Kľúčovými otázkami koordinácie regionálneho rozvoja sa zaoberalo pracovné stretnutie prednostov obvodných úradov (ObÚ) z celého Slovenska, pracovníkov ObÚ a zástupcov samospráv zo Žilinského kraja, ktoré sa uskutočnilo včera v Demänovskej Doline.
DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Konferencia bola zavŕšením pilotného projektu liptovskomikulášskeho ObÚ pod názvom Modernizácia kapacít a posilnenie dobrého spravovania vo verejnej správe s využitím prostriedkov z Nórskeho finančného mechanizmu.
„Efektívny model sa zrejme bude tvoriť ešte dlho. Predovšetkým nie je zadefinovaný samotný termín región, z čoho vzniká zmätok. Zároveň citeľne chýba medzičlánok medzi obcami a vyššími územnými celkami, autorita prispievajúca ku koordinácii, pretože samotné rozčlenené subjekty majú mnoho povinností a záujmov, ktoré im neumožňujú vhodne sa navzájom koordinovať," vysvetlil riaditeľ oravskej Agentúry pre regionálny rozvoj František Jedinák.
Odlišný názor prezentoval riaditeľ Karpatského rozvojového inštitútu so sídlom v Košiciach Andrej Šteiner. „Najprv sa treba zaoberať procesmi a až potom novými inštitúciami. Nie je isté, že pomôže založenie ďalšej úrovne manažmentu regionálneho rozvoja. Treba to riešiť systematicky od legislatívy, ktorá nedáva dostatok právomocí a kompetencií samosprávnym krajom a nenabáda k spolupráci s nimi ani obce," zdôraznil.
Aj podľa poslanca NR SR a člena parlamentného výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj Alexandra Slafkovského bude nevyhnutná čo najrýchlejšia novelizácia príslušných zákonných noriem. „Spoločné povinnosti pri koordinácii regionálneho rozvoja pre určité územie či počet obyvateľov podnietia následné vytváranie spoločných obecných inštitúcií bez toho, aby obce a mestá prišli o svoju právnu subjektivitu," dodal.