LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, RUŽOMBEROK. V niektorých obciach liptovskomikulášskeho a ružomberského okresu sme zisťovali, ako sa im darí vysporiadať s nedostatkom peňazí z dôvodu výpadku podielových daní.
V Liskovej šetria na školstve
Výpadok podielových daní spôsobil, že obec Lisková musela pristúpiť na úsporné opatrenia v základnej škole, školskej jedálni, materskej škole a družine. „Riaditeľa sme upozornili, aby peniaze použil len na nevyhnutné výdavky," dozvedeli sme sa od starostu Liskovej Jána Lauka.
Už vlani predpokladali, že situácia tento rok nebude jednoduchá, preto si vytvorili rezervy. „Ušetrené peniaze nám ale nestačili, pretože sme netušili, že výpadok bude až taký vysoký. Chýbalo nám približne 75-tisíc eur, preto sme museli prehodnotiť rozpočet. Podarilo sa nám ušetriť peniaze a rozdiel znížiť. Na rezervný fond sme siahnuť nemuseli," doplnil starosta.
V Likavke elektrinu splácajú
„Výpadok podielových daní nás veľmi postihol. Na chod obce sme si museli požičať z rezervného fondu a tiež použiť peniaze, ktoré sme dostali od Národnej diaľničnej spoločnosti z predaja výrubu drevín," opísal situáciu starosta Likavky Vladimír Roško.
Obec musela skrátiť rozpočet základnej školy, materskej škole a družiny. Na zaplatenie elektrickej energie požiadali o splátkový kalendár. Všetky služby sa obec snažila napriek zložitej situácii zachovať.
Na rezervy zatiaľ nesiahali
„Museli sme obmedziť hlavne investičné akcie, ktoré nie sú spolufinancované z európskych fondov," zareagoval starosta Liptovskej Lúžnej Albín Husarčík.
„Do obecnej rezervy sme zatiaľ siahnuť nemuseli a nemali sme ani problém z financovaním základnej a materskej školy. V októbri budeme prehodnocovať rozpočet, takže potom zastupiteľstvo rozhodne, aké ďalšie úsporné oparenia budú potrebné," dodal A. Husarčík.
Na Obecnom úrade vo Veternej Porube sa o stave obecnej pokladnice vyjadrili: „Situácia nebola zatiaľ taká vážna, aby sme museli siahnuť na rezervy. Máme rozbehnutú jednu investičnú akciu, ale to, či ju budeme musieť financovať z rezervného fondu, sa rozhodne na najbližšom zastupiteľstve. Skrátiť rozpočet materskej škole sme zatiaľ nemuseli.
Aj napriek tomu, že vo Východnej dostali od štátu menej peňazí ako minulý rok, nemali v obci zatiaľ vážnejšie finančné problémy. „Do rezervného fondu sme siahať nemuseli. Chceme ho ušetriť na ťažšie obdobia," povedala ekonómka obce Marta Kubišová.
Podtureň projekty nestopla
„Keďže štát urobil výnimku v zákone, mohli sme siahnuť do rezervného fondu," prezradil Marián Vojtík, starosta Podturne. Peniaze, ktoré boli určené výlučne na investičné akcie, mohla obec využiť na pokrytie bežných výdavkov.
„Rozbehnuté projekty sme nezastavili. Snažíme sa ich aj napriek zložitej situácii dotiahnuť do konca," dodal M. Vojtík.
Menšie dediny sú na tom horšie
Výpadok podielových daní bol pre obec pod Barancom veľmi citeľný. V Smrečanoch mali takmer štvrtinový pokles príjmu z podielových daní oproti minulému roku.
„Menšie dediny, podľa nás, pocítili výpadok viac ako väčšie. Náklady na chod menšej obce sú relatívne vyššie ako pri väčšej, pretože majú percentuálne väčší podiel režijných nákladov k celkovým nákladom," informoval starosta Vladimír Šiarnik.
Pokles sa snažili vykompenzovať peniazmi z predaja obecného pozemku. Ten obec predala verejnou súťažou, aby získala výhodnejšiu ponuku.
„Peniaze z predaja nám pomohli, časť z nich sme investovali do rekonštrukcie obecnej cesty, takže sa nám podarilo čosi investovať aj do rozvoja. Situácia však do budúcnosti nevyzerá ružovo. Rezervný fond nemáme vytvorený, pretože sme v minulosti veľa investovali," dodal V. Šiarnik.