Na Kriváň vyniesli takmer tonový pomník aj kráľovskú korunu

Gréci majú svoj Olymp, Poliaci svoj Giewont, Česi svoj Říp, Japonci svoju horu Fudži. Slováci pokladajú za svoj národný symbol posvätný Kriváň.

Kriváň dlho považovali za najvyšší vrchol Tatier. V porovnaní s ostatnými tatranskými štítmi je však podľa nadmorskej výšky až na 18. mieste.Kriváň dlho považovali za najvyšší vrchol Tatier. V porovnaní s ostatnými tatranskými štítmi je však podľa nadmorskej výšky až na 18. mieste. (Zdroj: JANOJ)

Gréci majú Olymp, Poliaci Giewont, Česi Říp, Japonci horu Fudži. Slováci pokladajú za svoj národný symbol posvätný Kriváň.

PODBANSKÉ. Mohutný štít je opradený povesťami, kolujú o ňom legendy. Pred rokmi získal vo verejnej súťaži titul Najkrajší vrch Slovenska. Prazvláštny kút Slovenska. V dolinke Nefcerka, ležiacej severozápadne pod vrcholom Kriváňa v údolí Kôprovej doliny je aj najvyšší vodopád v našej krajine. Vody Kmeťovho vodopádu padajú z výšky asi 80 metrov. Pomenovali ho po prírodovedcovi, národovcovi Andrejovi Kmeťovi.

Podkrivánske lúky, hoci v ľudovej piesni, nie lúky, ale stráne, spevom pravidelne ožívajú. Aj turistami. Skúsme si predstaviť, ako by zneli z lúk piesne dievčat a žien hrabačiek. Asi podobne ako pod Kriváňom znejú trávnice v amfiteátri počas folklórnych festivalov v podtatranskej Východnej. Aj vďaka folkloristom pretrvali hudobné tradície. A nielen hudobné. Je dobré, že si ctíme aj iné.

Päťdesiat metrov pod Kriváňom bola štôlňa

Tradičné národné púte, vychádzky a po novom národné výstupy na legendárny Kriváň. Mimochodom, názov Kriváň nezanikol ani v čase najsilnejšej maďarizácie. Nikdy sa v podstate nezmenil. Akurát nad písmenom en vynechali mäkčeň.

Na Kriváň, ktorý s výškou 2495 metrov dlhý čas pokladali za najvyšší vrchol Tatier, medzi prvými chodili poľovníci i pastieri, liptovskí a spišskí haviari. Prví baníci tam dolovali drahé kovy už v 12. storočí. Málokto vie, že iba 50 metrov pod jeho vrcholom vyhĺbili štôlňu. Po nich zostali haldy, dokonca aj posledný krámec, skromné obydlie krivánskych haviarov. Bola to pre nich úmorná, málo efektívna činnosť. Skončila sa koncom 18. storočia.

Z banských ciest sú turistické chodníky

Zostali názvy Podbanské aj Nadbanské. Po bývalých dobrých banských cestách však chodíme dodnes. Sú z nich značené turistické chodníky. Jeden z nich od Belanského potoka pokračuje na Grúnik a obe Priehyby. Druhý popri Bielom Váhu a Jamskom plese Važeckou dolinou popod vrchy Pavlovovou a Jamy, Malý Kriváň až do Daxnerovho sedla.

Silueta Kriváňa, tak ako i teraz, vždy trónila nad centrom Liptova. Kriváň bol majákom. Podľa neho sú orientované i staré cesty. Nečudo, že už v prvej polovici 19. storočia začal organizovať na Kriváň, kto iný, ak nie knihár, nakladateľ, osvetár a národný buditeľ Gašpar F.- Belopotocký, prvé výlety. Podľa zachovaných prameňov, ktoré sú k dispozícii v Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši, na vrchol Kriváňa prvý raz vystúpil Belopotocký „so šiestimi druhmi, slovenskými rodoľubmi" 24. septembra 1835. Kto tomu neverí, nech si prečíta jeho opis v Kuzmányho Hronke. Článok, pôvodne v češtine, má titulok Cesty na Kriváň Liptowský.

V tom čase nikto ani netušil, že Kriváň je v porovnaní s ostatnými tatranskými štítmi podľa nadmorskej výšky až na 18. mieste. Mnohí ho pokladali za najvyšší vrchol Tatier, druhým mal byť Lomničák. Ani to nebola pravda.

