Na rozhraní Jánskej a Michalovej doliny na dohľad najväčšieho okna, v bralnatom masíve Ohnište vo výške 1 538 metrov je zalesnený skalnatý vrch Slemä, vysoký 1 514 metrov.
LIPTOVSKÁ PORÚBKA. V Nízkotatranskom masíve patrí Slemä k pietnym miestam, pretože počas Slovenského národného povstania tam tragicky zahynuli príslušníci 2. československej paradesantnej brigády.
Trosky transportného lietadla, ktoré havarovalo 13. októbra 1944, sa stali aj v tomto roku cieľom vychádzky mnohých turistov. Prišli sem nielen z Liptova, ale aj z iných častí Slovenska.
Najvýznamnejšie podujatie v obci
Jeden z hlavných organizátorov, starosta Liptovskej Porúbky Marián Sklenár, si myslí, že výstup na Slemä k zvyškom lietadla, kde stojí pamätná mohyla a tabuľa s menami obetí, patrí k najvýznamnejším podujatiam v obci.
„Snažíme sa pripomínať si tieto historické udalosti preto, aby mladým odkaz národnooslobodzovacieho zápasu nebol ľahostajný a nebrali to na ľahkú váhu. Od prvých výstupov v sedemdesiatych rokoch to bola pozoruhodná akcia. Jedna z mála, na ktoré chodili mladí radi aj pred rokom 1989. Vtedy išlo o trojdňové stretnutia mládeže. Mnohých to poznačilo na celý život. Našli si tu priateľov a často aj celoživotných partnerov," hovorí s úsmevom M. Sklenár.
Nie v každej obci si majú možnosť takýmto spontánnym spôsobom pripomínať udalosti z 2. svetovej vojny. „Aj nám chýbajú podielové dane. Ale v kalendári podujatí nemožno výstup na Slemä vynechať," tvrdí M. Sklenár.
Na Slemä kráčali domáci spoločne s Poliakmi
V tomto roku účastníkom obnovených výstupov prialo počasie. Bolo nielen slnečné, ale bola dobrá viditeľnosť. Okno na Ohništi bolo akoby zázrakom na dosah ruky. Medzi hosťami boli aj Poliaci, ktorých pozvali organizátori z obecnej samosprávy a dobrovoľného hasičského zboru obce.
Pred časom nadviazala obec Liptovská Porúbka, kde žije 1 200 obyvateľov, s mestom Krzanowice partnerskú spoluprácu. Počas augustového podujatia spoločne kráčali hore na Slemä domáci s Poliakmi. Ich cesta viedla od amfiteátra pod Skaličným po horskej ceste dolinkou Brtkovičná. Pod Brtkovicou, kde sa pripája turistický chodník od Stanišovského sedla, je k vrcholu ešte polovica cesty.
Trosky lietadla sú roztrúsené po okolí
„V lietadle letelo údajne devätnásť ľudí a všetci zahynuli. Trosky roztrúsené po širokom okolí v masíve Slemä sa zachovali v celku v dobrom technickom stave. Lietadlo leží obrátené, kabína je dole pod ostatnými troskami. Ako je známe, aj keby v tých časoch v októbri dakto prežil, v takej nadmorskej výške by mal sotva šancu," vysvetľuje bývalý učiteľ M. Sklenár. Z okraja Slemä smerom na Jánsku dolinu vidno lúky v okolí horárne pred Bystrou, kalamitu, povyvracané stromy, ale aj časť hrebeňa Nízkotatranského národného parku a Ďumbier.
Po pietnom akte na vrchu sa účastníci vrátili dole do Liptovskej Porúbky. Po položení vencov k pamätníku v Skaličnej, na ktorom sa pri príležitosti 66. výročia SNP zúčastnili aj priami účastníci Povstania Mária Semešová, Pavol Chrapčiak a iní, zaujal v amfiteátri program. Prítomným sa predstavila skupina Ščamba, potom country skupina Pramene a na dobrú náladu hrala skupina Zamiškovci. Súčasťou sprievodných akcií boli súťaže pre dospelých a atrakcie pre deti.