V slovenskom hokejovom tíme boli štyria Mikulášania - Karol Szeleky, Michal Gonda, Ivan Láni, Jaroslav Kiapeš a rodák z Liptovského Mikuláša Ivan Mušo, ktorý žije v Prahe.
Vyspovedali sme Karola Szekelyho, kapitána mikulášskych Old Boys, ktorý bol aj hlavným organizátorom výpravy do Las Vegas. Kedysi hrával hokej za ŠK Liptovský Mikuláš a ako obranca sa stretával v dueloch aj s Jozefom Golonkom, ktorý v tých časoch hrával za Zvolen.
Ako ste sa na turnaj pripravovali?
- Mužstvo tvorili bývalí hokejisti z celej republiky. Spolu sme netrénovali, ale každý trénuje vo svojom klube. Asi raz za mesiac hráme spolu prípravné zápasy, raz za rok bývajú majstrovstvá Slovenska. V Liptovskom Mikuláši trénujeme raz do týždňa, na ľad nás chodí asi dvadsať. Trénuje s nami aj Michal Martikán. Máme síce prísne pravidlá prijímania nových členov, ale u neho sme urobili výnimku, lebo je olympijský víťaz. Je veľmi šikovný a keby nebol vodák, uchytil by sa aj v hokeji. Ale ten s nami v Las Vegas nebol.
Ako bolo v Las Vegas a ako ste dopadli na turnaji?
- Ubytovali sme sa vedľa hotela, kde bývajú aj zápasy v boxe. Boxoval v ňom Mike Tyson a možno aj Cassius Clay. Keď sme tam boli, robili práve ľadovú plochu, na ktorej 1. októbra odohrali prípravný zápas NHL Colorado s Los Angeles.
Na turnaji bolo spolu šestnásť mužstiev, my sme boli jediní z Európy. Rozdelili nás do šty- roch kategórií. V najvyššej A kategórii hrali väčšinou ešte mladí bývalí hokejisti. My sme hrali v kategórii B. Prvý zápas so Seattlom sme vyhrali 1:0, druhý s Devils 4 :1, ďalší 4 :2 a postúpili do finále, ktoré sme vyhrali 8:1. Keď sme boli na turnaji v Las Vegas pred troma rokmi, vyhrali sme najsilnejšiu skupinu A. Základ mužstva vtedy tvorili hráči z Liptovského Mikuláša.
Zahrali ste si v kasíne?
- Boli sme sa tam pozrieť. Ale oveľa väčší zážitok bola pre mňa Stratosféra. Tak sa volá veža, ktorá je vysoká viac ako tristo metrov. Na vrchu nad reštauráciou je katapult, ktorí vystreľuje ľudí do výšky asi dvadsať metrov, potom padajú voľným pádom. A to sa zopakuje trikrát za sebou. Preťaženie je väčšie ako v stíhačke. Na retiazkový kolotoč by som si nesadol, ale na katapult som sa dal nahovoriť. Nechali sme sa vystreliť asi desiati. Na veži je aj kolotoč, ktorého rameno sa točí nad voľným priestranstvom tristo metrov nad zemou.
V Las Vegas sme videli aj biele tigre. Keď sme išli zo zápasu, stretli sme jedného Čecha a dali sme sa s ním do reči. Povedal, že má chovnú stanicu, v ktorej chová biele tigre. Pripravuje s nimi šou, ktorú uvidí víťaz československej talentovej súťaže. Zavolal nás, že si ich môžeme pozrieť. Bol tam aj chovateľ z Považskej Bystrice.
Turnaj trval štyri dni, ale vy ste boli v Amerike dva týždne. Kde všade ste boli a čo ste videli?
- Povedali sme si, že keď už pôjdeme do Ameriky na turnaj, spojíme ho aj s dovolenkou. Dlho sme na ňu šetrili. Prenajali sme si päť sedemmiestnych mikrobusov a prešli sme na nich štyri americké štáty. Najskôr sme si prezreli Los Angeles (LA), kde sme pristáli. Ubytovali sme sa v časti San Pedro vedľa Long Beach. Neďaleko kotvila loď Queen Mary 2, v ktorej je v súčasnosti múzeum. LA je veľmi veľké a impozantné mesto. Oficiálne má osem miliónov obyvateľov, neoficiálne dvanásť. Prešli sme cez Beverly Hills, pozreli si pláž Malibu aj Venice Beach. Je to tridsať kilometrov dlhá pláž plná obchodov, s fitnes centrami pod holým nebom, skejtbordovým parkom a množstvom tenisových kurtov. Všade vystupovali rôzni umelci, tanečníci a gymnasti, každý si chcel zarobiť nejaký dolár.
Určite ste boli aj v San Franciscu.
- Áno. Podľa nášho sprievodcu Diosa, ktorý žije niekoľko rokov v LA, je to odtiaľ kúsok, no išli sme 700 kilometrov. Popri ceste sa striedali plantáže pomarančov, broskýň, citrónov a mandariniek s obrovskými farmami hovädzieho dobytka. Išli sme popri nich aj 2 - 3 kilometre. Údajne tam bolo aj 10-tisíc kusov dobytka. Podotýkam, že to všetko bolo v púšti, kde nebolo ani kúsok zelene. Všade mali zavlažovacie kanály.
Vstupnou bránou do San Francisca je známy most Golden Gate. Je na ňom 6-prúdová diaľnica, ktorá vedie do mesta, ale dá sa po ňom prejsť aj pešo. Veľkým zážitkom bola aj jazda ulicou Lombardi plnej serpentín a kvetov. Vyšli sme aj na vyhliadkovú vežu, odkiaľ sme videli celé San Francisco ako na dlani aj známe väzenie Alcatraz. Tak sa volá aj ostrov, na ktorom bolo kedysi najobávanejšie väzenie s najvyššou ostrahou na svete. V rokoch 1934 - 1938 v ňom sedel aj Al Capone. Dnes je ostrov historický areál a väzenie múzeum.
Pozreli sme si cely, aj tie, cez ktoré utiekli väzni v známom filme Skala. V okolí ostrova sú vraj také silné morské prúdy, že sa tam nedá plávať a všade sú žraloky. Niekoľkých sme videli. Asi aj preto sa nikdy nikomu nepodarilo z neho utiecť.
Las Vegas je v Nevade, Los Angeles a San Francisco v Kalifornii. Ešte ste prešli dva štáty. Ktoré a čo vás v nich najviac zaujalo?
- Boli sme ešte v Utahu a Arizone. Videli sme veľa nádherných a neskutočných miest. V Utahu sme v národných parkoch obdivovali údolia plné vysokých do červena sfarbených skál, na ktorých možno nikdy nestála ľudská noha. Navštívili sme idiánske rezervácie a videli úplne iných Indiánov, ako v kovbojkách. Nemali čelenky z pier a kožené nohavice so strapcami, ale väčšinou rifle a tričká, nejazdili na koňoch, ale na autách a motorkách. Tí najchudobnejší žili v chatrčiach a popíjali ohnivú vodu.
Bol v nej aj víťazný pohár z hokejového turnaja?
- Nie, zostal v Amerike, lebo je putovný. Ešte by sme museli dvakrát vyhrať v tej istej skupine, aby sme si ho mohli priviezť domov.