LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Seniori sú jednou zo štyroch cieľových skupín, na ktoré je zameraný Komunitný plán sociálnych služieb mesta Liptovský Mikuláš na nasledujúcich päť rokov.
Týka sa aj zdravotne postihnutých, rodín s deťmi a mládežou a ohrozených skupín - bezdomovcov, Rómov a ľudí v nepriaznivej sociálnej situácii. Plán má viac ako sto strán.
Na príprave plánu sa podieľalo dvesto ľudí
Na príprave Komunitného plánu pracovali od začiatku roka štyri pracovné skupiny, ktoré tvorili zástupcovia štátnej samosprávy, štátnej správy, neziskových organizácií, cirkvi aj prijímatelia sociálnych služieb. Každá bola zameraná na inú cieľovú skupinu.
„V skupinách aktívne pracovalo spolu 62 ľudí, ale spolu sa na ich jeho príprave podieľalo až dvesto," povedala Erika Sabaková, vedúca odboru sociálneho, bytového a zdravotníctva z mestského úradu.
Súčasťou prípravy plánu boli dva dotazníkové prieskumy. Jeden bol určený pre prijímateľov a druhý pre poskytovateľov sociálnych služieb.
Z dotazníka, ktorý vyplnilo viac ako sto Mikulášanov, vyplynulo, že v meste ľuďom chýba najmä komplexné sociálne poradenstvo, denné centrá pre ľudí so zdravotným postihnutím a pre ľudí v nepriaznivej sociálnej situácii.
Najrýchlejšie starnúce mesto v kraji
Liptovský Mikuláš má najnepriaznivejšiu vekovú štruktúru v Žilinskom kraji. V súčasnosti žije v meste 32 500 obyvateľov, z toho je iba 4004 v predproduktívnom veku (do 14 rokov) a až 7 189 v poproduktívnom veku (ženy nad 55 a muži nad 59 rokov).
„Počet seniorov, ľudí nad 65 rokov, sa za posledné dva roky zvýšil o 665. Stúpa aj počet ťažko zdravotne postihnutých. Vlani vydali v Liptovskom Mikuláši takmer 9-tisíc rozhodnutí na kompenzácie ťažko zdravotne postihnutým, čo je takmer trikrát viac ako v roku 2008," povedala expertka projektu Nicole Fuchsová.
Dodala, že proces starnutia obyvateľstva si bude vyžadovať posilnenie zdravotníckych a sociálnych služieb v meste. Okrem dôchodcov pribúda aj počet rodín a detí, ktoré sa ocitli v zlej sociálnej situácii, Rómov a bezdomovcov.
Poukázali na slabé aj silné stránky
Komunitný plán v analytickej časti mapuje súčasný stav poskytovania sociálnych služieb v meste pre jednotlivé skupiny a poukazuje na slabé a silné stránky. Na základe toho každá pracovná skupina navrhla konkrétne opatrenia a riešenia.
Napríklad, rozšírenie opatrovateľskej služby po 15. hodine a cez víkendy, zriadenie denného stacionáru pre ľudí so zdravotným postihnutím, vybudovanie centra akútnej pomoci, nízkoprahového denného centra pre rodinu či nízkoštandardných bytov pre Rómov.
Poslanci mestského zastupiteľstva schválili komunitný plán na septembrovom rokovaní.