Dve výročia si na službách Božích pripomenuli v auguste vo Vyšnej Boci. Išlo o 135. výročie narodenia Jána Lajčiaka a o 225. výročie pamiatky posvätenia chrámu vo Vyšnej Boci.
VYŠNÁ BOCA. „Náš evanjelický kostol je národnou kultúrnou pamiatkou. Kedysi bol jediným v širokom okolí a chodievali doň na Bohoslužby nielen naši ľudia, ale aj z okolitých obcí, dokonca až z Brezna," prezradila starostka Vyšnej Boce Ľubica Trégerová a dodala, že pri jeho výzdobe sa objavili aj banícke prvky, keďže dedina žila v minulosti baníctvom.
Klasicistický kostol v obci bol postavený ako tolerančný a posvätili ho pred 225 rokmi. Veľký zvon vo veži je však ešte starší. Je na ňom totiž vyznačený rok 1584 ako rok uliatia zvona.
Privítali množstvo hostí
Bocký kostol v čase osláv privítal nielen domácich veriacich s farárkou Vierou Mosnou, ale aj seniorku Katarínu Hudákovú, niekoľkých farárov, spevokoly, príbuzných Jána Lajčiaka, historika, starostov a ľudí z okolitých obcí. Pri tejto slávnostnej príležitosti si cirkevný zbor spomenul na všetkých, ktorí v ňom pôsobili. Starostka vyslovila prianie, aby sa chrám dočkal opráv.
Poslali kvety do Pribyliny
„Vzdali sme úctu a obdiv mimoriadne nadanému doktorovi Jánovi Lajčiakovi, ktorý podstatnú časť svojho krátkeho života prežil práve u nás na bockej fare," povedala Ľ. Trégerová. „Jeho myšlienky a vedecké ambície sa stali inšpiráciou pre mnohých kňazov a vedcov."
Ján Lajčiak sa narodil v roku 1875 v Pribyline. Vyštudoval teológiu, pôsobil vo Vyšnej Boci, kde v roku 1918 zomrel. Pochovaný je v Pribyline. Ľ. Trégerová preto odovzdala farárke z Pribyliny Zlatici Adameovej kyticu na Lajčiakov hrob.