Odvysielali správu o varení gulášu, ale o verejnej diskusii nie

Mestská televízia v Ružomberku mala príkaz nenakrúcať na verejnej diskusii v Ružomberku. Organizátori diskusie si myslia, že išlo o cenzúru. Riaditeľ spoločnosti, pod ktorú televízia patrí, tvrdí, že nakrúcanie diskusie nemali v pláne.

Daniela Rendlová si myslí, že bolo psou povinnosťou informovať o diskusii.Daniela Rendlová si myslí, že bolo psou povinnosťou informovať o diskusii. (Zdroj: ĽUBICA KUBIŠOVÁ)

Mestská televízia v Ružomberku mala príkaz nenakrúcať na verejnej diskusii v Ružomberku. Organizátori diskusie si myslia, že išlo o cenzúru. Riaditeľ spoločnosti, pod ktorú televízia patrí, tvrdí, že nakrúcanie diskusie nemali v pláne.

RUŽOMBEROK. Občianska spoločnosť potrebuje pre svoj rozvoj nadšenie aktívnych jednotlivcov, slobodu pre ich realizáciu a podporu inštitúcií v meste.

Zhodli sa na tom účastníci verejnej diskusie o stave občianskej spoločnosti v Ružomberku, ktorá sa konala 22. septembra v Ružomberku.

SkryťVypnúť reklamu

Pozvanie do diskusie o meste prijali ružomberské osobnosti, architekti Peter Abonyi a Róbert Dúbravec, maliar Pavol Rusko a hovorca Katolíckej univerzity v Ružomberku Vladimír Buzna.

Na názory Ružomberčanov mala poskytnúť spätnú väzbu v meste všeobecne rešpektovaná autorita, ktorou je František Mikloško, bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky.

Diskutujúci cenzúru odmietli

V diskusii účastníci často upozorňovali na problémy, ako sú uzavretosť, slabá komunikácia mesta s verejnosťou a neochota počúvať názory iných.

Podľa organizátorov verejnej diskusie Miroslava Klímu a Ivana Rončáka, to mesto potvrdilo priamo počas diskusie, lebo riaditeľ Kultúrneho domu A. Hlinku a poslanec mestského zastupiteľstva Peter Černák priamo na diskusii zakázal mestskej televízii natáčať spravodajstvo o tejto akcii.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci diskutujúci túto cenzúru výrazne odmietli.

Organizátori verejnej diskusie si myslia, že taká cenzúra môže byť prejavom korupcie. Riaditeľ tejto mestom Ružomberok stopercentne vlastnenej spoločnosti je politická funkcia, ktorá závisí od vôle vedenia mesta.

„Nevysvetlili nám, na základe akých kritérií bol tento zákaz vydaný. Absencia pravidiel je živnou pôdou pre korupciu a klientelizmus a čím viac korupcie, tým menej bohatstva aj pre mesto a jeho obyvateľov," povedal Ivan Rončák.

Podľa Miroslava Klímu: „Je naozaj zvláštne, ak práve v Ružomberku nemajú záujem o šírenie myšlienok takých osobností, ako je František Mikloško, jeden z výrazných osobností katolíckeho disentu a známy kresťansky orientovaný politik, ale aj ľudí, ktorí robia dobré meno Ružomberku, ako je Pavol Rusko, Peter Abonyi alebo Róbert Dúbravec. Takto sa správame k našim osobnostiam."

SkryťVypnúť reklamu

Pre úsporné opatrenia riaditeľ určil priority

Zaujímalo nás, aké dôvody na zakázanie nakrúcať spravodajstvo o verejnej diskusii mal Peter Černák.

„Mestská televízia Ružomberok máva v pondelok krátku poradu, kde sa povie, čo pripravíme do vysielania nasledujúci týždeň. Tak to bolo aj v pondelok 20. septembra. Hlavnou témou spravodajstva bolo urobiť záznam z rokovania mestského zastupiteľstva a 130. výročie výroby papiera v Ružomberku.

Spoločnosť Kultúrny dom Andreja Hlinku má v súčasnosti trinásť stredísk, jedno z nich je aj mestská televízia. Za obdobie január až august tohto roku mestská televízia vytvorila stratu 13 554 eur, ktorú zatiaľ riešime z výnosov ostatných stredísk. Po znížení rozpočtu zo strany mesta sme museli pristúpiť k úsporným opatreniam," dozvedeli sme sa od Petra Černáka.

