LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Vtáky chytáme do jemných nárazových sietí, do ktorých sa zachytia. Určíme druh, zaznamenáme ho a okrúžkujeme. Niektoré vzácne druhy dôkladne odvážime, pomeriame a až potom vypustíme. Na každom krúžku je pretlačené jedinečné číslo a národné múzeum konkrétneho štátu," opisuje postup práce Tomáš Flajs, koordinátor odbornej skupiny Numenius.
Napriek tomu, že tohtoročné podmienky na odchyt bahniakov pre vysoký stav vodnej hladiny neboli na Liptovskej Mare priaznivé, podarilo sa im zaznamenať zaujímavé druhy. Medzi ne patrí kŕdlik hvizdákov veškých.
„Spozorovali sme tiež druh vtáka, ktorý bol podľa dostupnej literatúry na Slovensku od roku 1800 zistený len osemkrát, pomorník dlhochvostý je typický morský vták, v našich konči- nách ho nevídať," dopĺňa Tomáš Flajs.
„Okrem toho sme chytili krutihlava hnedého, strakošov, trsteniariky, penice, kolibkáriky čipčavé, strnádku trstinovú. Videli sme aj bociana, napriek tomu, že z našich zemepisných šírok sa už odsťahovali na juh. Z ďalších zaujímavých druhov môžeme spomenúť sokola lastovičiara, včelára, potápača veľkého, dážďovníka tmavého," približuje výsledky pozorovania, ktoré sa uskutočnilo od 3. do 7. septembra.
Liptovská Mara je významné migračné územie
Skupina Numenius nadviazala tohtoročným výskumom na svoju prácu z minulého roka.
„Liptovskú Maru charakterizuje pestrosť druhov, aj v minulosti tu zistili množstvo zaujímavých údajov. Ale čo je pre nás podstatné, priehrada je dôležitou ťahovou zónou pre bahniaky na území severného Slovenska. U nás hniezdi len zopár druhov, ich stavy sa často zmenšujú, pretože prirodzené lokality zanikajú. Cez našu krajinu len prechádzajú a zdržiavajú sa niekoľko málo dní," dodáva.
Študujú fotoaparátmi, ďalekohľadmi a krúžkami
Krúžkovaním skúmajú vlastnosti konktétnych vtáčích druhov, zisťujú cenné informácie o migračných trasách. „Krúžkovať nemôže hocikto, musí urobiť skúšky pred odbornou ornitologickou komisiou. Všetky vtáky na Slovensku sú zákonom chránené, teda robíme s chránenými druhmi," vysvetľuje koordinátor skupiny.
Zaznamenali zálety aj zo vzdialených častí Európy
Odchyt využívajú aj v rámci ekovýchovy. „Je to výborný spôsob, ako deti naučiť spoznávať jednotlivé vtáčie druhy. Pri priamom fyzickom kontakte s operencom si uvedomia, aký je krehký a treba mu pomáhať."
Odchyt do natiahnutej siete a krúžkovanie je najhumánnejší spôsob, ako systematicky študovať a monitorovať vtáctvo. Kedysi sa letiace vtáky strieľali a až potom skúmali. „Keď zachytíme nejakého vtáka s krúžkom, pošleme mejl do múzea, ktoré ho založilo alebo do európskej centrály. Zo Slovenska máme niekoľko zaujímavých, naozaj vzdialených záletov z veľkej časti Európy."