Hornoliptovský kurucký regiment vo Vavrišove má vo svojich stanovách, že minimálne štyrikrát do roka musia všetci jeho členovia uskutočniť cvičné streľby a poradovú prípravu.
V sobotu 9. októbra strieľali na strelnici v Kvačanoch v lokalite zvanej Jamník ostrými nábojmi.
Sú to ručne odliate olovené guľky zaliate voskom a zabalené do papierovej patróny spolu s pušným prachom. Pripravujú si ich sami ešte pred streľbou.
„Pri verejných vystúpeniach, napríklad pri rekonštrukcii bitky pri Vavrišove z roku 1709, nepoužívame ostré náboje, strieľame iba prachom. Urobí to dym, hluk a smrad, ale človeka to zraniť nemôže. Ostré náboje používame len pri cvičných streľbách, a samozrejme, dodržiame pri tom prísne bezpečnostné predpisy," prezradila Marcela Feriančeková. Je podpredsedníčkou Občianskeho združenia Hornoliptovský kurucký regiment. V regimente je markytánkou, v civile riaditeľkou Liptovskej knižnice G. F. Belopotockého.
Jedia drevenou lyžicou, pijú z cínových pohárov
„Snažíme sa dodržiavať historický status, aký bol pred 300 rokmi nielen v odievaní a vo výzbroji, ale aj v spôsobe života. Vieme si postaviť vojenský tábor, máme dobové stany, lôžka aj vojenskú kuchyňu. Žiadne plasty v nej nenájdete. Jeme drevenými lyžicami z drevených alebo cínových tanierov, pijeme z cínových pohárov a varíme výlučne na ohnisku," povedala M. Feriančeková.
V sobotu si kuruci uvarili hustú fazuľovicu s údeným mäsom, klobásou a zemiakmi a zajedali ju chlebom. Okrem strieľania trénovali aj vojenské povely, pochodovali v dvojstupe aj dvojrade. Veliteľom vojenskej jednotky je Zdenko Zaťko.
Občianske združenie Hornoliptovský kurický regiment (HKR) založili v roku 2008 a jeho predsedom je Miroslav Števček. V súčasnosti má regiment 33 členov.
Kedysi bojovali proti sebe, teraz sú kamaráti
Kuruci mávajú cvičné streľby nielen v Liptove. Vlani boli dvakrát na strelnici na Morave v Bystřici pod Hostýnem, kde majú projektového partnera Valašský sbor portášsky. „Kuruci a portáši začiatkom 18. storočia bojovali na opačných stranách frontovej línie. Kuruci ako príslušníci povstaleckých jednotiek Františka II. Rákociho sa snažili dostať za hranice Uhorska do Čiech. Portáši boli strážcovia hraníc a snažili sa kurucov za hranice nepustiť. Neskôr keď sa rozmohlo zbojníctvo, obraňovali hranice aj proti nájazdom zbojníkom," vysvetlila M. Feriančeková.
Teraz sú kuruci a portáši kamaráti. Bojovali spolu aj pri rekonštrukcii Vavrišovskej bitky, kuruci boli zase na Portášskych slávnostiach vo Valašskej Bys-třici. Prvýkrát bola rekonštrukcia bitky pri Vavrišove vlani, tristo rokov po skutočnej bitke. Tento rok v auguste ju zopakovali a prišlo sa na ňu pozrieť viac ako štyritisíc ľudí. Chceli by ju zorganizovať aj na budúci rok.
Do kuruckého regimentu chcú prijímať aj labancov
„Rozhodli sme sa, že budeme oživovať históriu, ktorá už bola takmer zabudnutá. Rátame s tým, že členmi HKR budú aj labanci, máme aj labanské uniformy. Sme apolitické združenie, nedržíme stranu ani ráko-ciovcom, čiže kurucom, ani labancom - cisárskym vojakom," povedala M. Feriančeková a priblížila vavrišovskú bitku.
„Skončila veľmi zvláštne, lebo nemala víťaza. Kuruci mali veľkú prevahu, ale dostali mylnú informáciu, že od Ružomberka idú labancom posily v počte asi 2000 vojakov. Ale aj keby to bola pravda, kuruci mali reálnu šancu zvíťaziť, pretože na povstaleckej strane bojovalo asi päťtisíc vojakov. Bol to útek z vyhratej bitky. Neskôr aj samotné knieža viedlo vyšetrovanie takéhoto konania. Bola to jednoznačne chyba neschopných veliteľov."
V múzeu bude aj tristoročná guľa z kanóna
Vo Vavrišove 29. októbra otvoria Múzeum bitky pri Vavrišove. Bude v ňom bojová plastická mapa Vavrišovskej bitky, figuríny vojakov oblečených v dobových uniformách aj vyše tristoročné guľa z kanóna, ktorú vylovili v Belej.
V múzeu premietnu aj film o Bitke vo Vavrišove, ktorá sa odohrala v auguste 1709 a o jej súčasných rekonštrukciách.