Česká hudobná skupina Čechomor uskutočnila na konci prázdnin netradičné turné po piatich slovenských mestách. Na presun medzi jednotlivými mestami použila vlak s vlastnou lokomotívou a koncerty odohrali na železničných staniciach. V Ružomberku hrala 26. augusta.
RUŽOMBEROK. Úlohou rozohriať divákov bola poverená prešovská formácia Heľenine oči. Podľa odozvy divákov sa jej to podarilo, a tak krátko po deviatej mohla vedľa pódia zastať lokomotíva, ktorá priviezla hlavné hviezdy večera. Očakávania publika boli naplnené bezo zvyšku. V takmer dva a pol hodinovom koncerte zazneli známe aj menej piesne. Asi v polovici koncertu sa k Čechomoru pripojil ich osobný hosť, Horňácká cimbalová muzika Martina Hrbáče.
Hovorí sa, že niektoré kapely znejú lepšie na nahrávkach než na živých vystúpeniach. O Čechomore to určite neplatí. K inštrumentálnej zdatnosti dokážu na koncerte pridať niečo navyše. Výbornú zohratosť, nádherný živý spev a viditeľnú radosť zo samotného hrania. Skrátka, atmosféru. Aj vďaka nej bola augustová noc s Čechomorom na ružomberskej železničnej stanici čarovná.
Čechomor vytvoril na ružomberskej stanici výbornú atmosféru. FOTO: MIROSLAV FUNIAK
Skupina Čechomor vznikla v roku 1988 pod názvom I. Českomoravská nezávislá hudební společnost. Spočiatku tvorili zvuk výhradne akustické nástroje, neskôr sa skupina začala postupne elektrifikovať. Prvý album, na ktorom predstavili úpravy menej známych a zabudnutých ľudových piesní, vydali v roku 1990 pod názvom Dověcnosti a tomuto repertoáru zostali viac-menej verní. Po treťom albume nazvanom Čechomor, vydanom v roku 2000, si kapela skrátila názov do podoby, ktorú poznáme dodnes.
Rok 2001 bol pre Čechomor veľmi úspešný. Získali tri ceny Anděl: skupina roku, najlepší album - Proměny a najlepšia skladba - Proměny. Okrem toho sa podieľali na nakrúcaní filmu Petra Zelenku Rok ďábla, ktorý ešte umocnil ich popularitu. Naživo vystupovali po celej Európe, prešli aj Severnú Ameriku a Rusko.
Zo zakladajúcich členov figuruje v zostave už len gitarista a spevák František Černý. Spolu s ním dnešný Čechomor tvoria Karel Holas - husle, spev, Radek Pobořil - akordeón, trúbka, Michal Pavlík - violoncello, české dudy, Martin Vajgl - bicie nástroje a Taras Voloshchuk - kontrabas.