ečeň, zostali strelcovi.
Na omši hrali trubači
Pasovanie za lovca jelenej zveri bolo súčasťou Dňa svätého Huberta, ktorý bol v poslednú septembrovú nedeľu v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Začal sa tradičným sprievodom. Bohyňa lovu Diana sedela na koni, svätý Hubert so strelcom jeleňa a kráľom Matejom Korvínom sa viezli v koči, za nimi kráčali psovodi so psami, poľovníci a čestní hostia.
V kostole z Liptovskej Mary bola svätohubertská omša, na ktorej hrali trubači z hrádockej lesníckej školy a spieval spevokol Tatran z Liptovského Mikuláša.
Súťaž vo vábení
Popoludní bola súťaž vo vábení. Poľovníci vábili jelene, diviaky, napodobňovali vresk zajaca, pískanie srny a srnčaťa. Najlepšie výsledky vo vábení jelenej zveri dosiahli v kategórii juniorov študenti Strednej odbornej školy lesníckej J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku Ľubomír Olexa, Ján Šimurda a Jaroslav Mlynárik. V kategórii seniorov sa najlepšie umiestnili Kamil Čendula z Liptovského Jána, Miroslav Poliček z Prečína a Alojz Kaššák z Domaniže.
Vo vábení ostatnej zveri zvíťazil absolvent hrádockej lesníckej školy Michal Ondrejkov, ktorý sa tento rok stal aj majstrom Slovenska vo vábení jeleňov. Výborné hodnotenie vo vábení ostatnej zveri dosiahli aj Michal Ondrejkov z Pribyliny, Ján Takáč z Kuzmíc, Ján Šimurda a Jaroslav Mlynárik z hrádockej lesníckej školy, v ktorej majú aj vábničiarsky krúžok.
Hádzali flintu do žita
Lesnícka škola v Liptovskom Hrádku pripravila aj súťaže v pílení dreva, hádzaní flinty do žita a rôzne súťaže pre deti. Aj keď slovenské porekadlo hovorí: Nikdy nehádž flintu do žita, dvadsaťpäť návštevníkov skanzenu, niektorí aj zo zahraničia, ju do nej hodilo. Najďalej, až za hranicu štrnástich metrov, doletela flinta z rúk Moraváka Hampla. Flintu do žita hádzali muži, ženy aj deti. Najmladší súťažiaci mal iba päť rokov a hodil ju za hranicu piatich metrov.
Deti robili chrústov
Okrem vedomostných súťaží z lesnej pedagogiky, poznávania rastlín, drevín a živočíchov, deti vyrábali z papiera, štipcov, korkových zátok a balónov chrústy. Pri točení na šnúrke vydávali aj zvuk letiaceho chrústa. Hrádocká lesnícka škola mala v skanzene aj prezentačný stánok.
Popoludní liptovské knieža Matej Korvín pasoval niektorých hostí do šľachtického stavu, zahrala hudobná skupina Pramene. Nechýbal guláš ani stánky s občerstvením.
Hoci počasie nebolo počas Dňa svätého Huberta ideálne a možno aj preto neprišlo toľko ľudí ako vlani, tí, ktorí prišli, neoľutovali. Jeho hlavným garantom bolo tento raz Poľovnícke združenie Belanská so sídlom vo Vavrišove, ktoré predstavilo svoju činnosť a pochválilo sa aj peknou výstavou poľovníckych trofejí.
Odovzdali vyznamenania
Počas Dňa svätého Huberta odovzdali poľovnícke vyznamenania. Vyznamenanie Zlatý kamzík za významné zásluhy o rozvoj slovenského poľovníctva udelili Viliamovi Chomovi, dlhoročnému funkcionárovi a členovi Poľovníckeho združenia (PZ) Brtkovica Liptovská Porúbka.
Zlaté medaily Za významné zásluhy o rozvoj slovenského poľovníctva prevzali Vincent Nemec z PZ Viackov Ľubeľa, Ján Frič z PZ Ľupčianka Partizánska Ľupča a Pavol Hriadel z PZ Hradská hora Liptovský Hrádok.
Strieborné medaily si odniesli Dezider Šagát, dlhoročný tajomník Okresnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu v Liptovskom Mikuláši, Dušan Ballo z PZ Belanská Vavrišovo, Milan Vozár z Poľovníckej spoločnosti (PS) Prosečné Liptovská Sielnica, Viliam Lehotský z PZ Stará dolina Kráľova Lehota, Tibor Beňo z PZ Brtkovica Liptovská Porúbka a Vladimír Bačík z PZ Poludnica Závažná Poruba.
Bronzové medaily prevzali Edmund Hatiar, zástupca riaditeľa Strednej odbornej školy lesníckej J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku a predseda Klubu trubačov pri SPZ, Ivan Priechodský a Jozef Murza z PS Demänovská dolina, Štefan Hrtko, Jozef Hiko, Peter Frian a Ján Komoráš z PZ Ráztoka Bobrovec, Ján Vrbičan a Viliam Krajči z PZ Machy Liptovská Kokava, Jozef Strapoň a Ján Jurčo z PZ Stará dolina Kráľova Lehota, Štefan Purdiak a Martin Lehotský z PZ Grúň Východná, Ján Kasanický z PZ Ľupčianka Partizánska Ľupča.