LIPTOVSKÝ HRÁDOK. „Stretnutie je súčasťou projektu Historická soľná cesta, ktorý vypracovalo Liptovské múzeum v Ružomberku. Partnerom je aj Muzeum Okregowe v Nowy Sączu z Poľska," povedala Naďa Somorová, projektová manažérka Liptovského múzea.
Pozvanie na workshop prijali odborníci a reštaurátorskí pracovníci Muzea Okregowého v Nowym Sączu, Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni, zástupcovia z Krajského pamiatkového úradu zo Žiliny a Košíc, Pamiatkového úradu Slovenskej republiky, Oblastného ateliéru v Levoči a zástupca dodávateľskej firmy.
Zachovávajú kultúrne tradície
„Hlavným cieľom nášho projektu je spoločná prezentácia tradície pastierskej kultúry v pohraničnom poľsko-slovenskom regióne, budovanie kontaktov a rozvoj vzájomnej spolupráce medzi Liptovským múzeom v Ružomberku a Múzeom Okregovým v Nowym Sączu. Ďalej chceme rozvíjať kultúrne tradície spojené s pastierstvom a ovčiarstvom pre ďalšie generácie a tiež prehlbovať kontakty obyvateľov v pohraničných regiónoch," doplnila N. Somorová.
Použili peniaze z Európskeho fondu
Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu cezhraničnej spolupráce Poľskej a Slovenskej republiky
„Predpokladáme, že projekt nepriamo prispeje aj k tvorbe ďalších pracovných miest a vytvorí podmienky pre podnikanie v oblasti služieb cestovného ruchu v slovenských a poľských pohraničných regiónoch," dodala N. Somorová.
Ukázali aj pracovné postupy reštaurátorských zásahov
Reštaurátori prezentovali svoje práce, predviedli pracovné postupy a praktické ukážky reštaurátorských zásahov spojených so záchranou vzácnej výtvarnej výzdoby v historickom objekte Soľného úradu.
„Podobné pracovné stretnutia a odborné semináre zamerané na záchranu hnuteľných a nehnuteľných pamiatok zopakujeme ešte v októbri a novembri v Národopisnom múzeu v Liptovkom Hrádku a Múzeu Okregovom v Nowom Sączi," uzavrela N. Somorová.