Kostol Sv. Petra z Alkantary v Okoličnom má viac ako päťstoročný krov. Z hľadiska veľkosti, tesárskeho spracovania a veku je jeden z troch najvýznamnejších na Slovensku. Strecha prešla počas svojej histórie len dvoma opravami.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Prvýkrát opravili strechu na kostole v 18. storočí a potom v roku 1903. V druhej sa remeselníci zamerali na statiku a výmenu škridly. Keďže v súčasnosti bol krov podhnitý, ostali v ňom ešte guľky po strelách z 2. svetovej vojny a poslednú opravu urobili pred viac ako sto rokmi. Momentálne robia tretiu rekonštrukciu.
Okoličianska farnosť financuje časť rekonštrukcie z vlastných zdrojov a časťou prispelo ministerstvo kultúry. „Podali sme žiadosť v rámci projektu Obnovme si svoj dom, ktorý vypísalo ministerstvo kultúry. Keďže sme uspeli, podarilo sa nám získať približne štvrtinu z celkových nákladov. Bol to náš druhý pokus. S prvou žiadosťou o podporu z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja sme neuspeli," vysvetlil správca farnosti Jozef Tomaga.
Vek potvrdil výskum
Vek krovu prišiel na okoličiansku farnosť určiť odborník. Výsledok výskumu potvrdil, že kostol má pôvodný historický krov z červeného smreka, z obdobia rokov 1496 až 1499. Ide o neskorostredoveký hambálkový krov s troma výškovými úrovňami.
Plocha strechy je 1350 metrov štvorcových. Veľkosťou, štýlom a tesárskym spracovaním - rybinovým platovaním sú na Slovensku podobné už len dva. Na Dóme sv. Martina v Bratislave a katedrále sv. Martina v Spišskej kapitule.
Opravujú väčšiu časť
S opravou krovu, ktorý je tretím najvýznamnejším na Slovensku, začali 6. júla. Keďže práce sú rozsiahle a netýkajú sa len krovu, ale aj iných prác na streche, predpokladaný termín ukončenia rekonštrukcie je až na budúci rok v októbri.
„Tento rok sme sa zamerali na väčšiu časť strechy nad trojlodím a kaplnkou. Na budúci rok by sme chceli opraviť strechu na svätyni," doplnil J. Tomaga.
Strecha ležala na múre
Najprv musia remeselníci opraviť pomúrnice, ktoré sú odhnité z vlhkého pieskovca. Potom vymenia niekoľko trámov, ktoré poškodila zatekajúca voda. Až na záver sa môžu pustiť do výmeny strešnej krytiny.
„Tesári sa pri obnove už stretli aj s tým, že časť strechy neležala na pomúrnici, ale priamo na obvodovom múre," povedal J. Tomaga.
Uložia odkaz z dnešnej doby
Zo strechy odobrali aj štítové kríže, ktoré chcú tiež zrekonštruovať. „Predpokladáme, že s nimi najmenej sto alebo až dvesto rokov nikto ani nepohol. Čakali sme, že v útrobách jedného z nich nájdeme nejakú vzácnu listinu alebo odkaz, no nebolo tam nič. Ale keď ich vrátime na pôvodné miesto, určite do jedného z nich uložíme odkaz z dnešnej doby pre budúce generácie," zakončil J. Tomaga.