LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Keď v kotolni zakúria, zapáchajúci dym cítiť takmer v celom okolí, nemôžeme otvoriť ani okná, takže to nie je veľmi príjemné," posťažovala sa obyvateľka Marta z blízkej ulice.
Firma vykuruje areál koksom a drevom. „Sme v podstate jediná firma v okolí, ktorá ešte používa pevné palivo, preto sme na očiach," povedal na margo problému predseda predstavenstva firmy Vladimír Hološ.
Najhoršie je, kým sa rozhorí oheň
Firma sa bráni a tvrdí, že kotolňu má pod kontrolou. „Veď každý rok odovzdávame hodnoty emisií na životné prostredie. Kúrime od skorého rána do ôsmej, deviatej. Najhoršie je, kým sa oheň rozhorí a zohreje sa komín.Už dávno by sme mohli mať plyn, ale za desať rokov nám nedokázali dotiahnuť plynové potrubie. Končí hneď vedľa pred areálom susednej firmy," doplnil V. Hološ.
Ľudia, ktorí majú problém so znečistením svojho okolia, môžu podať sťažnosť na odbor životného prostredia na mestskom úrade. Ak životné prostredie znečisťuje firma, môžu na to upozorniť obvodný úrad životného prostredia v Liptovskom Mikuláši.
Sťažnosť na firmu zatiaľ úrad neeviduje
„Žiadnu sťažnosť sme zatiaľ na túto firmu od ľudí nedostali. Podľa našich informácií priestory vykurujú koksom a drevom, ale žiadny problém s emisiami v tejto súvislosti neevidujeme," povedala Karin Kufčáková z Odvodného úradu životného prostredia v Liptovskom Mikuláši.
V prípade, že na firmu príde sťažnosť, obvodný úrad životného prostredia ju skontroluje a ak zistí nedostatky, môže nariadiť kontrolu emisií. Tú vykonáva inšpekcia životného prostredia z Banskej Bystrice.
„Emisie si firmy musia dať zmerať každých šesť rokov a meranie hradia z vlastných zdrojov," doplnila na záver K. Kufčáková.