PRIBYLINA. Ovečku najskôr ostrihajú, vlnu operú, ručne rozčuchrú a špeciálnymi hrebeňmi, ktoré sa volajú krample, rozčešú. Preto sa tento proces volá kramplovanie. Rozčesanú vlnu potom spriadajú na kolovrátkoch alebo priamo na vreteno a ďalej spracovávajú.
Spracovanie vlny predvádzali v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline nielen Liptáčky, ale aj ženy z partnerského Valašského múzea v prírode z Rožnova pod Radhoštěm. Návštevníci mohli v skanzene vidieť, čo všeličo sa dá z vlny vyrobiť. Nielen klasické svetre či ponožky, ale aj plstené prívesky na mobil a púzdra na okuliare.
Techniku plstenia, suchú aj mokrú, predvádzali v Pribyline ženy z Nižnej Boce. Touto technikou vyrábajú, napríklad, klobúky, vankúše, rôzne dekoratívne predmety a netradičné ozdoby na odev. Používajú pri tom špeciálne ihly a niekedy aj formičky na vykrajovanie medovníkov. Natlačia do nich vlnu, rozpichajú, vyklopia a dozdobia. Plstenie zaujalo hlavne deti. Mnohé si v skanzene vyrobili plstené srdiečko, ovečku či kvet.
Návštevníci mohli ochutnať aj ovčí syr, oštiepky, parenice, bryndzu a žinčicu. Nechýbali ani bryndzové halušky, pirohy, droby a tradičné pečivo.
Okrem živých ovečiek bolo v skanzene aj niekoľko drevených. Počas celého dňa ich vyrezávali rezbári zo Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku.
Podujatie pripravilo Liptovské múzeum v spolupráci s občianskym združením Ramža v rámci projektu Nositelia tradícií, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou.
Autor: bea