DÚBRAVA. Obec s 1260 obyvateľmi dodnes nemá kanalizáciu. Čističku síce má, ale malú a starú. Postavili ju Rudné bane v roku 1985 pri bývalých baníckych bytovkách. Je na ňu napoje- ných šesťdesiat bytov a asi tridsať domov.
„Je už technologicky aj morálne zastaralá a nezdalo sa nám efektívne vynakladať peniaze na jej rekonštrukciu. Navyše, vyriešili by sme tým iba časť obce a my by sme ju chceli odkanalizovať celú," povedal starosta Dúbravy Vladimír Janičina.
Niektorí neverili, že sa to podarí
V členitej obci nebolo jednoduché nájsť vhodné miesto na stavbu čistiarne, ktorá musí spĺňať predpísané kritériá.
„Zložitejšie bolo majetkovo-právne vysporiadať pozemky nielen pod čistiarňou, ale aj prístupovou cestou k nej. Trvalo to viac ako rok. Máme za sebou náročné obdobie a som rád, že sme to zvládli napriek neprajníkom, ktorí tvrdili, že z toho nič nebude. Chcem poďakovať všetkým občanom obce, ktorí boli ústretoví a verili, že sa to podarí, ako aj súčasnému kolektívu zamestnancov obecného úradu."
Obec vypracovala projekty a podala žiadosť o finančný príspevok na stavbu čistiarne aj odkanalizovanie obce. Zatiaľ dostali 250-tisíc eur na čističku, ale starosta verí, že dostanú peniaze aj kanalizáciu. Na základe výzvy riadiacich orgánov chcú opäť podať žiadosť o príspevok z eurofondov, ale aj štátnych fondov, čiže z envirofondu. Aj na stavbu čistiarne dali žiadosti tam aj tam a vyšli eurofondy.
Nové zastávky a tabule musia počkať
„Na kanalizáciu nemáme peniaze. Vlastné zdroje stačia iba na bežný chod obce a menšie investície. Hendikepom našej obce je, že nie je zaradená v inovačných póloch rastu a z eurofondov môžeme žiadať len o príspevok do určenej výšky eur na jedného obyvateľa. Druhým hendikepom je, že daň z pridanej hodnoty (DPH) nie je oprávneným nákladom, čo samosprávy zaťažuje, aj keď vláda garantovala, že náklady súvisiace s DPH bude refundovať do výšky štrnásť percent," poznamenal starosta.
Z dôvodu krátenia podielo- vých daní a výpadku v rozpočte, ktorý je za prvých sedem mesiacov tohto roka až 40-tisíc eur, museli v Dúbrave odložiť niektoré plánované investičné akcie. Nové autobusové zastávky či rekonštrukcia strechy na fitnescentre budú musieť počkať. Aj osadenie tabúľ s názvami ulíc, ktoré schválili koncom minulého roka. Je ich osemnásť, napríklad, Krátka, Mlynská, Banícka cesta, Chrasť, Malý aj Veľký Blbotník. „Snažili sme sa zachovať pôvodné, zaužívané názvy. Pomenovanie ulíc prispeje k lepšej orientácii turistov a hlavne záchranných a bezpečnostných zložiek v obci," povedal starosta.
Prenajali potok, chcú ho zregulovať
V najbližších dňoch chce obec podať na základe výzvy Ministerstva životného prostredia aj žiadosť o nenávratný finančný príspevok na protipovodňové opatrenia. Pred dvoma týždňami zatopilo v Dúbrave asi dvadsať pivníc. Vodu z nich odčerpávali domáci dobrovoľní hasiči aj profesionálni z Liptovského Mikuláša.
„Ulice sa stali doslova riekami. Voda z priľahlých polí stekala do dediny, pouličné zberače ju nedokázali odviesť do potoka Dúbravka. Problémy robí jej prítok, takzvaný partizánsky tok. Tečie strmým svahom cez intravilán obce a keď sa rozvodní, ohrozuje okolité nehnuteľnosti. Protipovodňové opatrenia sa týkajú hlavne tohto toku, ktorý je v správe Vodohospodárskeho podniku. Obec Dúbrava ho od neho prenajala, lebo to bola jedna z podmienok, aby mohla žiadať o príspevok na jeho reguláciu. V rámci protipovodňových opatrení chceme vybudovať aj retenčné nádrže, ktoré by zachytávali prívalovú vodu," vysvetlil Vladimír Janičina.