Najlepší strihači sú Liptáci, najrýchlejší bol Poliak

Igor Fongus z Liptovských Revúc sa stal dvojnásobným víťazom na medzinárodných majstrovstvách Slovenska v strihaní oviec.

Strihači, organizátori a porotcovia na medzinárodných majstrovstvách Slovenska v strihaní oviec v Liptovskej Lúžnej.Strihači, organizátori a porotcovia na medzinárodných majstrovstvách Slovenska v strihaní oviec v Liptovskej Lúžnej. (Zdroj: RADOVAN DROZD)

Igor Fongus z Liptovských Revúc sa stal dvojnásobným víťazom na medzinárodných majstrovstvách Slovenska v strihaní oviec.

LIPTOVSKÁ LÚŽNA. Na treťom ročníku medzinárodných majstrovstiev Slovenska v strihaní oviec v Liptovskej Lúžnej súťažilo v prvú augustovú nedeľu 24 strihačov zo Slovenska, Poľska a Českej republiky. Kvalitu ich práce hodnotilo päť porotcov a čas merali dvaja časomerači. Keď strihači zastrihli do kože a objavila sa na nej čo len kvapka krvi alebo keď zostali na koži ostrovčeky vlny, dostali trestné body.

SkryťVypnúť reklamu

Vo finále boli traja Liptáci a jeden Poliak

Po vyraďovacích kolách a semifinále postúpili do finále traja liptovskí strihači a minuloročný víťaz Kristian Jarosz z Poľska. Každý mal vo finále ostrihať deväť oviec. Zvíťazil Igor Fongus pred Kristianom Jaroszom, Dušanom Dudášom z Liptovskej Lúžnej a Rasťom Kubekom z Liptovských Revúc.

Igor Fongus po súťaži dostal až dva poháre - jeden ako medzinárodný a druhý ako slovenský majster. Tretia trofej mu unikla iba o vlások.

O najrýchlejšom strihačovi rozhodlo rozstrihanie

Málo chýbalo, a vyhral by aj súťaž o najrýchlejšieho strihača. Keďže mali s Kristianom Jaroszom rovnaký čas - každý ostrihal ovcu za jednu minútu a trinásť sekúnd - o víťazovi rozhodlo rozstrihanie. V ňom mal každý ostrihať dve ovce. Najrýchlejším strihačom sa napokon stal Kristian Jarosz.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy bola aj súťaž o najdlhovlasejšieho strihača, Igor Fongus by ju určite vyhral. Vlasy mal takmer po plecia, ale keď strihal, urobil si cop, aby mu nezavadzali. Dozvedeli sme sa, že vlasy si necháva rásť kvôli stávke, ale akej, nechcel prezradiť. Je vyučený automechanik, pracuje na stavbe v Žiari nad Hronom, hráva futbal a jazdí na motorke.

Na majstrovstvách sveta vo Walese strihal jahňatá

Rasťovi Kubekovi sa tento rok ušla zemiaková medaila. Vlani sa stal v Liptovskej Lúžnej slovenským majstrom v strihaní oviec a nedávno sa vrátil z majstrovstiev sveta vo Walese. Spýtali sme sa, aké boli a ako obstál. „Na strihanie sa pozeralo asi dvetisíc ľudí. Je to tam ako národný šport, ako u nás futbal. Bola silná konkurenia, skončil som štyridsiaty šiesty. Strihali sme jahňatá. Sú síce menšie ako ovce, ale strihali sa horšie. Boli nervóznejšie, strihali sa prvýkrát a potom išli rovno na bitúnok. Zvíťazili Novozélanďania, majú najviac oviec a najviac skúseností."

SkryťVypnúť reklamu

Novozélanďania strihajú ovce na zemi a podľa nich sa tento spôsob volá novozélandský. Tak strihajú, napríklad, aj Španieli. Slovenskí strihači strihajú ovce nemeckým štýlom, pri ktorom je ovca na lavičke. Takýmto spôsobom strihá aj Rasťo Kubek.

Najrýchlejší strihač na majstrovstvách sveta vo Walese ostrihal ovcu za pol minúty. Zaujímalo nás, za ako dlho ju ostrihá Rasťo Kubek. „Záleží od druhu ovce, kvality vlny, či je ovca v pohode alebo nervózna. Vo Walse som ju ostrihal asi za minútu a devätnásť sekúnd. Ale niekedy sa mi podarí aj pod minútu."

Rasťo Kubek pracuje v súčasnosti v stavebnej firme a ovce už nestrihá tak často, ako kedysi.

