V minulosti bolo na území mesta Liptovský Mikuláš niekoľko cintorínov. Neboli rozdelené podľa náboženstva, ale na základe mestských častí. Brožúra Sprievodca po cintoríne v Liptovskom Mikuláši - Vrbici predstavuje najvýznamnejšie osobnosti mesta.
„Vrbický cintorín je najväčší v meste. No výnimočným ho robia práve tu pochované osobnosti," vysvetlila Anna Šmelková, ktorá predstavila verejnosti brožúru Sprievodca po cintoríne v Liptovskom Mikuláši - Vrbici. Časť hrobov je prenesená z bývalého mestského cinorína.
„Dôvod, prečo som ju zostavila je ten, aby sa hlavne mladí ľudia dozvedeli aké osobnosti sa v meste narodili, žili tu a čo všetko urobili pre Slovensko a jeho národ," vysvetľuje autorka.
Anna Šmelková zozbierala informácie o 65 osobnostiach, ktoré našli odpočinok na symbolickom cintoríne, urnovom háji a hlavnom cintoríne.
Brožúra je už tretím pokračovaním mravenčej práce Múzea Janka Kráľa. V roku 1992 vyšla prvá časť, ktorú zostavil bývalý riaditeľ Ján Hlavienka. Predstavil v nej život 12 osobností, ktoré sú pochované pri prvej bráne vľavo na Symbolickom cintoríne. „Po domácky ho voláme aj cintorín martýrov, teda ľudí, ktorí trpeli za národ," priblížila Anna Šmelková. Druhý diel vyšiel v roku 2007 a venuje sa pôsobeniu 21 osobností.
Autorka okrem toho zhromaždila materiály o maliaroch, sochároch, vedcoch, učiteľoch a osvetových pracovníkov z niektorých prímestských cintorínov. „Pracujem aj na iných starých cintorínoch v Okoličnom, Bodiciach, Palúdzke, Iľanove, Ploštíne, Liptovskej Sielnici alebo Trstenom," doplnila Šmelková.
Brožúra je nepredajná, no záujemcovia si ju môžu bezplatne vyzdvihnúť v Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši alebo na mestskom úrade na odbore kultúry a zboru pre občianske záležitosti.