Keď pracovníci neziskovej organizácie Stopka v Ružomberku propagovali medzinárodný Deň dobrovoľníctva medzi ľuďmi, najčastejšou otázkou bolo, či za pomoc dostanú zaplatené.
RUŽOMBEROK. Do druhého ročníka Dňa dobrovoľníctva sa 10. septembra zapojila jediná ružomberská nezisková organizácia. Cieľom Stopky je organizovanie zážitkových aktivít pre verejnosť, deti, mladých ľudí a rodičov. Pravidelne poriadajú tvorivé dielne, tábory a rôzne kurzy.
Pomoc sa vráti
Riaditeľ Stopky Roman Martinovič charakterizuje dobrovoľníka ako človeka, ktorý pochopil, že na svete neexistuje sám pre seba. Keď totiž pomôže niekomu inému, pekne sa mu to vráti.
S dobrovoľníctvom ide, podľa jeho slov, ruka v ruke zodpovednosť. On sám pracoval desať rokov ako dobrovoľník. „Robiť dobrovoľnícky a zároveň dobre je jedno z najdôležitejších podmienok pre dobre odvedenú prácu. Dobrovoľník niečo dáva a zároveň niečo dostáva. Nedostáva to v penia- zoch, dostáva to v iných hodnotách, ktoré si musí uvedomovať," vysvetľuje Martinovič.
Pracujú so zážitkom
Stopka využíva zážitkovú terapiu, prostredníctvom rôznych aktivít úmyselne vplývajú na človeka. Dnes existujú veľké organizácie, ktoré stavajú na takejto forme výučby.
„Používame metódy, kedy sa rozvíja osobnosť, zručnosti, vedomosti. Robili sme aj tábor zameraný na život v rodine. Účastníci spoznávali svoje práva a povinnosti, fungovanie rodinných financií, aby sa zoznámili s rodinným právom. Pracujeme takou formou, že ľudia si vôbec neuvedomujú, že sa niečo učia," opisuje riaditeľ Stopky.
Najväčší záujem bol doteraz o tvorivé dielne. „Ľudia majú pocit, že toto v Ružomberku chýba a my sme tento prázdny priestor vyplnili. Pracovali sme už s vlnou a lianou, plietli košíky, vyrábali šperky z plastových fliaš. Popri tom, sa mohli dozvedieť ďalšie zaujímavé informácie o využití techniky a jej pôvode," približuje hlavnú činnosť Stopky jej riaditeľ.
Vyrábali darčeky
„Práce v Stopke je veľa, dobrovoľník nám môže pomôcť pri tvorbe projektov, ale aj pri kosení či úprave záhrady. Naše dvere sú ale otvorené pre každého aj počas celého roka, privítali by sme tu zástupy ochotných ľudí," dopĺňa Roman Martinovič.
Počas dňa dobrovoľníctva sa záujemcovia venovali výrobe darčekov, príveskov na kľúče, šperkovníc. Pomáhali pri administratívnych prácach, ale skenovali aj knihy do elektronickej podoby, ktoré tak sprístupnili aj pre ľudí s telesným postihnutím.
Mladá študentka Lucia, ktorá sa aktívne zúčastnila na Dni dobrovoľníctva, už má podobné skúsenosti. „Rada robím s ľuďmi a pre ľudí. Vo svete sa hovorí, že nikto nemá na nič čas, ale som presvedčená, že každý si dokáže nájsť čas na to, čo chce," hovorí pri vystrihovaní papierových šperkovníc.