Majstrovstvá sveta v strihaní oviec bývajú každé dva roky v inej krajine. Pred dvoma rokmi boli v Nórsku. Zúčastnil sa na nich aj Rasťov brat Jozef Kubek a Dušan Dudáš z Liptovskej Lúžnej. J. Kubek skončil na 44. a D. Dudáš na 34. mieste. O dva roky budú majstrovstvá sveta na Novom Zélande.

Fongusovci a Kubekovci strihajú už dvadsať rokov

Igor Fongus a Rasťo Kubek sú nielen vynikajúci strihači, ale aj bratranci. Ovce strihajú aj ich otcovia už viac ako dvadsať rokov a majú na to živnostenské listy. „Prvý dostal Jozef Kubek, keď ešte neboli živnostenské úrady. Vydali mu ho ešte na miestnom národnom výbore," prezradil Igor Fongus starší. Fongusovci a Kubekovci mali každý svoju strihačskú partiu a ovce strihali nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

„Španielske sú väčšie, majú jemnú a hustú vlnu, naše sa strihajú lepšie. Ale záleží od druhu. Najlepšie sa strihajú cigajky. To sú ovce, ktoré majú čiernu hlavu a chovajú ich hlavne okolo Banskej Bystrice. V Španielsku ovce strihajú raz do roka, u nás väčšinou dvakrát. Ostrihané sa lepšie doja. Prvý raz sa strihajú v lete predtým, ako k nim pripustia barany a druhý raz v zime pred okotením, aby sa jahniatkam lepšie cicalo a neťahali vlnu," prezradil Igor Fongus starší.

Každý strihač má na strihanie svoju vlastnú mašinu. Je to vraj chúlostivá a drahá vec, ktorá sa nepožičiava, tak isto ako žena.

Úroveň súťaže stúpa, cena vlny klesá

Hlavnými organizátormi Medzinárodných majstrovstiev Slovenska v strihaní oviec v Liptovskej Lúžnej bol Zväz chovateľov oviec a kôz (ZCHOK) na Slovensku a Svojpomocné podieľnicke družstvo poľnohospodárov (SPDP) Lúžňan. Družstvo má tri salaše, na ktorých je spolu asi tisíc oviec. Denne z nich zvezú približne tristo litrov mlieka, ktoré spracúvajú vo vlastnej mliekarni.

Súťažiacich a návštevníkov privítal predseda družstva Štefan Črep a starosta Liptovskej Lúžnej Albín Husarčík. Na podujatí sa zúčastnili aj riaditeľ ZCHOK Slavomír Reľovský a predseda predstavenstva Igor Nemčok.

„Z roka na rok sa úroveň súťaže zvyšuje. Všetci spokojní diváci, spolu ich bolo asi dvetisíc, môžu potvrdiť, že podujatie sa vydarilo. Hlavným cieľom je priblížiť ovčiarstvo a oživiť jeho tradície," povedal S. Reľovský.

Kedysi sa na Slovensku chovalo asi milión oviec, v súčasnosti iba 370-tisíc. Veľký rozdiel je aj v cene vlny. V minulosti vykupovali kilogram za približne dvesto korún (asi sedem eur) a strihač dostal na ostrihanie jednej ovce päť korún (17 centov). V súčasnosti vykupujú kilogram vlny za dvadsať centov a strihač dostane za ostrihanie ovce asi 80 centov.

Sprievodným podujatím majstrovstiev v strihaní oviec bola divácka súťaž v pití žinčice. Víťaz z Podturne vypil liter žinčice za 37 sekúnd a ďalší liter a parenicu dostal za odmenu. Spolu vypili návštevníci počas dňa asi 250 litrov žinčice. Chutil aj jahňací a baraní guláš, rôzne syry a špeciality z ovčieho mlieka.

Rasťo Kubek, minuloročný majster Slovenska, sa nedávno vrátil z majstrovstiev sveta v strihaní oviec vo Walese. FOTO: BEATA CHRENKOVÁ

Igor Fongus, tohtoročný víťaž medzinárodných majstrovstiev Slovenska v Liptovskej Lúžnej. FOTO: RADOVAN DROZD

Dušan Dudáš zvíťazil na medzinárodných majstrovstvách v Liptovskej Lúžnej pred dvoma rokmi a bol na majstrovstvách sveta v Nórsku. FOTO: ARCHÍV LL

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 206
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 321
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 081
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 468
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 298
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 034
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 970
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


5
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu