odplavila prívesný vozík aj s tehlami
Voda narobila poriadnu spúšť. Mala takú silu, že odplavila prívesný vozík aj s tehlami a odtrhla asi dvadsať centimetrov hrubé cestné panely. Betónové balvany pri ihrisku veľké ako stôl odniesla takmer sto metrov. Z dvorov pobrala drevo, sudy a rôzny materiál.
Potoky Čermník a Dúbravka sa v strede obce spájajú do jedného, ktorý tečie do gôtovanskej zátoky. Do nej odniesla veľká voda všetko, čo zobrala v dedine. Kedysi ju volali ministerská, lebo tam chodievali na ryby poprední politickí predstavitelia, ale aj nezabudnuteľný herec Jozef Króner.
Cesty sú ako tankodrom
Cesty v Gôtovanoch vyzerajú v súčasnosti ako tankodrom. Voda na niektorých miestach potrhala asfalt. Už pred povodňou boli v zlom stave a chceli ich opraviť. „Päť rokov trvalo, kým sa podarilo majetkovo-právne vysporiadať pozemky pod cestami, aby obec mohla žiadať o príspevok na ich opravu z eurofondov. Konečne sme dostali 100-tisíc eur a cesty sme mohli opravovať. Ľudia už boli netrpezliví a vypytovali sa, kedy konečne začneme. Ale čakal som, kým si ešte dvaja urobia vodovodné prípojky, aby sme cestu nemuseli prekopávať znovu. Dobre, že som počkal. Keby boli cesty opravené, povodeň by ich zničila," povedal starosta. Miestne komunikácie začnú opravovať v najbližších dňoch.
V Gôtovanoch boli po povodni aj pracovníci zo Slovenskej správy ciest, lebo voda poškodila aj štátne cesty.
Iné je vidieť v televízore, iné zažiť
„Chceli sme zregulovať potoky v obci, a preto sme vlani poslali na envirofond žiadosť o finančný príspevok. Predtým sme museli zaplatiť projekt, ktorý stál asi 7-tisíc eur, vybaviť stavebné povolenie. Nedávno sme dostali odpoveď, že peniaze na to určené presunul štát na povodňou zničené obce na východnom Slovensku," povedal P. Droppa. Dodal, že keby dostali peniaze aspoň na to, aby mohli zregulovať najhoršie úseky, nemusel by vyhlasovať tretí stupeň povodňovej aktivity. „Boli u nás pracovníci z Povodia Váhu a sľúbili, že pošlú špeciálnu techniku a prehĺbia korytá potokov. Ale neviem, či to bude stačiť, keby zase prišla veľká voda. Ľudia sa doteraz z toho nemôžu spamätať. Iné je vidieť to v televízore, iné zažiť. Pokým to človek nezažije a nevidí na vlastné oči, nevie si to predstaviť."
Ľudia pomáhali jeden druhému
Starostka Liptovských Kľačian Viera Tomčíková zažila podobnú situáciu asi pred troma týždňami. Po štyridsaťminútovom silnom daždi tiež vyhlásila v obci tretí stupeň povodňovej aktivity. Už štyri roky majú projekt na protipovodňové opatrenia a žiadajú o príspevok. Zatiaľ márne. „V nedeľu prišla ráno už o pol siedmej a pýtala sa, či nepotrebujeme pomôcť," prezradil Pavel Droppa. Vyzdvihol, že ľudia v obci boli solidárni a pomáhali jeden druhému a ocenil profesionalitu mikulášskych hasičov a členov záchranného zboru zo Žiliny.
Tretí stupeň povodňovej aktivity zrušil starosta v Gôtovanoch minulý utorok.