Folklórna skupina Sliačanka už 78 rokov propaguje ľudovú kultúru Liptovských Sliačov. Účinkovala aj v Ruskej federácii vo Voronežskej oblasti.
LIPTOVSKÉ SLIAČE. Sliačanka je známa nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Tlieskali jej v Juhoslávii, Belgicku, Nemecku, Taliansku, Ukrajine, Poľsku, Bosne a Hercegovine, veľakrát v Českej republike.
Do Ruska cestovala na pozvanie manažmentu kultúry Voronežskej oblasti a folklórneho súboru Pavete, známeho z festivalu Liptovské dni matky.
Autami, autobusom aj lietadlom
„Cestu do Voroneže sme absolvovali za 26 hodín autami, autobusom i lietadlom. Niekoľkohodinová zastávka v Moskve poslúžila na večernú prehliadku hlavného mesta. V prvý deň pobytu sme navštívili obec Chochoľskoje, kde sme účinkovali na koncerte pre školopovinné deti i v malom pravoslávnom kostolíku, tam sme sa stretli s miestnym popom. Domáci pre nás pripravili prehliadku dedinského múzea a večeru so spoločenským posedením. Pozreli sme si aj archeologické múzeum Kosťjunky, ktoré je vybudované priamo na mieste náleziska osady z mamutích kostí," povedala vedúca skupiny Anna Balážecová.
Vystupovali aj na folklórnom festivale
Sliačanka vystupovala aj na folklórnom festivale v obci Ternovka, na Dňoch mesta Voronež, v divadle aj na vysokej škole. Vysokoškolákom predstavili ľudové tradície Sliačov, zaspievali obradové piesne a zatancovali temperamentné sliačanské tance.
„V Rusku sme reprezentovali nielen rodnú obec, ale celé Slovensko. Vystúpenia mali veľký ohlas. Ľudia sa zaujímali o našu kultúru, nadviazali sme mnohé kontakty a rozprávali sme sa o možnej spolupráci v budúcnosti. Spoznávali sme život a kultúru tejto veľkej krajiny, prezreli si pravoslávne chrámy aj múzeá, zažili dobrosrdečnosť a úprimnú prajnosť tamojších obyvateľov a prežili veľa príjemných chvíľ," dodala na záver A. Balážecová.