Ženy sa počas vzdelávania rozrodili

Terapia pevným objatím mala v Liptove pre ženy následky. Ženy sa totiž rozrodili. Inšpirovali sa obsahom výučby a na hodiny chodili aj s bábätkami.

Jiřina Prekopová (vľavo), nemecká psychologička českého pôvodu vedie vzdelávanie v Liptovskom Jáne. Vpravo organizátorka vzdelávania Eva Ohraďanová, riaditeľka súkromnej základnej umeleckej školy.Jiřina Prekopová (vľavo), nemecká psychologička českého pôvodu vedie vzdelávanie v Liptovskom Jáne. Vpravo organizátorka vzdelávania Eva Ohraďanová, riaditeľka súkromnej základnej umeleckej školy. (Zdroj: DAGMARA SARITA POLIAKOVÁ)

Počas dvojročného vzdelávania sa ženy rozrodili. Inšpirovali sa totiž obsahom výučby a na hodiny chodili aj s bábätkami.

LIPTOVSKÝ JÁN. Vzdelávanie a pôrod akosi nejdú ruka v ruke. Na prvom a zatiaľ jedinom slovenskom vzdelávaní terapeutov pevným objatím sa, podľa slov lektorky, ženy rozrodili. Inšpirovali sa vraj obsahom výučby. S úsmevom to tvrdí nemecká psychologička českého pôvodu Jiřina Prekopová.

Jiřinu Prekopovú už druhý rok možno sporadicky stretnúť v Liptovskom Jáne. Vedie tu vzdelávanie terapeutov pevným objatím, ktorého je autorkou. Že vôbec čosi také vzkrslo v jej hlave, vraj vďačí svojmu slovenskému manželovi. Raz, keď bola nervózna a zlostila sa na celý svet, vzal ju do náručia a nepustil napriek jej nadávkam, kým sa neupokojila.

SkryťVypnúť reklamu

Terapia pevným objatím bola na svete. Jej prví slovenskí terapeuti sa už tretí rok rodia práve v Liptove. Výcvik by mali ukončiť v apríli na budúci rok. Keďže Jiřina Prekopová, napriek svojej veľkej zaneprázdnenosti, osobne vedie v Liptovskom Jáne vzdelávanie, položili sme jej niekoľko otázok.

Na výcviku sa zúčastňuje vybraná skupina z celého Slovenska. Čo môžete o nej povedať?
- Máme tu asi dvadsaťpäť ľudí. Vysoká kvalita, sú to pedagógovia, psychológovia, lekári, ktorí sa zaujímajú o terapiu pevným objatím, ale aj o pevné objatie ako životnú formu, ktorá je založená na kresťanskej etike. Výchova. Viete, čo všetko k nej patrí?

Rodičia sa vzájomne musia bezpodmienečne milovať a vydržať spolu za všetkých okolností. Aj zlých, aj vtedy, keď sú problémy a manžel sa rád napije, aj tam, kde je svokra, ktorá rozosieva jedy. Manželia sa musia vždy snažiť, aby konflikt medzi sebou spracovali, uzmierili sa a obnovili lásku skôr, ako večer zapadne slnko. Aby si do postele líhali v pokoji.

SkryťVypnúť reklamu

Uprostred seminárnej miestnosti máte rekvizitu - posteľ. Načo?
- Nazývam ju charizmatka, je to matrac z postele a na ňom robíme pevné objatie. Ráno sme, napríklad, mali na matraci mladú mamičku, ktorá sa zmierovala so svojou vlastnou mamou. Tá ju nevedomky zneužívala tak, že si akoby vymenili funkcie. Mama si nechávala od dcéry radiť a zverovala jej všetky problémy s manželom.

Mladá žena však potom nevedela ustáť situácie vo vlastnej rodine. Vznikol problém. Uzmierovačku sme robili bez mamy. Ona by možno ani neprišla a možno by terapiu ani nevydržala, lebo v tomto prípade ide o poruchy systémového poriadku. Rodičia totiž majú byť veľkí a majú deťom dávať bezpečie, orientáciu. Nie obrátene. Zistili sme však, že jej mama sama mala zlé detstvo. Bola totiž posledná z dvanástich detí.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše, otec spáchal samovraždu, keď mala tri roky, z dvanástich detí niektoré zomreli, takže smutné traumatizujúce detstvo. Keď sa jej dcéra vydala, stále hľadala to, čo v detstve od mamy nedostala. S manželom tak padli do emocionálnej pasce a mali ťažkosti vo vlastnej rodine.

