BOBROVEC. V teréne ich musia občas použiť, lebo tam vznikajú často veľmi komplikované situácie. Hlavný rozhodca furmanských súťaží Ján Matloň hovorí, že ak je kôň chovaný a vychovávaný podľa pravidiel, alebo ak je v dobrých a správnych rukách, poslúcha.
Povely koňom sú všade iné, kôň z Poľska porozumel za dva dni
„S pohoničom musia byť, ako sa vraví, jedna ruka. Zohratí. Mal som koňa z Poľska. Tam sú trochu iné povely, ale za dva dni vedel, čo od neho chcem. Je to rozumné a prajné zviera. Ale zlých ľudí spozná na kilometer," povedal J. Matloň.
Dokonca aj na Slovensku sú odlišnosti pri komunikácii s koňom. Hetá je typicky po liptovsky povel hojta, čo znamená doprava. Doľava je čihí, v inom kraji višta. Ale to je iba časť súhry, na ktorú sa tak dobre hľadí na furmanských súťažiach. Byť v blízkosti asi 800- kilogramového koňa, riadiť ho, byť v strese, ktorý prechádza aj na koňa, nie je prechádzka ružovým sadom. Stačí malá nepozornosť na viac ako 600-metrovej trati so 17 prekážkami a konská noha sa ľahko ocitne na pohoničovej. Znamená to tlak 200 kilogramov a pohonič môže prísť o nohu.
Milan Gajan, nový predseda občianskeho združenia Klubu priateľov koní Liptova sa zamýšľa o rozvoji chovu koní: „Usilujeme sa o to, aby sa aj v liptovskom prostredí čo najviac rozvíjal chov koní. Mala by k tomu prispieť aj súťaž, akú organizujeme v rámci Dňa chovateľov koní, ktorý sme tento rok zorganizovali už ako siedmy ročník. Súťaž je široko koncipovaná a na Slovensku výnimočná. Mnohí súťažiaci sú tu už niekoľkýkrát. Začínali sme v skromných podmienkach. Vravia, že toto je šport pre bohatých, ale my vravíme, že to je pravda, ale robia ho zväčša chudobnejší. O to s väčším nadšením," dodáva s úsmevom M. Gajan.
Kone na vedľajšiu koľaj odstavili vlaky
Z histórie chovu koní na Slovensku vieme, že znižovanie stavov koní bolo koncom päťdesiatych rokov 20. storočia nezadržateľné. Údajne nikde inde v Európe likvidácia koní nebola taká drastická ako u nás. Ešte v roku 1955 chovali na Slovensku 210-tisíc koní. O niekoľko rokov už iba 153-tisíc a v roku 1970 68-tisíc kusov, o desať rokov asi 20 500 a na začiatku tisícročia žije v krajine asi 9-tisíc koní. Teda len viac ako 4 percentá z roku 1955.
Ako je známe, koňa na vedľajšiu koľaj odsunuli obláčiky pary parných strojov a iné technické vynálezy. Ľudia ich využívali na rôzne účely a často v zlých podmienkach. Napríklad, poníky pracovali odmala v baniach.
Veľa sa zmenilo a stroje prevzali ťažkú prácu koní aj v poľnom a lesnom hospodárstve, doprave, armáde, priemysle a inde.
Dievčatá koňom lepšie rozumejú, sú trpezlivejšie
S koňom, ušľachtilým, mlčanlivým, pracovitým priateľom človeka si vraj rozumejú lepšie ženy a dievčatá. Aj chlapci sa okolo koní motajú, no po puberte iba máloktorý zostane. Účasť na skokových súťažiach v parkúre teplokrvníkov štafetu od furmanov prevzali dievčatá. Majú absolútnu prevahu. Trpezlivosť dievčat a žien zviera vycíti.