LIPTOV. Riaditeľ správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko vyjadril spokojnosť s úspechom projektu. Na Slovensku ide o prvý projekt tohto druhu.
„Rozdiel je v tom, že doteraz bol záznam určený pre odborníkov. Tentokrát sa mohla s hniezdením dravcov oboznámiť aj verejnosť. Cieľ sa podarilo naplniť do bodky. Prekvapil nás úprimný záujem ľudí z celého sveta," vysvetľuje P. Majko.
Na stránke bolo naraz aj dvetisíc ľudí
„Kamerový prenos z hniezda orla skalného trval od 27. mája do 29. júla, na začiatku malo orlíča hmotnosť 1,8 kilogramu," dopĺňa informácie zoológ Správy TANAP-u Pavol Lenko.
„Návštevníci, ktorých bolo na webovej stránke s prenosom v niektorých okamihoch naraz aj dvetisíc, čo spôsobilo určite ťažkosti na serveri, pozorne sledovali vývin a rast orlíčaťa, jeho preperovanie aj prvé pokusy vzlietnuť. Zaujímali sa o potravinovú ponuku rodičovského páru, o korisť, ktorou kŕmili samec a samica mláďa."
Keď orlíča nebolo vidieť, sedelo na kamere
Orly skalné lovia najmä hlodavce, niektoré druhy vtákov aj menšie cicavce, napríklad, sŕňatá, mladé líšky a iné.
Ešte predtým, ako 27. júla orlíča úspešne opustilo rodné hniezdo, absolvovalo prvý samostatný let po blízkom okolí a niekoľkokrát sa stratilo zo zorného uhla kamery. Sadlo si totiž priamo na kameru, v ktorej ukázalo svoje dorastajúce pazúry.
„Ľudia okamžite reagovali. Písali e-maily, vyjadrovali vážne obavy o život mláďaťa. Raz niekto odrazom zo zrkadielka plašil malého dravca. Upozornili nás na to účastníci diskusie na webe. V krátkom čase strážcovia prírody zasiahli," povedal P. Majko.
V zahraničí sledovali kúsok rodnej krajiny
„Fantastický nápad a perfektná propagácia vzťahu k živým tvorom. Adresu vašej webovej stránky sme si na západe krajiny posúvali a všetci sme pozorovali malého prcka. Škoda, že som nevidela jeho prvý let," napísala do e-mailu pani Makovcová z Trenčína.
Ale správy prišli aj z Austrálie, Kanady, Írska. Odvšadiaľ, kde žijú Slováci. Mnohým z nich to pripomínalo rodnú krajinu. Tešili sa a vyjadrovali hrdosť.
Henrieta Šoltýsová okrem iného napísala: „Nezabudnuteľné chvíle s orlíkom. Sledovala som, ako rástol. Cez víkend som zapínala už ráno počítač a večer som sledovala, či sa vrátila mama do hniezda. Bolo to úžasné." Medzi stovkami ohlasov z celého sveta zaujali aj tie, ktoré vyjadrovali dokonca patriotizmus, keďže videli online kúsok Slovenska.
P. Lenko povedal, že v čase opustenia hniezda odhadli hmotnosť mladého orlíčaťa asi na 3,5 kilogramu. A to je dobrá kondícia. „Mláďa je dostatočne pripravené pre život. Je to samička, ktorej však bude rodičovský pár ešte určitý čas pomáhať. Rodičia jej budú nosiť potravu na miesta v okolí, kde sa bude zdržiavať. Na rodičov však nebude odkázaná dlho, pretože musí v sebe postupne objavovať inštinkty, ktoré ju dovedú k samostatnému spôsobu života nevyhnutnému pre zachovanie orlieho rodu."
Orly sledovali v Beskydách aj stovežatej Prahe
Podobný kamerový systém slúžil v tomto období aj pri sledovaní rodiny orlov v čase hniezdenia v Beskydách.
„Pokračuje tak spolupráca s kolegami v Česku, kde realizujú projekt Návrat orlů. Pokusy preniesť slovenské orly do susednej republiky zatiaľ nevychádzajú podľa našich predstáv. Orly sa vracajú domov," poznamenal P. Majko. Podľa informácií profesionálnych ochrancov prírody sledovanie a ochranu dravcov realizovali s úspechom na jednom z vežových objektov v Prahe. Tam išlo o hniezdo chráneného sokola sťahovavého. Podobne strážili aj hniezda bocianov bielych.
„Pred prípadným vykradnutím je online sledovanie kamerou efektívnejšou ochranou hniezda vzácnych dravcov. Chceme aj takto predísť vtáčej kriminalite. Ale sme radi, že náš projekt zaujal. Všetkým ďakujeme za prejavy priazne," dodal P. Lenko.