LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Celý pozemok, na ktorom sa tvrdo pracuje, je ohradený drôteným plotom, po dvore behajú dva mladé vlčiaky.
„Rastú rýchlo. Ich otec je policajný pes,“ ubezpečuje pani Balážová, manželka ekologického aktivistu, že stavba je pod dozorom.
Keď bol Branislav Baláž v apríli na proteste proti ministerskej verzii zonácie Tatranského národného parku v Bratislave, niekto mu podpálil dom v Beňušovciach, neďaleko Liptovskej Mary. Znalci tvrdia, že úmyselne. Viac ako tri mesiace po požiari Baláž stavia. Na tom istom mieste, kde stála drevenica.
Obavy
Páchatelia sú na slobode a rodina sa obáva. Branislav Baláž sa strieda s priateľmi a strážia stavbu.
Pôvodnú ekologickú drevenicu so strechou z trstiny a so stenami vymazanými hlinou stavali päť rokov. Dom bol pred dokončením a poistiť ho chceli až po kolaudácii. „Nemáme nič. Všetko sme dali do drevenice. Bývame so synom u rodičov a nevieme, čo bude ďalej,“ hovorili koncom apríla so slzami v očiach aktivista s manželkou.
Udalosť vyvolala silnú reakciu ekologických organizácií. Okamžite vypísali zbierku na pomoc. Za približne mesiac poslali prevažne jednotlivci takmer 33-tisíc eur, za ďalšie dva tam už bolo takmer 40-tisíc.
"Ďakujem všetkým, ktorí nám pomáhajú znovu postaviť náš zrútený svet. Po požiari som chcel ísť na nejaké roky pracovať do zahraničia, ale vďaka ľuďom môžeme začať normálne žiť oveľa skôr,“ niekoľkokrát opakuje dojatý Baláž.
Súkromné vyšetrovanie
Balážovci stavajú dom úplne od začiatku. Po požiari zostali len základy, komín a murovaná pec. Zmeny oproti aprílu sú evidentné. Polícia nenašla podpaľača a vyšetrovanie prípadu prerušili. Baláž žiada znovu otvoriť prípad. Tvrdí, že mohli urobiť oveľa viac.
„Najprv tvrdili, že sa už nedá zistiť, či dom niekto zapálil. Žiadali sme, aby to posúdili experti. Potvrdili, že dom podpálili.“ Viedli aj vlastné vyšetrovanie. „Označili sme podozrivých, ale polícia ich vypočula po vyše mesiaci.“ Obrátili sa aj na súkromného detektíva. Chcú, aby polícia lokalizovala niektoré mobilné telefóny. „Či niekto z podozrivých netelefonoval po zapálení domu z Oščadnice.“
Menej horľavé materiály
Pre bezpečnosť nahradili trstinu na streche pálenou škridlou, drevenicu zvonku omurujú a zvnútra vymažú hlinenou omietkou.
„Obavy? Uvažovali sme, že sa nevrátime, ale rozhodla podpora ľudí. Urobili sme všetko pre bezpečnosť. Dúfame, že sa nič nestane. Spávam vonku pri dome. Keď nemôžem, prídu priatelia. Ak polícia ľudí nechráni, nezostáva nič iné, len sa ozbrojiť.“
Balážovci predpokladajú, že do zimy by mohli bývať v novom dome. Aby stál čo najmenej, pracuje celá rodina a striedajú sa priatelia. Práve včera prišiel pomáhať kamarát z Česka.
„Pracujeme všetci. Dosky a trámy som dal napíliť z guľatiny. Vychádza to lacnejšie,“ hovorí pri brúsení dreveného trámu.