Dá sa vôbec zmieriť s niekým, kto nie je v danej situácii prítomný?
- Áno. Terapiu robíme vo vi-zualizácii v troch krokoch. V prvom korku pri konfrontácii so zatvorenými očami sa frekventant predstaví v konflikte. Často je v tomto kroku veľa vzdoru, hnevu, vyplavujú sa smútky. Tak to bolo aj s našou mladou ženou.

V druhom kroku sa žena pozrela na detstvo svojej mamy dospelým pohľadom, nie pohľadom zraneného detského srdca. Odrazu pochopila skutočnosti, v ktorých vyrastala jej mama. Pochopila, že mama nedostala materinskú lásku a dcéra odrazu chápe jej ťažkú situáciu.

V treťom kroku sme v predstave nechali sedieť mamu na stoličke. Dcéra si sadne k jej nohám, pozerá jej do očí a povie jej: „Ja som malá, ty si veľká mama. Ďakujem ti za to, že si mi dala život. Čo si mi nedala, už nie si mi dlžná. Beriem si ťa do srdca takú, aká si, so všetkými chybami a slabosťami. Prosím, daj mi požehnanie.
Neboli to jednoduché tri kroky, trvali viac ako hodinu, ale je to veľmi účinná terapia, ktorej cieľom je dostať mamu do srdca. Je to duchom svätým inšpirovaná terapia.

Ide to na jedenkrát?
- Áno, ale človek musí byť ochotný lásku v sebe objaviť.

Dokáže terapia pevným objatím vyriešiť aj také problémy, ako sú alkoholizmus a rôzne závislosti?
- Podľa toho, o aký stupeň závislosti ide a aká je príčina. Tie sú všelijaké. Znásilnenie v rodine. Zmierte sa však s otcom, ktorý vás zneuctil. Sú prípady, keď sa niečo dá odpustiť, ale aj nedá. Mám však skúsenosť, že každý človek potrebuje zmier s vlastnými rodičmi, aby mohol byť slobodný, aby nebol neustále v detskom hneve a nerobil celý život rebélie.

Na terapiu sa pozeráme z uhla štvrtého prikázania - cti vlastných rodičov, inak je ti zle na zemi a máš všelijaké psychosomatické choroby, rozličné neurózy. Takže zmierujeme deti s rodičmi, aj s takými, ktorí už zomreli. Vtedy sa zmieruje ľahšie, pretože už nemôže vzniknúť žiaden nový konflikt.

Mám skúsenosť, že niekedy sa zdá, že vzťah medzi rodičom a dieťaťom nemôže byť dobrý. Cez vizualizáciou však dieťa pochopí, prečo rodič bol taký a taký. A keď dieťa vezme rodiča do srdca, pôsobí to ako sviečka, svetlo sa šíri ďalej od dieťaťa k rodičom.

Dokáže človek tieto tri kroky absolvovať sám?
- Ťažko. Môže síce, ale jednak terapia nejde do hĺbky, jednak nemusí ustáť situácie, keďže je v probléme namočený. Zvyčajne začne plakať a kričať, nezvládze situáciu sám, lebo je v emočnom amoku.
Keď je v tejto chvíli sám, tu končí. Zapáli si cigaretu, napije sa alkoholu či zapne si televíziu, aby od smútku odvrátil pozornosť. Preto vždy treba niekto, kto človeka drží. Môže to byť priateľ, partner, terapeut.

Ako teda možno definovať terapiu pevným objatím?
- Ako pradávnu tradíciu, ako naučiť deti v prvých rokoch života bezpodmienečnej lásky v normálnej, prirodzenej spoločnosti. Bez kočíka. Naši prastarí rodičia nosili dieťa v šatke na chrbte alebo hrudníku do tretieho roku. Bolo to veľmi pevné objatie, ktoré je biologicky podmienenou tradíciou.