„V mestskej televízii som na základe rozhodnutia predstavenstva spoločnosti zrušil zábavné programy Play - hudobný a Filmtip, v ktorých boli pozvánky na filmové predstavenia v kine Kultúra. Ďalším opatrením je znížiť rozsah spravodajstva na podstatné témy. Tou bola v tom týždni záznam a spracovanie kompletného rokovania mestského zastupiteľstva.

Už v pondelok som určil priority práce mestskej televízie a spomínaná verejná diskusia tam nebola. Keďže ide o predvolebné mesiace, primátor mesta a predstavenstvo spoločnosti Kultúrny dom Andreja Hlinku zorganizuje verejnú diskusiu na tému Mestské média v predvolebnom období, kde vysvetlíme prístup našich médií," dodal Peter Černák.

Diskusia o mestských médiách aj zákaze nakrúcať

Verejné stretnutie, na ktorom hovorili o postupe médií pred komunálnymi voľbami, aby zabezpečili férovosť pre kandidátov na primátora a poslancov v komunálnych voľbách, sa uskutočnilo minulú stredu.

Na verejnom stretnutí sa zúčastnili zástupcovia ružomberských médií, šéfredaktor mestského dvojtýždenníka Michal Domenik, šéfredaktorka mestskej televízie Michaela Milá, Peter Černák, hovorca mesta Jozef Karika a primátor Michal Slašťan.

Pozvanie prijala aj šéfredaktorka handlovskej televízie Daniela Rendlová, ktorá vystupovala v pozícii nezávislej odborníčky.

Mestská televízia musela verejnú diskusiu ignorovať

To, že televízia nemohla diskusiu s ružomberskými osobnosťami nakrúcať, vyvolalo medzi ľuďmi pohoršenie. Povrávalo sa, že Peter Černák vydal taký zákaz preto, lebo besedu o stave mesta organizovali ľudia, ktorí chceli kandidovať do samosprávy.

V tom čase však ešte neboli oficiálne kandidátky na poslancov známe. Aj keby boli, Rendlová to nepovažuje za dôvod, pre ktorý ju musela televízia ignorovať.

„Diskusia bola verejná a otvorená, neorganizovala ju politická strana. Či si niekto šušká, že niekto ide kandidovať alebo nie, sa nedá považovať za podstatnú informáciu pre mestskú televíziu.

V tom momente vystupovali ako občania. Bola to prvá občianska diskusia v Ružomberku a je psou povinnosťou televízie o nej informovať. Redaktori to chceli urobiť. Niekto rozhodol, že sa to nakrúcať nebude a to je trestuhodné. Bola som pri zakladaní ružomberskej televízie a tento postup ma znepokojil," priblížila Rendlová.

Treba otvorene priznať, kto vydal zákaz

Primátor Ružomberka na verejnom stretnutí odmietol, že zákaz nakrúcať diskusiu spred dvoch týždňov vydal on a tvrdil, že o nej vôbec nevedel. Podľa diskutujúcich je dôležité, aby sa nemiešala práca šéfredaktora, ktorého úlohou je vyberať témy, a riaditeľa.

„Riaditeľ by mal situáciu riešiť len vtedy, keď šéfredaktor prekročí zákon a urobí niečo, čo nemá. Situácia v mestskej televízii momentálne nie je postavená na takomto vzťahu. Šéfredaktorka nemá takú dôveru, akú by si za svoju prácu zaslúžila," vyjadrila sa Rendlová.

„Treba vyvodiť dôsledky a otvorene povedať, kto to zakázal. Ak to zakázalo mesto, je to cenzúra. Ale ak to zakázal niekto zo svojho vlastného rozhodnutia, nevrhá to zlé svetlo len na televíziu, ale aj na mesto."

Odvolávanie sa na šetrenie peňazí neobstojí

Jediný, kto môže posúdiť objektivitu odvysielaných príspevkov, je Rada pre vysielanie a retransmisiu. Podnet na ňu môže dať ktorýkoľvek človek.

„Z toho, čo nebolo odvysielané, vyvádza dôsledky mesto, teda zriaďovateľ. Mesto musí dostať jasnú odpoveď na to, kto zakázal, aby sa išlo nakrúcať. Náklady by boli minimálne, sídlo redakcie je niekoľko metrov od miesta, kde bola beseda. Podľa mňa televízia neušetrila nič," vysvetlila Rendlová.

