V nízkotatranskom rekreačnom stredisku Jasná sa začal 6. kongres Medzinárodnej asociácie sprístupnených jaskýň (International Show Caves Association ISCA). Demänovská Dolina sa tak od 18. do 23. októbra stala prechodným domovom pre viac ako 100 delegátov z 22 krajín celého sveta.
DEMÄNOVSKÁ DOLINA. „Slovensko je napriek pomerne malej rozlohe nesmierne bohatou krajinou na prírodné krásy. Svedčí o tom aj unikátny počet približne 5900 jaskynných útvarov a 18 sprístupnených jaskýň na našom území, ktoré sa musíme spoločnými silami snažiť chrániť a zachovávať pre budúce generácie," zdôraznil v úvodnom príhovore štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR József Nagy.
O kongrese v Jasnej rozhodli na Bermudách
Správa slovenských jaskýň (SSJ), sekcia Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR, dostala podľa jej riaditeľa Jozefa Hlaváča dôveru zorganizovať toto celosvetové stretnutie ešte v roku 2006 počas predchádzajúceho kongresu ISCA na Bermudách. „Je to svojím spôsobom ocenenie dlhodobej vynikajúcej práce slovenských jaskyniarov," uviedol s tým, že s výnimkou Číny majú zastúpenie prakticky všetky speleologicky významné štáty.
Hlavným tematickým zameraním kongresu je problematika komplexného prístupu pri manažovaní a ochrane sprístupnených jaskýň, ich výskum, environmentálny monitoring, geografické informačné systémy, archeologické a paleontologické nálezy, prirodzená rádioaktivita, lampová flóra a iné negatívne antropogénne vplyvy v sprístupnených jaskyniach. Súčasťou sprievodného programu budú pracovné návštevy viacerých slovenských jaskýň.
Návštevnosť našich jaskýň klesla
Hlaváč pri tejto príležitosti pre TASR zdôraznil jednoznačne chybnú stratu právnej subjektivity SSJ spred vyše dvoch rokov a začlenenie do ŠOP pre nastavené rozpočtové pravidlá. „Návštevnosť našich jaskýň v poslednom období objektívne klesla, čím ubudlo vlastných výnosov. Navyše, ŠOP dostáva z roka na rok menej príspevkov, preto sa pohybujeme na hranici prežitia," uviedol s tým, že riešením by mala byť vhodná premena SSJ na samostatnú inštitúciu.
Množiace sa požiadavky slovenskej jaskyniarskej obce na preskúmanie zásadných rozhodnutí a krokov v tejto sfére priznal aj Nagy, ktorý je horúcim kandidátom na ministerské kreslo onedlho opätovne zriadeného Ministerstva životného prostredia SR. „Som presvedčený, že slovenské jaskyne a jaskyniari dočkajú zaslúžene väčšej pozornosti, ako by to bolo v prípade skumulovaného ministerstva," dodal.