RUŽOMBEROK. Už roky sa o tom hovorí, už roky sa Ružomberčania sťažujú, už roky predstavitelia mesta zvažujú možnosti a sľubujú. Napriek tomu je administratívne centrum dolného Liptova dosiaľ neprajné voči všetkým domácim i turistom, ktorí sa chcú počas horúcich letných dní schladiť a zaplávať si v umelom či prírodnom vodnom živle.
Jedinou oficiálnou možnosťou je krytá plaváreň v meste, ktorá však v lete veľmi neláka. „Ako neoficiálne kúpaliská využívajú ľudia vodné nádrže v Hrabove a Čutkove. Nie je tam však plavčík, verejné toalety a ďalšie veci, ktoré je potrebné dodržať v prípade oficiálnej vodnej plochy, povedzme, z hygienického hľadiska," povedal Jozef Karika, vedúci oddelenia cestovného ruchu a marketingu Mestského úradu v Ružomberku.
Len neoficiálne prírodné kúpaliská
Pritom Hrabovo ako letná rek-reačná zóna má veľké možnosti využitia. Okrem klasických reštauračných služieb v neďalekom hoteli viacerí prevádzkovatelia ponúkajú jazdu na špeciálnych bicykloch v horskom teréne, lanové dráhy, jazdu na kolobežke či chôdzu v plastovej guli po vode.
Počas horúcich dní je Hrabovo plné ľudí. Preto je zvláštne, že mesto či iní prevádzkovatelia nezačali využívať vodnú nádrž ako oficiálne verejné kúpalisko. Prípadné majetkové vzťahy k vodnej nádrži a pozemkom okolo nej, vytvorenie podmienok pre zoficiálnenie kúpania a slnenia, ktoré je už aj tak realitou, by nemalo byť až takým problémom.
Ubytujú sa bližšie k miestam, kde sa dá kúpať
Ak sa za týmito krokmi skrývajú vysoké finančné náklady, radnica by mohla pre Ružomberčanov i turistov urobiť ústretový krok. Hlavne, ak predstavitelia mesta tvrdia, že chcú v Ružomberku rozvíjať turizmus ako rozhodujúci prvok silnej produkčnej činnosti v regióne s vysokou mierou zamestnanosti.
Zatiaľ však napĺňanie prioritného zamerania Ružomberka na cestovný ruch, najmä v lete, zaostáva za očakávaniami.
Viaceré kultúrne ponuky v meste: galéria, múzeá, Vlkolínec a ďalšie, sú vhodné skôr na nie veľmi slnečné dni. Hrabovo sa síce vďaka súkromným podnikateľom rozvíja, ale nedoriešené je oficiálne kúpanie.
A uspokojiť sa s tým, že od Ružomberka nie veľmi vzdialené sú Bešeňová či Lúčky s možnosťou kúpania sa, či dokonca Liptovská Mara a Šútovo, ktoré je tiež neoficiálnym prírodným kúpaliskom s nudaplážou, nie je pre Ružomberok riešením.
Takouto ponukou turistov do Ružomberka neprilákame, ubytujú sa v Bešeňovej, Lúčkach, Liptovskom Mikuláši či dokonca v Dolnom Kubíne.
Ďalší prísľub na papieri, o termíne je skoro hovoriť
Predstavitelia Ružomberka by predsa len mali vytvoriť podmienky pre to, aby aspoň slnenie sa pri vode bolo jednou zo základných ponúk letného cestovného ruchu.
Vybudovanie mestskej pláže pri rieke Váh nie je až tak finančne nákladnou investíciou. Bez problémov túto úlohu zvládla samospráva neďalekého Dolného Kubína pri rieke Orava. Mestské pláže si vybudovali Piešťany pri Váhu či Bratislava pri Dunaji.
„My však uvažujeme predovšetkým o silnejšom včlenení rieky Revúca do života mesta. Vznikli by tak možnosti na splavovanie, člnkovanie alebo kúpanie sa priamo v Ružomberku.
Tento zámer je už v štádiu projektu," povedal J. Karika. Tento zámer ružomberskej samosprávy je zatiaľ v rovine sľubov, na papieri s nevysloveným dodatkom, ak budú splnené také a onaké podmienky, projekt ožije. Na otázku kedy, sa dozvieme len všeobecnú odpoveď, že zámery sú jasné, no o presných termínoch by bolo predčasné rozprávať.
Predčasné je teda rozprávať aj o tom, že Ružomberok sa stáva lídrom letnej turistiky v regióne.