Radnica oboznámila verejnosť s víťazným logom, ktoré sa stane súčasťou mesta Ružomberok. Napriek tomu, že dva finálne návrhy vybrala odborná porota, Ružomberčania nesúhlasili s ani jedným z nich. Logo mesta vyvolalo ostrú vlnu kritiky.
RUŽOMBEROK. V priestoroch veľkej dvorany na Mestskom úrade v Ružomberku odhalili 3. septembra víťaza súťaže o logo mesta. Jeho autorom je mladý architekt, 28-ročný Ružomberčan Karol Trnovský.
Obyvatelia mohli hlasovať za jeden z dvoch návrhov prostredníctvom mestskej internetovej stránky a sms hlasovania. Mesto rozosielalo do schránok obyvateľov informačné letáky, ktoré ich malo motivovať ku účasti na výbere loga. O víťaznom návrhu rozhodlo 913 hlasov z celkových 1221.
Mesto, ktoré je bezproblémové
Podčiarknutými písmenami OK na konci, má návrh vyjadrovať, že v Ružomberku je všetko v poriadku. „Návrh sa mi páči, patril medzi mojich top favoritov," vyjadril sa na adresu nového loga primátor Ružomberka Michal Slašťan. „Keď som začal robiť na logu, prvá myšlienka, ktorá mi napadla, bola ruža. Ale bola by to len duplikácia erbu," hovorí mladý architekt, ktorý získal za svoju prácu odmenu 1500 eur.
Do súťaže sa zapojilo viac ako 80 návrhov
Mestský úrad vyhlásil súťaž na nové logo v júni a prihlásiť sa mohol každý občan Slovenskej republiky. Podľa podmienok mal návrh vyjadrovať dynamický charakter mesta Ružomberok, pripomínať okolitú prírodu a zároveň rešpektovať polohu mesta ako cestovného, turistického a historického centra regiónu. Všetky návrhy vystavia pre verejnosť aj v Liptovskom múzeu v Ružomberku
Radnica prízvukuje, že logo doteraz v meste chýbalo. Erb Ružomberka s typickou ružou sa nemení a symboly budú fungovať nezávisle od seba. Logo bude zapracované do vizuálneho štýlu ružomberskej samosprávy.
Porota proti názoru Ružomberčanov
Odborný dohľad nad súťažou prebralo Slovenské centrum dizajnu. Výber komisie, ktorá bola zložená z významných umelcov, však obyvateľov mesta nepresvedčil. Internetová stránka Ružomberka, profil mesta na sociálnej sieti facebook sú zahlcované kritikou na adresu nového loga.
„Nič v zlom, ale to, čo nám ponúkli, je jemne povedané príšerné a hrozné. Za toto sa nedá hlasovať. Znak mesta má reprezentovať, hovoriť niečo o meste a nie to, čo sa nedá ani pomenovať," píše Branislav z Ružomberka na facebookovej stránke.
„Škoda, že sme nevideli aj ostatné návrhy. Nepovažujem to za transparentné. Mali vyberať ľudia a nie komisia. Logo je trapas," dopĺňa nespokojná Ružomberčanka Andrea.
Primátor otvorenú diskusiu privítal
„Vnímam to ako absolútne normálny výraz demokracie. Každý z nás má iný názor a je dobré, keď existuje takáto otvorená diskusia a mladí ľudia majú šancu vyjadriť sa," reaguje primátor mesta na nevôľu Ružomberčanov.
Skupina kritikov má v súčasnosti 1200 členov a ich počet neustále rastie. Je ich viac ako počet hlasov, ktoré rozhodli o výbere nového loga.