Zemiaky, z ktorých je modrá zemiaková kaša, dulovec, ktorý sa používa namiesto citróna, pepino, ktorý chutí ako banán aj veselú metlu môžete vidieť na okresnej výstave ovocia a zeleniny v Liptovskom Mikuláši.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Na výstave, ktorú včera otvorili v Dome matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši, je vystavených spolu 235 exponátov rôznych druhov ovocia a zeleniny, ktoré dopestovali záhradkári z liptovskomikulášskeho okresu. Najviac je medzi nimi jabĺk.
Inkovia zo zemiakov vyrábali alkohol
Časť výstavy je venovaná zemiakom, ktoré mohli vidieť návštevníci aj na Švábkafeste. Na výstave je, napríklad, aj najväčší zemiak dopestovaný v Liptove, ktorý váži 702 gramov a zemiaky nezvyčajných tvarov z družobného mesta Opava.
O zemiakoch sa môžete dozvedieť všeličo zaujímavé z nástenky. To, že pochádzajú z južnej Ameriky, konkrétne Peru, je známe. Ale vedeli ste napríklad, že Inkovia z nich vyrábali aj alkohol? Na nástenke sa dočítate, že kým na americkom kontinente zemiaky poznajú už päťtisíc rokov, na Slovensku sa prvýkrát sa dostali až v 17. storočí a prvý sa o nich zmienil mních Cyprián. Názov švábka dostali údajne podľa študenta Tomáš Švába, ktorý ich priniesol zo západnej Európy. V Liptove sa začali zemiaky pokusne pestovať až v polovici 18. storočia.
Študenti hotelovej akadémie pripravili okrem nástenky aj jednohubky a postarali sa aj o zaujímavú výzdobu. Prispela k nej aj Júlia Košíková veselou metlou, ktorú vyzdobila takmer všetkým, čo vypestovala v záhrade.
Na čo je dobrá dula a dulovec
Exponátom výstavy sa stali jablká Bohémia od pestovateľa Milana Perdeka. Prvú cenu v kategórii ovocie udelila odborná porota jablkám Vanda od Jaroslava Šoučíka a ocenila aj jeho megacesnak. Na výstavu priniesol aj rôzne druhy zaváraných húb, ktoré v pohároch pekne ladia s červenou aj zelenou paprikou. V kategórii zelenina sa stal víťazom pór, ktorý narástol do úctyhodných rozmerov v záhrade Pavla Šľachtu.
Pozornosť pútala aj tekvica v tvare kačky a dulovec. Používa sa namiesto citróna ale je vraj dobrý aj v skrini proti moliam, prezradil jeho pestovateľ Milan Martinove. Dodal, že z dule sú zase výborné kompóty a lekvár. Milan Martinove doniesol na výstavu viacero druhov ovocia a zeleniny, raritné papriky aj drienky, z ktorých robí drienkovicu. Tento rok vyhral súťaž o najkrajšiu záhradku v okrese.
Najkrajšie poputujú do Trenčína
Aj keď pestovatelia sa zhodli na tom, že tento rok bol pre nich mimoriadne nepriaznivý a ťažký a kvôli dažďu nemali takú úrodu ako v minulých rokoch, na výstave je sa na čo pozerať. Môžete si ju pozrieť dnes do 18. hodiny a ešte zajtra, čiže v sobotu, do 12. hodiny. Najkrajšie exponáty z nej poputujú na celoslovenskú výstavu do Trenčína.