LUDROVÁ. V súčasnosti na kostole robia reštavrátorský prieskum. Ludrovské maľby sú vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.
„Musíme zadokumentovať spôsob, akým sa budú maľby sanovať, teda ošetrovať a reštaurovať. Už niekoľko desaťročí sa kostol neopravoval, naposledy to bolo v 60-tych rokoch minulého storočia.
Za ten čas sa vzácne maľby poškodili vplyvom okolia. Našťastie, stále je záujem o zachovanie tejto pamiatky," vysvetlil Karol Dzuriak, pracovník Liptovského múzea v Ružomberku.
S opravou chcú začať na budúci rok
Súčasťou prípravy na obnovu kostola je aj vypracovanie a podanie projektu, ktorý presne opisuje všetky použité technologické postupy.
O schválení finančnej pomoci rozhodne ministerstvo kultúry. „Dúfame, že sa nám podarí v budúcom roku začať s opravou. Je to jedinečná možnosť reštavrovať vnútornú výzdobu a vonkajšie prvky, ktoré dnes bežný návštevník voľným okom neuvidí," doplnil Dzuriak.
Skrýva nevypovedané poklady a legendy
Kostol v Ludrovej, postavenýv tretej štvrtine 13. storočia, považujú za jeden z najkrajších v Liptove, zároveň patrí medzi tie najstaršie. Fresky zachytávajú život Ježiša Krista na 34 výjavoch.
Vnútro kostola tak skrýva najrozsiahlejší kristologický cyklus na Slovensku. Jedným z výjavov je Obesenie Judáša, veľmi zriedkavý motív v sakrálnom umení.
Návštevníkov zaujme aj ryhovaný vstup do kostola. Šľachtici, ktorí do neho vchádzali, na znak úcty k pánovi domu - Bohu, šabľami zanechávali ryhy.
Ďalšia legenda, hoci vedcami nepotvrdená, hovorí o majstrovi templárskeho rádu Johannovi Gottfriedovi. Podľa nej ho zabili zbojníci pri kláštore na vrchu Mních a mali ho pochovať aj s veľkým pokladom práve v ludrovskom kostole.