Pri Základnej škole Klačno v Ružomberku vznikla Liptovská ekologická záhrada, v ktorej vysadili osemsto stromov, krov a bylín.
RUŽOMBEROK. „Financie vo výške takmer 91-tisíc eur sme získali z 85-percent z Európskeho sociálneho fondu, desať percent zo štátneho rozpočtu a zvyšok dala ako zriaďovateľ školy ružomberská radnica. Jednotlivé aktivity projektu trvali 18 mesiacov a budú ukončené v auguste,“ konštatoval projektový manažér školy Miloš Smetana.
S myšlienkou zriadenia arboréta prišla učiteľka školy Vladimíra Filippová. Odborným garantom je Ján Topercer z Botanickej záhrady v Bratislave, ktorý vypracoval druhovú skladbu výsadby. „Tá je rozdelená do ôsmich rastlinných biotopov, zahŕňajúcich horské, podhorské, nížinné lesy až po stredomorské krovité spoločenstvo. Žiaci majú možnosť priamo v teréne spoznávať prirodzené rastlinstvo Liptova, ale aj exotické druhy rastlín ako oliva, vavrínovec, granátové jablko, oleander či rozmarín,“ objasnil Smetana.
Na najľudnatejšom ružomberskom sídlisku vznikla oáza zelene, ktorá svojou druhovou rozmanitosťou nebude mať o niekoľko rokov v okolí konkurenciu. Každé rastlinné spoločenstvo má informačnú tabuľu v slovenskom a anglickom jazyku, ako aj fotografie.
„Hlavným prínosom projektu je, že práce spojené s výsadbou a udržiavaním zelene realizujú samotní žiaci školy. Z peňazí bolo zriadené aj moderné prírodovedné laboratórium, ktoré pomôže vzdelávaniu prostredníctvom najnovších vyučovacích metód. Hodnotou je aj integrácia angličtiny do vyučovania prírodovedných predmetov. Všetky práce súvisiace s prípravou a realizáciou projektu zabezpečili zamestnanci školy. Nerobili sme to cez externé firmy,“ dodal Smetana.