Ženy boli smelé vznášať sa nad priepasťami

Belopotockého výlet s priateľmi sa stal vzorom pre prvú národnú vychádzku 16. augusta 1841. Bolo to dva roky pred tým, ako Ľudovít Štúr kodifikoval spisovný slovenský jazyk. K zaujímavostiam patrí, že dvanásť dní pred výstupom Liptákov odhalili na vrchole chýrneho tatranského štítu pamätný obelisk saského vladára Fridricha Augusta II.

Belopotocký bol zdatným turistom, preto nechýbal ani pri tejto udalosti. Tak ako ani na národnej vychádzke, ktorej sa okrem Štúra zúčastnili Jozef M. Hurban, dokonca Štúrov študent grécke knieža Ján Aristarchos i niekoľko žien na čele s takzvanou matkou slovenských vlasteniek Johannou Miloslavou Lehotskou.

Turistkám sa venuje Ľ. Štúr v liste Václavovi Staňkovi: „Slabémgest pero mé, abych Wám to opsal. Bylo nás mnoho. I wlastneky. Pomyslite sobě, nad těmi hrúznými, strmými, nekolik set sáhú hlbokými propastmi byly ženy dosti smělé se wznášeti! Ale věru Slowanská bjalá pleť má začasto bohatýrského ducha."

Belopotocký reportuje o prvých národných púťach. Našťastie pre históriu. Práve od neho vieme, nielen kedy boli výstupy na Kriváň, ale i koľko trvali. Spravidla dva dni.

August je na túry najvhodnejší

Vráťme sa ešte niekoľko desiatok rokov dozadu. Jeden z prvých zaznamenaných výstupov, ktorého iniciátorom bol evanjelický kňaz Jonáš Andrej Czirbes v roku 1773, sa uskutočnil v auguste. Tento mesiac je zrejme najvhodnejším na túry, pretože počasie je ustálenejšie. „Na Kriváň sme putovali koňmo a na chrbtoch mulíc," píše kňaz a polyhistor J. A. Czirbes v relácii Besch-reibung einer Karpathischen Bergreise auf den sogenannten Krivan. „Bolo bezvetrie a jasno a mali sme teda všade naokolo veľmi dobrý výhľad. Iba poľská strana bola sčiastky v mrakoch. O to zreteľnejšie sme mohli vidieť časť Liptova a Spiša. Potom sme zmerali vrchol Kriváňa," reportuje Czirbes. Samozrejme, že nehovorí o zmeraní nadmorskej výšky. O jej skutočnej hodnote ešte dlho nikto nič nevedel. Czirbes bol prvý, kto opísal situáciu v masíve.

„Hrebeň pozostáva zo skál, ktoré ležia vrstvovito a voľne na sebe a pri každom kroku sa viac či menej pohybujú. Pokrýva ich machový porast, akoby ich natrel sírožltým, červenkastým a čiernym farbivom. Medzi bralami sme našli trávu i kvietky."

Skoro tonový pomník vyniesli na Kriváň

Ako vidno, odvtedy sa tam veľa nezmenilo. V roku 1788 Karol Brixen, ktorý sa stal neskôr generálom c. k. generálneho štábu, našiel na vrchole hlinenú nádobu s menami viacerých, medzi inými aj kamzičích poľovníkov.

V tom čase sa ocitli na vrchole Kriváňa, zväčša vďaka konským chrbtom, viaceré osobnosti. V krivánskom okolí začali v roku 1806 opravovať cesty, lebo sa plánoval výstup arcikniežaťa Jozefa. Nakoniec sa to nestalo, ale turisti môžu teraz za to poďakovať, lebo cesta z troch Studničiek je lepšia než iné. Odvtedy v horárni na Podbanskom ponúkali výletníkom nocľah, čo možno pokladať za začiatok cestovného ruchu pod Kriváňom.

Je logické, že z týchto vychádzok profitovali najmä furmani z Východnej, Važca a Štrby. Celá podkrivánska oblasť bola pod správou hrádockého lesného eráru. Tí organizovali aj jednu z ciest dávnej notability, spomínaného saského kráľa Fridricha Augusta II. Bol náruživým cestovateľom a horlivým botanikom a kresliarom.