Rovnaký názor vyslovil aj Miroslav Klíma: „Odvysielali správu o varení gulášu, ale informácia o diskusii byť nemohla. Vysvetlenie, že ide o šetrenie peňazí, neberiem."

Nemajú byť hlásnou trúbou úradu ani pred voľbami

Mestské médiá, sa podľa Rendlovej, majú v predvolebnom období správať tak, akoby žiadne voľby neboli. Všeobecne však panuje názor, že mestské médiá sú hlásnou trúbou primátorov.

Daniela Rendlová stála pri vzniku ružomberskej televízie.

„Už vtedy sa ozývali hlasy, že televízia, ktorá je mestská, nemôže byť objektívna a bude len hlásnou trúbou mestského úradu. Ja som s týmto názorom nesúhlasila. Úlohou lokálnej televízie je povedať to, čo sa deje doma, ako poslanci, ktorých zvolili nakladajú s peniazmi, ako rozhodujú a či plnia to, čo sľubujú. Ďalším poslaním je vyhľadávať zaujímavých ľudí, ktorí v regióne žijú ."

Peter Černák si napriek názoru verejnosti myslí, že: „Televízia je objektívna, prináša aktuálne správy a ja ako riaditeľ nezasahujem do jej práce. Rozdelíme si témy, ktoré sú nosné na nasledujúci týždeň, a tým sa venujeme."

Autor: evp, ľk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Koľko stojí dovolenka na lodi a koľko apartmán pri mori?
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  5. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 532
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 174
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 453
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 958
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 634
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 468
  7. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 1 892
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár 1 554
  1. Štefan Šturdzík: Sociálna demokracia - koncept , ktorý Smer vôbec nepochopil.
  2. Dušan Koniar: Fico nám koleduje o preplesk ako Hugo Chávez Venezuele
  3. Eitan Levon: Izrael a Európa: Spoločné hodnoty a hrozby
  4. Andrea Podešvová: Je nevera vždy zrada, alebo niekedy len volanie o pomoc?
  5. Dávid Polák: Kto je v skutočnosti "Bibi" Netanyahu?
  6. Viktor Pamula: Konsolidácia po Ficovsky
  7. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: vodáreň pre parné lokomotívy
  8. Ľuboš Vodička: Viedenské podzemie, čiže príbeh Tretieho muža a krásnej Jeanny
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 25 127
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 327
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 16 552
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 095
  5. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 4 603
  6. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 573
  7. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 364
  8. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 4 120
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Matej Ulík.

Na spoločných majstrovstvách Slovenskej a Českej republiky v cyklistike, ktoré sa konali v Bánovciach nad Bebravou Matej Ulík z Liptovskej Osady v kategórii elite prišiel do cieľa na 11. mieste.


Ján Svrček
Dovalovo má viac ako 600-ročnú históriu. Do roku 1971 bolo samostatnou obcou.

Výmena dokladov bude bezplatná.


Marek Tkáč, primár fyziatricko-rehabilitačného oddelenia z Nemocnice AGEL v Bratislave.

Nadmerné pitie spôsobuje stratu minerálov.


Tibor Tišťan.

V Šamoríne sa uskutočnili trojdňové majstrovstvá Európy mladých plavcov do 23 rokov, na ktorých súťažilo takmer 500 pretekárov a pretekárok zo 42 krajín.


Ján Svrček
  1. Štefan Šturdzík: Sociálna demokracia - koncept , ktorý Smer vôbec nepochopil.
  2. Dušan Koniar: Fico nám koleduje o preplesk ako Hugo Chávez Venezuele
  3. Eitan Levon: Izrael a Európa: Spoločné hodnoty a hrozby
  4. Andrea Podešvová: Je nevera vždy zrada, alebo niekedy len volanie o pomoc?
  5. Dávid Polák: Kto je v skutočnosti "Bibi" Netanyahu?
  6. Viktor Pamula: Konsolidácia po Ficovsky
  7. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: vodáreň pre parné lokomotívy
  8. Ľuboš Vodička: Viedenské podzemie, čiže príbeh Tretieho muža a krásnej Jeanny
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 25 127
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 327
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 16 552
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 095
  5. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 4 603
  6. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 573
  7. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 364
  8. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 4 120
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu