RUŽOMBEROK/ LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Na námestiach, pred obchodnými domami, na rohoch ulíc takmer dennodenne žiada peniaze dvojica dievčat či mladých žien od okoloidúcich. Výťažok väčšinou neputuje ku chorým deťom, ale do rúk podnikavcov, ktorí zneužívajú ľudský súcit.
Zákon zbierky povoľuje
Verejnú zbierku môže vyhlásiť akákoľvek právnická osoba. Pokiaľ organizuje celoslovenskú zbierku, povolenie žiada od ministerstva vnútra. V prípade okresnej zbierky sa musí obrátiť na príslušný mestský úrad.
Peniaze môže zbierať len do uzamknutých nádob, ktoré otvorí v prítomnosti notára. Zákon tu vo svojich nariadeniach o verejných zbierkach končí. Iniciátor zbierky musí predložiť vyúčtovanie o verejnej zbierke a doložiť, ako boli peniaze použité.
„Zbierky od pouličných vyberačov väčšinou nekončia na oddeleniach detskej onkológie. Nedá sa tomu zabrániť. Jediné, čo podľa zákona musí vyhlasovateľ urobiť, je získať povolenie. Aby sa zabránilo zneužívaniu chorých detí, je potrebná zmena legislatívy," hovorí Veronika Rosová, riaditeľka občianskeho združenia Svetielko nádeje, ktoré pôsobí pri Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici. Na oddelení detskej onkológie sa liečia malí pacienti zo stredného Slovenska, vrátane liptovských detí.
Na dennom poriadku
Rôzne podozrivé zbierky vyhlasujú podnikavci čoraz častejšie. Ľudia, ktorí stoja na frekventovaných miestach a vyberajú peniaze od okoloidúcich, často ani netušia, kam vyzbieraná suma putuje.
Podvodníci vrhajú zlé svetlo na skutočné zbierky, ktorých cieľom je naozajstná pomoc pre onkologicky choré deti. „Táto situácia nás trápi, nikdy sme nevyberali peniaze do prenosných pokladničiek v meste, vždy sme ich mali v obchodných prevádzkach a príspevok do nich bol dobrovoľný," hovorí Veronika Rosová.
Potrebná je obozretnosť
„Treba si dobre overiť, komu ľudia peniaze dávajú. Dobré je, ak si prezrú internetovú stránku organizácie," radí Rosová. Pokiaľ ide o serióznu nadáciu, uverejní výročnú správu či inú informáciu o využívaní vyzbieraných peňazí.
„Ak sa aj podarí zistiť meno organizácie, ktorá zbierku poriada, nikde sa nemožno dopátrať ani len základné informácie, nie ešte, kam peniaze putujú," dopĺňa Rosová.
Na Slovensku existujú len tri pracoviská, ktoré priamo pomáhajú onkologicky chorým deťom. V Bratislave funguje Klub detskej nádeje, v Banskej Bystrici občianske združenie Svetielko nádeje a v Košiciach Klub detskej nádeje.