Streda, 7. jún, 2023 | Meniny má Róbert

Janko má nádej urobiť svoje prvé kroky, na liečbu chýbajú peniaze

Tradičné metódy v liečbe telesne postihnutých ľudí nie sú účinné natoľko, že pomôžu výrazne zlepšiť kvalitu ich života. Medicínsky pokrok napreduje rýchlymi krokmi, žiaľ, o to pomalšie kráča naše zdravotníctvo. Aj keď existujú rôzne spôsoby liečby, pre tý

Novodobá medicína dáva chlapcovi šancu na svoje vlastné kroky.Novodobá medicína dáva chlapcovi šancu na svoje vlastné kroky. (Zdroj: (LK))

ch, ktorí ju najviac potrebujú, je nedosiahnuteľná.

„Bol ako každé normálne dieťa, nikto si nič nevšimol," začína svoj príbeh matka 21-ročného Janka, ktorému diagnostikovali detskú mozgovú obrnu. „Keď mal šesť mesiacov, spozorovala som, že sa nespráva ako ostatné deti. Nevedel sa udržať, otočiť."

Neurológ takmer okamžite vyriekol ortieľ. Choroba je nevyliečiteľná, človeka sprevádza po celý život a jediné, čo zostáva nešťastnej rodine, je zmieriť sa s realitou a urobiť ju vlastnými činmi lepšou a pre dieťa znesiteľnejšou.

Pesimistickým prístupom si rodina ubližuje

„Dlho som ani nevedela, čo znamená detská mozgová obrna. Nikdy som si jeho diagnózu nepripúšťala a vždy verila, že Jankovi môžeme pomôcť a všetko bude dobré. Veľmi mi pomohol môj manžel a mama. Naučila som sa nepozerať do budúcnosti a robiť všetko pre to, aby bola prítomnosť pre nás všetkých čo najlepšia. Inak sa to s postihnutým dieťaťom nedá. Pesimizmom by som neublížila len sebe, ale aj jemu za niečo, čo nemôže už nikto zmeniť," opisuje matka Janka spôsob, akým sa vyrovnáva s tým, že jej syn nebude ako ostatné deti.

Ihneď, ako lekár určil Jankovu diagnózu, začali s malým dieťaťom cvičiť. „Bol ešte bábätko, keď som ho prvýkrát položila na deku a snažila sa mu v rámci možností zlepšiť zdravie," približuje Jana. Ak by sa mu nevenovali, podľa jej slov by mu ochablo svalstvo a zostal by celkom nevládny.

Plač dieťaťa ničí matku viac ako vlastná bolesť

Zdravie sa mu snažili vrátiť cvičením Vojtovej a Bobotovej metódy. Základ Vojtovej metódy spočíva v stláčaní presných reflexných bodov. Dochádza k vyvolávaniu ohlasov v centrálnej nervovej sústave, ktoré vedú k správnemu motorickému vývinu. „Keď videl deku alebo podložku, na ktorej sme cvičili, začal plakať. Trápili sme sa päťkrát denne po dvadsať minút. Jankov krik ma bolel viac ako jeho celé cvičenie a dala by som všetko za to, aby sa bolesť preniesla na mňa. Lenže ak sme nechceli, aby jeho svalstvo zostalo slabé, museli sme to robiť."

„Potom sme pridali aj hipoterapiu, liečenie pri kontakte s koňmi v Liptovskom Jáne. Pomáhala mu aj kanisterapia, kedy dieťa liečia špeciálne vycvičené psíky," opisuje matka všetky pokusy, ako Jankovi zlepšiť zdravotný stav a vniesť do jeho života kúsok slnka.

Strach z bielych plášťov stále pretrváva

V nemocniciach nestrávil dlhé mesiace, ale roky. „S operáciami sme začali, keď mal šesť rokov. Absolvoval päť rozsiahlych korektúr nôh a vždy po každom zákroku sme išli do kúpeľov. Takto, medzi nemocnicou a procedúrami, sme žili viac ako dva roky."

Po operáciach a intenzívnom cvičení vie Janko kráčať s oporou niekoľko metrov. Ťažko, ale predsa dokáže zdvihnúť nohy, sám si sadne do auta alebo prejde popri zábradlí. Pre niekoho maličkosti či samozrejmé veci, pre postihnutého chlapca na invalidnom vozíku to znamená veľké úspechy.

„Stále má strach z lekárov, aj keď mu vždy pomáhali. Nikdy nepovie, že ho niečo bolí, lebo sa obáva, že sa znova vráti do nemocnice. Niekedy je to veľmi ťažké, pretože vidím, napríklad, že ho bolí zub a on ma presviedča, že nič sa nedeje."

Jedine logopéda nikdy nepotreboval

S Jankom cvičili pravidelne 15 rokov, kým mu život neuštedril ďalší krutý úder pod pás. Choroba si nevyberá, navštívi chudobných aj bohatých. A môže potrápiť aj toho, komu život už aj tak dosť nakládol na plecia.

„V pätnástich rokoch mu objavili nádor na semenníku. Okamžite sme cestovali do nemocnice, kde podstúpil operáciu. Lekári tušili to, čo som si ja odmietala pripustiť. Bol to akútny stav a o týždeň sme už boli hospitalizovaní na detskej onkológii, kde Janko absolvoval niekoľko chemoterapií. Prežili sme tu viac ako šesť mesiacov. Nikdy som nestratila nádej, že sa vylieči. Vtedy mi úžasne pomáhali modlitby. Z onkologickej choroby sa Janko, našťastie, dostal." Po závažnom ochorení bolo jeho telo zoslabnuté a mama sa bála s ním opäť cvičiť.