Dieťa totiž nie je zrelé, aby fungovalo samé. Potrebuje mamu čo najbližšie pri sebe, aby sa potom mohlo postupne od nej odpútať. Toto objatie je biologickou a emocionálnou potrebou. Dieťa tak nie je nikdy odložené, keď sa previnilo, nahnevalo matku, napríklad, uhryzlo. Mama predsa neuhryzne dieťa späť. Ak by to urobila, iba by potvrdila, že je to správne konanie. Keď dieťa mamu uhryzne, ona povie - to ma bolí, tu máš jabĺčko, hryz doň. Dieťa tak dostane konfrontáciu, ale nie je potrestané izoláciou.

Jiřina Prekopová

Narodila sa v roku 1929 v Prostejove. Psychológiu, filozófiu a pedagogiku študovala v Olomouci, neskôr v Mníchove. Ako, tzv. politicky nespoľahlivá nesmela dlhé roky vykonávať svoje povolanie. V roku 1970 so svojím slovenským manželom, ktorý bol 15 rokov väznený za protikomunistickú činnosť, opustili Čechy. V západnom Nemecku se konečne ako psychologička plne uplatnila. Až do dôchodku pôsobila v oblasti vývojových porúch prevažne na detskej klinike Olgahospital v Stuttgarte. Pracovala s autistickými deťmi. Od Marthy Welcha z USA a pod osobnou vedeckou podporou Nika Tinbergena (Oxford), nositeľa Nobelovej ceny, prevzala terapiu forced holding. Vyvinula z nej svoju vlastnú metódu patentovanú v Európe pod názvom Festhaltetherapie nach Prekop, v preklade Terapia pevným objatím podľa Jiřiny Prekopovej. Jej podstatou je syntéza vývojovej a hlubinnej psychológie, systemickej terapie podľa Hellingra, etológie a teológie. Cieľom tejto metódy je obnova lásky v rodinných vzťahoch.
Jiřina Prekopová napísala veľa odborných článkov a kníh, z nich niektoré sú preložené do šestnástich jazykov a stali sa bestselermi. Sú nimi, napríklad, Malý tyran, Nepokojné deti, Deti sú hostia, ktorí hľadajú cestu, Keď dieťa nechce spať, Ako byť dobrým rodičom a Prvorodené dieťa. Inštitúty Jiřiny Prekopovej boli založené v Nemecku, Viedni a Mexico City. Do Česka a ďalších východných krajín preniesol pod osobným dohľadom Jiřiny Prekopovej jej terapiu Jaroslav Šturma vo forme kongresu a výcviku pre terapeutov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 461
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 404
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 050
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 781
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 625
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 575
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 027
  1. Milan Buno: Prečo odovzdávame moc zlým a skazeným ľuďom?! | 7 knižných tipov
  2. Aleksander Prętnicki: Cena úspechu - Bratislavský expres
  3. Vladimír Bojničan: Malé zamyslenie sa na “Veľkú noc”
  4. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  5. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  6. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  7. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  8. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 39 469
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 694
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 369
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 809
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 318
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 081
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 467
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 503
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Marek Hamšík rozdával podpisy a s deťmi sa ochotne odfotil.

Mládež dostala prednosť pred seniorským mužstvom.


Arriva Liorbus zabezpečuje verejnú autobusovú dopravu na Orave.

Od 1. augusta sa do systému zapoja aj posledné dva regióny, čím bude zintegrovaný celý kraj.


TASR

Študentom na stredných školách ukázali odborníci, ako kriticky pristupovať k finančným informáciám. Kampaň podnietila mládež premýšľať o peniazoch inak.


Fanúšikovia Spartaka Trnava.

Dunajská Streda bude vo finále červeno-čierna.


7
  1. Milan Buno: Prečo odovzdávame moc zlým a skazeným ľuďom?! | 7 knižných tipov
  2. Aleksander Prętnicki: Cena úspechu - Bratislavský expres
  3. Vladimír Bojničan: Malé zamyslenie sa na “Veľkú noc”
  4. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  5. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  6. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  7. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  8. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 39 469
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 694
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 369
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 809
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 318
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 081
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 467
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 503
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu