Björnstjerne Björnsonovi, Robertovi Williamovi Seton-Watsonovi a Jurovi Janoškovi bude venovaná vedecká konferencia, ktorá sa uskutoční v Liptovskom Mikuláši v dňoch 17. - 19. septembra v rámci Roku kresťanskej kultúry.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Nór, Škót a Slovák - tri veľké osobnosti svojich národov sa síce nikdy osobne nestretli, ale spája ich jedno: významnou mierou sa na začiatku 20. storočia zaslúžili o obranu a podporu boja slovenského národa za oslobodenie.
Björnstjerne Björnson
bol nórsky prozaik, básnik, dramatik a publicista, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru, bojovník za národnú nezávislosť Nórska a za práva malých a utláčaných národov, zástanca Slovákov.
Bojoval za oslobodenie Nórov spod Švédskej nadvlády, písal poviedky z dedinského prostredia, neskôr spoločensko-kritické hry a romány. Jeho báseň Áno, milujeme túto krajinu sa stala nórskou hymnou. V roku 1889 začal svoju veľkú epochu boja za utláčané národy, ale aj jednotlivcov.
Obraňoval Dánov v Nemecku, zastal sa neslobodného ľudu Fínska a Poľska, Rusínov v Haliči. Björnson krititoval aj veľkomaďarskú šovinistickú politiku. Rozpútal ostrú polemiku proti autorovi protislovenského jazykového zákona grófovi A. Apponyimu. Svetovú verejnú mienku rozvíril informáciami o krviprelievaní v Černovej.
Robert William Seton-Watson
pseudonym Scotus Viator, bol britský historik, analytik a publicista škótskeho pôvodu, obhajca práv utláčaných slovanských národov, osobitne Slovákov. Z jeho kníh najväčšiu pozornosť vzbudila Národnostná otázka v Uhorsku. Obdivoval slovenskú pracovitosť, kultúru, jazyk. Medzi slovenskými vzdelancami mal množstvo priateľov, s ktorými si dopisoval celý život. Slovenským evanjelickým teológom sprostredkoval ešte pred vojnou štúdium v Edinburgu.
Spolupracoval s T. G. Masarykom, o budúcnosti Slovenska diskutoval s M. R. Štefánikom, ktorého si veľmi vážil. Odmietol však robiť arbitra medzi slovenskými čechoslovakistami a autonomistami a so slovenskými ľudákmi sa definitívne rozišiel pred vypuknutím druhej svetovej vojny. Pre Setona-Watsona bolo obnovenie slobodného Československa vecou srdca a v zákulisí vojnových akcií preň pracoval. Jeho radosť však dostala nástupom komunistov v ČSR k moci zdrvujúci úder.
Jur Janoška
bol evanjelický kňaz, prvý generálny biskup evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku, predseda Matice slovenskej, signatár Martinskej deklarácie, pôsobil aj ako spisovateľ, literárny historik a kritik. V roku 1898 spoluzakladal spolok Tranoscius a bol jeho prvým správcom. Písal literatúru pre deti a mládež. Bol autorom životopisov kultúrnych a cirkevných dejateľov.
V roku 1917 inicioval vznik mikulášskeho Evanjelického sirotinca. Aktívne pôsobil i v slovenskom národnom hnutí pred rokom 1918. Proti maďarizácii vystupoval na konventoch evanjelickej cirkvi a v cirkevných časopisoch. Národné záujmy obhajoval v stoličnom zastupiteľstve. Propagoval česko-slovenskú vzájomnosť.
V rokoch 1918 až 1920 bol poslancom Národného zhromaždenia a predstaviteľom poslaneckého Slovenského klubu. Bol prívržencom SNS. Pochovaný je na Vrbickom cintoríne v Liptovskom Mikuláši.
Program konferencie
Konferencia Sláva šľachetným sa začne v piatok 17. 9. o 10. hod na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši prednáškami a dokumentárnym filmom o Watsonovi a Bjornsonovi. O 18. hodine bude v Dome kultúry hudobno-slovné pásmo o Janoškovi.
V sobotu o 8. hodine odštartujú pri Pamätníku Martina Rázusa pred mestským úradom Barlaton, pešiu púť telesne postihnutého básnika Ivana Šobáňa do Liptovského Hrádku. O 9. hod. bude na mikulášskom mestskom úrade pokračovať vedecká konferencia prednáškami a filmom o Jurovi Janoškovi. Pietne stretnutie pri Pamätníku M. Rázusa naplánovali na 13. hodinu a pri hrobe J. Janošku na Vrbickom cintoríne na 14. hodinu.
V nedeľu 19. 9. o 9.30 sa v evanjelickom kostole na Tranovského ulici začnú spomienkové bohoslužby, ktoré v priamom prenose odvysiela televízia.
Hlavný organizátor konferencie, Spolok Martina Rázusa, vydá z konferencie zborník, ktorý bude k dispozícii už na podujatí. V programe zaznie v premiére aj pieseň Igora Bázlika na text básne Milana Rúfusa Pán Björnsonv podaní barytonistu Martina Mikuša.