Na Kriváň, ako inak v auguste roku 1840, ho sprevádzal Juraj Munster, ktorý zariadil aj výrobu i vynesenie pomníka na štít. Vyrobili ho v Remetských Hámroch. Na steny obelisku primontovali kovové tabule s dlhočiznými nápismi. Pomník, ktorého hmotnosť sa vyšplhala na skoro 900 kilogramov, pomáhali vyniesť cestou cez Tri studničky, Grúnik a Nižnú a Vyšnú Priehybu až na štít obyvatelia z Východnej.

Viac ako štyridsaťkilogramovú korunu vyniesol na chrbte horský vodca Húska zo Štrby. Lenže v meruôsmych rokoch sa stal obelisk tŕňom v oku slovenských vlastencov. A tak ho postupne pri každej návšteve Kriváňa demolovali. Dokonca sa tam objavil aj nápis Sláva Slovenom, peklo zradcom.

Časti koruny ležia medzi skaliskami

Zuzana Bellová z Liptovského Mikuláša spomína na veľkú národnú vychádzku v roku 1861, počas ktorej likvidovali po oficiálnom programe posledné zvyšky obelisku.

„Niektorí z mladších zostali a zrútili do priepasti železnú pyramídu," zaznamenala neskôr Z. Bellová. Zvyšky konštrukcie využívali ešte do 20. storočia na uloženie vizitiek návštevníkov vrcholu Kriváňa. Vraj ešte niektorá z častí pomníka z vrcholu by sa možno našla v depozitári Liptovského múzea v Ružomberku. Rozdrúzgané časti kráľovskej koruny ležia medzi skaliskami a zrázmi v okolí vrcholu dodnes.

Treba však vyviesť z omylu každého, kto by si pomyslel, že s obeliskom takto naložili naši známi národovci. Iste im to veľmi nevoňalo, ale neznížili sa k deštrukcii. Boli to skôr tvorivé typy, ktoré mali bližšie k budovaniu. Ako píše v útlej knižke o Kriváni neznámy autor, Belopotockého líčenie je živé: „Kriváň v ňom dostáva plastickú podobu a popis výstupu môžeme napriek určitým topografickým nepresnostiam pokladať za prvé spoľahlivé itinerárium vo Vysokých Tatrách. Keď turisti uspokojili prvú svoju zvedavosť rozhľadom zo štítu, keď sa potúžili typickým slovenským jedlom, dali sa do spontánneho spevu piesní národných."

Pre súčasníka je zaujímavá oblasť Podkrivánskej poľany, tesne popri Ceste slobody medzi Podbanským a Štrbským plesom. V týchto miestach sa končila počas prvých vychádzok cesta na vozoch a tam nocovali pred ranným výstupom. Neskôr tam stála horáreň a chata, ktorú v roku 1944 vypálili fašisti. Na novú chatu z roku 1961 si pamätajú mnohí turisti a možno si niektorí spomenú, ako v lete v roku 1999 krátko pred národným výstupom na Kriváň za záhadných okolností do tla zhorela.

NÁRODNÝ VÝSTUP NA KRIVÁŇ 2010

Národný výstup na Kriváň, ktorý sa uskutoční v sobotu 14. augusta, je venovaný 175. výročiu výstupu G. F. Belopotockého na Kriváň. Účastníci pôjdu po značkovaných chodníkoch od Troch studničiek a Jamského plesa. Z Liptovského Mikuláša odchádza autobus zo železničnej stanice o 6.15, naspäť z parkoviska pod chatou kpt. Rašu o 15. hodine. V autokempingu v Račkovej doline môžu účastníci táboriť na vlastné náklady, prípadne sa ubytovať individuálne v ubytovacích zariadeniach v okolí. Slávnostné otvorenie Národného výstupu na Kriváň 2010 bude v piatok 13. augusta o 18. hodine v Liptovskom Mikuláši. V sobotu ráno sa začne výstup o pol siedmej, predpokladaný čas výstupu je do jedenástej, kedy bude privítanie účastníkov na vrchole. Podvečer bude v autokempingu v Račkovej doline kultúrny program, táborák a ukončenie podujatia. Organizátormi podujatia sú Klub slovenských turistov Liptova, Matica slovenská a mesto Liptovský Mikuláš, mesto Vysoké Tatry a obec Pribylina.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 237
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 554
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 122
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 008
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 850
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 360
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 273
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 659
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 68 151
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 201
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 677
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 387
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 522
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 259
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 348
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 659
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 68 151
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 201
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 677
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 387
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 522
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 259
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 348
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu