JAKUBOVANY. Rozmýšľal preto, ako to zistiť a zdokumentovať. „Podľa stôp, ktoré po medveďoch zostávajú a množstva trusu, som odhadoval, že ich tam chodí osem-deväť. Mnohí ma presviedčali, že toľko ich nemôže byť. Rozmýšľal som preto, ako by som mohol návštevy šeliem v mojej záhrade zdokumentovať a presvedčiť sa o ich počte," povedal Michal Uličný.
Podarilo sa mu požičať si fotopascu. „To je zariadenie, ktoré zachytí všetko, čo sa hýbe v jeho zornom poli. Zariadenie je vo vodotesnej skrinke s pohybovým senzorom, objektívom a infrableskom. Keď pred objektívom nastane pohyb, zaznamená ho ako fotoaparát," vysvetlil Michal, fotopascu umiestnil v záhrade a už len čakal, aký bude výsledok.
Ničia ploty aj včelíny
Za týždeň fotopasca zaznamenala pohyb zvierat v záhrade a na fotografiách bolo vidieť kuny, líšky aj jazveca. Michala však najviac zaujímali medvede.
„Sám som bol prekvapený, keď som zistil, že do záhrady chodia štyri dospelé medvede a tri medvieďatá. Z nich dva dospelé medvede môžu mať odhadom po sto kilogramov. Ďalší statný kus váži, podľa mňa, aj dvesto kilogramov a medvedica s troma mladými. Samozrejme, neboli nikdy v záhrade naraz, striedali sa, spolu boli naraz štyri," dodal. Nie sú to zablúdené jedince, lebo do záhrad v Jakubovanoch chodia pravidelne a fotopasca o tom podala dôkaz.
Štyri medvede v záhrade naraz - medvedica s troma medvieďatmi
Do záhrad vchádzajú popod ploty, mnohým ľuďom ich aj celkom zničili. Niektorí nadávajú, lebo im zdevastovali včelíny aj ovocné stromy. Do dediny chodia za potravou, chutia im najmä slivky.
Michal prostredníctvom fotopasce zistil, že k obydliam prichádzajú medzi dvadsiatou druhou hodinou večer a treťou ráno. Ale videl už medvedicu odchádzať zo záhrady aj o siedmej, za vidna.
Medvede v revíri pozná
Michal patrí medzi mladých poľovníkov. Členom Slovenského poľovníckeho zväzu je od roku 2002, neskôr prešiel cez žiadateľa, čakateľa až k členstvu v Poľovníckom združení Baranec. Za tie roky sa nachodil po revíri v Západných Tatrách od jari do zimy každý rok dosť. Medvede v hore videl neraz a s takými skúsenosťami jeho odhad hmotnosti zvierat bude dosť presný.
„Keď som v hore, pozorujem medvede, všímam si sfarbenie ich srsti a znaky na nej. Každý je iný, jeden hnedý, iný čierny, ďalší strieborný. Rozoznávam ich aj podľa stavby tela, niektoré zviera má na kohútiku hrb, iné má mohutné stehná a zadnú časť alebo je v týchto častiach útlejšie. Postavy majú rôzne rovnako ako ľudia."
Prioritou Poľovníckeho združenia Baranec nie sú medvede, ale najmä jelenia zver. V ich revíri je ich však toľko, že si často pripadajú ako v medvedej oblasti. Počas návštev revíru si Michal zvykol pozorovať tri medvedice. Dve z nich majú po tri mláďatá, tretia má tohtoročné dvojčatá.
Odsledovaných má aj dvoch dospelých samcov s hmotnosťou viac ako dvestopäťdesiat kilogramov. Ďalších päť si tiež odfotografoval, tie sú ťažké v rozmedzí od sedemdesiat do stopäťdesiat kilogramov. „Tento rok som zdokumentoval celkom 22 kusov, ktoré sa pohybujú v našom revíri," spomenul.
Fotopasca odhalí aj pytliakov
Medveďov však môže byť v ich revíri viac. „V združení sa zameriavame na jeleniu zver a tú spočítať je menej náročné, ako zrátať medvede," povedal Michal.
Počty jelenej zveri bývajú pri sčítaní presnejšie, odchýlka od skutočnosti je menšia. Monitoring medveďov robia spravidla dobrovoľníci, tri dni pozorujú, či na určenom území uvidia medveďa. Konečný výsledok sčítania môže byť skreslený, pretože niektoré nechodia cez deň, pohyb medveďa ovplyvňuje aj počasie a ďalšie skutočnosti.
„Fotopasca však odhalí a zaznamená všetko. Môže byť nainštalovaná kdekoľvek v lese aj niekoľko mesiacov. Podľa druhu pamäťovej karty uloží aj štyritisíc fotografií. Poľovníci vďaka nej môžu získať informácie o stavoch zveri v revíri. Navyše, môže zároveň odhaliť aj pytliakov," poznamenal Michal Uličný.
Medvede na fotografii hore vošli do záhrady o tri hodiny neskôr, ako tam bola medvedica s mladými. Na spodnej fotografii fotopasca zaznamenala dva medvede, ako vychádzajú popod plot. Mnohým ľuďom však ploty okolo záhrad šelmy zničili.