„Desila som sa, že sa udrie a ublíži si. Teraz je už ôsmy rok v remisii, teda jeho zdravotný stav sa zlepšuje a vidím, že jeho pohybové schopnosti sa nezhoršili.

Ďalší šok nastal, keď mu objavili na štítnej žľaze uzlinu. „Vedela som, čo sa môže stať, keby bol nález zhubný. Ihneď mu vyoperovali jeden lalok štítnej žľazy, teraz má len polovicu," opisuje ďalší zárez skalpelom do synovho tela matka a pri pohľade na jeho hrubý zdravotný záznam dodáva: „Jediného lekára, ktorého nikdy nepotreboval, je logopéd. Janko niekedy narozpráva aj viac, ako je potrebné."

Novodobá medicína ponúka možnosť na zlepšenie

Janko spoločne so svojou matkou absolvoval vyšetrenie v medicínskom centre v Piešťanoch, kde liečia pacientov pomocou jedinečnej metódy s vysokou úspešnosťou. Špeciálna skupina terapeutov intenzívne cvičí s postihnutým v obleku, ktorý na jeho tele vytvára virtuálny svalový efekt a stabilizuje držanie tela a pohybov.

Metóda pochádza z Ruska a vychádza z dlhoročného výskumu porúch pohybového aparátu kozmonautov v dôsledku škodlivého pôsobenia beztiažového stavu. Vyvinutý oblek kozmonauti používajú až dodnes.

„Lekár bol veľmi milo prekvapený Jankovou šikovnosťou, aj keď je vozičkár. Povedal nám, že ak by absolvoval liečbu, chodil by s barličkami, bez toho, aby som mu pomáhala," neskrýva svoju radosť a obrovskú nádej na lepší život pre svoje dieťa matka Jana. Vzápätí ale so smútkom dodáva: „Náš rodinný rozpočet však ani zďaleka nestačí na uhradenie tejto metódy, napriek tomu, že pre Janka je to obrovská šanca urobiť vo veku 21 rokov prvé samostatné kroky. Cítim veľkú bezmocnosť, pretože mu sama nedokážem pomôcť, hoci si nič iné neželám viac."

Skúšajú osloviť rôzne nadácie a zozbierať pre chlapca potrebnú sumu, zatiaľ bezúspešne. „Drvivá väčšina nadácií ponúka podporu pre pacientov do osemnásť rokov, preto máme veľký problém získať peniaze na liečebný pobyt. Avšak aj starší pacienti majú nárok na zlepšenie svojho zdravotného stavu, pokiaľ existuje nádej na výrazný pokrok, ako je to v prípade Janka."

Janko je veľký bojovník, statočne sa popasoval a stále pasuje so svojím nalomeným zdravím. Táto jedinečná metóda znamená pre neho šancu na lepší a kvalitnejší život, môže byť mobilnejší, a teda aj šťastnejší. Vzhľadom na počet chorôb a diagnóz, ktoré ho navštevujú, je táto liečebná metóda pre neho zadosťučinením za bolesti a trápenia, ktorých si za svoj krátky život užil viac ako ktorýkoľvek iný chlapec v jeho veku.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  3. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  4. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  5. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  7. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  2. Čo priznali rodičia?
  3. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  5. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  8. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 13 841
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 799
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 10 174
  4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 816
  5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 595
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 641
  7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 6 001
  8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 945

Blogy SME

  1. Janka Remešíková: Stretnutia
  2. Milan Removčík: Giewont
  3. Robert Štepaník: diel 89 - moje TOP10 za rok 2022, časť 3 (rubriky a zaujímavosti)
  4. Ján Šeďo: Ako Briti ničili nemecké priehrady, skákajúce bomby Barnesa Wallisa.
  5. Martina Paulenová: O písaní
  6. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti.
  7. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCIX - Lentini, alebo Tam za múrom je Etna.
  8. Ján Valchár: O Kachovke a následkoch
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 43 590
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 146
  3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 971
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 599
  5. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 759
  6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 7 066
  7. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 676
  8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 454
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Ministerstvo školstva už druhý rok cez Plán obnovy motivuje študentov na slovenských vysokých školách formou štipendia „Študujem doma, Slovensko ma odmení“.


7 h
Martin a Silvie Gallie Slovensko navštevujú minimálne dvakrát ročne.

Ponuku pamiatok by oživili živé vystúpenia namiesto vymenúvania dátumov.


13 h
Nezvestná Nikola Kolibačová

Naposledy ju videli v Ružomberku.


14 h
Dušan Krupa zo zásahového tímu Západ.

Situácia je podľa členov zásahového tímu vážna.


15 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Janka Remešíková: Stretnutia
  2. Milan Removčík: Giewont
  3. Robert Štepaník: diel 89 - moje TOP10 za rok 2022, časť 3 (rubriky a zaujímavosti)
  4. Ján Šeďo: Ako Briti ničili nemecké priehrady, skákajúce bomby Barnesa Wallisa.
  5. Martina Paulenová: O písaní
  6. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti.
  7. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCIX - Lentini, alebo Tam za múrom je Etna.
  8. Ján Valchár: O Kachovke a následkoch
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 43 590
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 146
  3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 971
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 599
  5. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 759
  6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 7 066
  7. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 676
  8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 454
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu