Piatok, 23. marec, 2018 | Meniny má Adrián
Pridajte si svoje mesto

Lezenie v Alpách je nebezpečné, ale nádherné

Členovia horolezeckého oddielu James Bobrovec sa ako každoročne vybrali na horolezeckú výpravu za hranice Slovenska.

Horolezecký oddiel na vrcholovke na Grossglockneri.(Zdroj: Martin Hotvát)

Členmi výpravy boli Martin Trizna, Martin Dirčík, Ján Lepiš a Martin Horvát a jej cieľom Alpy. Konkrétne najvyšší vrchol Rakúska Grossglockner (3798 m) a svetoznámy Matterhorn (4478 m) vo Walliských Alpách zo švajčiarskej strany. „Cieľ sa nám podarilo splniť na 50 percent, no na miesto druhého vrcholu sme zvolili adekvátnu náhradu," povedal Martin Horvát a priblížil strasti aj slasti výpravy.

Na vrchole sa akoby zázrakom pretrhla obloha

Cez Salzburg a spoplatnený tunel Felbentauerntunel sme vyšli do dedinky Kals am Grossgloc-kner. Odtiaľ sme sa autom dostali do výšky 1913 m, kde sme v neskorej nočnej hodine hodili bivak pri aute.

Na druhý deň sme vyšli na chatu Stuhlhutte, kde sme po koštovke miestneho piva za 3,60 eur sladko zaspali. Ráno sme vyrazili smer Grossglockner. Prešli sme ľadovec a ľahkou ferattou sme vyšli na chatu Erzogen Johan hutte. Ani nevľúdne počasie nás neodradilo a vybrali sme sa hore. Všade bolo kopec nového snehu. Výstup viedol strmým svahom k skalnému výšvihu a potom kombinovaným prudkým terénom až na vrchol Klein glockner (3770 m). Odtiaľ sme prešli exponovaným a vzdušným hrebienkom so zaisteným schádzaním do sedielka, potom strmou stenou pod hlavný vrchol.

Na vrchole sa akoby zázrakom na chvíľu pretrhla obloha a bol dobrý výhľad. Cestou dolu nás zastihol strašný lejak.

Na Matterhorn nechodili ani horskí vodcovia

Večer sme sa presunuli do Talianska. Zakotvili sme pri jazere Lago di Garda, kde sme sa konečne obriadili a zaliezli si na skale nad cestou. Na ďalší deň sme prešli cez sedlo Simplon do švajčiarskeho Taschu, kde je posledná legálna možnosť zaparkovať auto pred Zermattom.

Po ubytovaní v miestnom kempe sme sa hneď ponáhľali pozrieť do Zermattu na Matterhorn. Pohľad naň nás vôbec nepotešil. Bol kompletne zasnežený od Hornliho chaty až na vrchol. Výstup nám neoporúčali, vraj hore nechodia ani miestni horskí vodcovia. Boli sme v rozpakoch, čo ďalej. Situáciu vyriešilo stretnutie s našimi českými bratmi, ktorí nám odporučili najvyšší vrch v tejto oblasti a druhý po Mont Blancu - Dulfour Spitze v skupine Monte Rosa (4634 m).

Nekresťansky drahou zubačkou sme sa vyviezli do stanice Rottenboden. Odtiaľ sme museli zísť na ľadovec aj pomocou rebríka a prudkým výstupom sme vyšli na chatu Monte Rosa Hutte (2795 m). Vyšliapali sme asi do výšky 3400 m, kde sme za riadneho lejaku postavili na snehu stan vedľa nemeckých kolegov a niečo narýchlo uvarili. Po budíčku o štyroch ráno nás čakala jasná obloha a výstup najskôr nebezpečným ľadovcom plným trhlín a potom snehovými pláňami na skalný hrebeň. Celý čas nás sprevádzali úžasné výhľady najskôr na východ slnka a potom na nekonečné vrcholy Álp vrátane Mont Blancu a Matterhornu.

Snehový most cez trhlinu nevydržal

Vo výške približne 4600 m nás čakalo delikátne lezenie po skalnom hrebeni v úžasnej expozícii a s fantastickými výhľadmi na všetky strany. Po vrcholovej gratulácii zase veľmi nepríjemné a vysilujúce schádzanie v takmer kolmej stene zabezpečenej konopnými lanami do sedielka a odtiaľ po ľadovci za nenormálneho tepla až k nášmu stanu. Teplo a slnko narušilo niektoré snehové mosty cez ľadovcové trhliny na ľadovci. Jeden most nevydržal a pod váhou prvoidúceho z nás sa rozsypal. Našťastie, nič vážne sa nestalo. Boli sme naviazaní a padajúcemu sa podarilo asi po dvoch metroch zaseknúť čakan. No prinútilo nás to ísť ešte opatrnejšie a predvídať. Noc sme strávili v stane a kochali sme sa pohľadmi na západ slnka za Matterhornom.

Na druhý sme sa vrátili do kempu tou istou cestou, akou sme išli nahor. V kempe sme výstup trošku oslávili a na druhý deň po nákupe švajčiarskej čokolády pre našich najbližších sme sa plní dojmov vybrali domov.


  1. Jánčania sa boja, že prídu o Kaďu. Spísali petíciu 929
  2. Cestujúci na stanici sú odkázaní na teplo a toalety susedov 753
  3. Ako vyzerala Jasná pred tým, ako ju poznačil turizmus Foto 128
  4. Neznámy páchateľ prepadol herňu na liptovskomikulášskom sídlisku 107
  5. Štartuje bežecká liga, v sobotu tradičný prológ 94
  6. Bude v sobotu plná Koniareň? 93
  7. Ponúkajú bezplatný rozbor vody 65
  8. S opravou cesty poza Maru by mali začať už čoskoro 65
  9. Mestská knižnica v Liptovskom Hrádku prešla zásadnými opravami 60
  10. Ľudia majú strach vychádzať z domu 46

Najčítanejšie správy

Mikuláš

Jánčania sa boja, že prídu o Kaďu. Spísali petíciu

Ľudia nie sú proti rozvoju a skvalitnenia územia, nechcú len, aby sa známa jánska kaďa dostala do súkromných rúk.

Cestujúci na stanici sú odkázaní na teplo a toalety susedov

Novú budovu stanice na autobusovom nástupišti otvárajú len v pracovné dni a v štandardných prevádzkových hodinách. Mimo nich zostáva cestujúcim len dúfať, že na autobus nebudú dlho čakať.

Ako vyzerala Jasná pred tým, ako ju poznačil turizmus

Rozvoj turizmu Demänovskej doliny súvisí s objavením a sprístupnením prvých jaskýň. Objavením jaskyne Slobody v roku 1921 a jej čiastočným sprístupnením v roku 1924 sa prúd návštevníkov začal zväčšovať.

Neznámy páchateľ prepadol herňu na liptovskomikulášskom sídlisku

Neznámy páchateľ v utorok nadránom prepadol herňu na sídlisku Podbreziny v Liptovskom Mikuláši.

Štartuje bežecká liga, v sobotu tradičný prológ

Úctyhodný 35. diel začne túto sobotu cestným behom Švošovská pätnástka písať Liptovská bežecká liga (LBL).

Blízke regióny

Aj drsné pokriky dedinských fanúšikov môžu rozhodcu zoceliť

Ako rozhodca zažil Martin Balko na vlastnej koži atmosféru finále Ligy majstrov medzi FC Chelsea a Manchestrom United. Pravý krst ohňom však prežil na zápase Krpeľany – Sučany B.

Za Košťanmi horel rušeň, rušnovodič z rýchlika skončil v nemocnici

Ranný rýchlik zo Žiliny do Banskej Bystrice dnes nedošiel. Svoju jazdu predčasne ukončil pred Príbovcami.

Nahliadnite do útrob vodnej stavby na Turčeku

​​​​​​​V piatok a v sobotu sa môžete dostať aj pod hrádzu vodnej nádrže v obci Turček.

V Dolnom Kubíne vykradli niekoľko bytov

Zlodeji brali zlato, šperky, peniaze, telefón ale aj značkové oblečenie, obuv, alkohol. Polícia vyzýva ľudí na zvýšenú opatrnosť.

Oravská Jasenica získala zaujímavú posilu z thajskej ligy

Odvetná časť V. ligy skupiny B sľubuje napínavú zápletku.

Všetky správy

Slovensko má novú vládu, Pellegrini prisľúbil vyšetrenie vraždy

Prezident Kiska našiel zhodu s novým ministrom vnútra na tom, že treba vymeniť vedenie polície.

Mikloško: Zrušiť protest bolo správne. Dosiahlo sa viac, než sa nám pred mesiacom snívalo

Bývalý predseda Národnej rady František Mikloško si myslí, že ak by organizátori pokračovali, museli by žiadať aj odchod prezidenta Kisku.

Leško: Bugár sa po prvý raz ocitol na zlej strane histórie

Po vražde novinára sa spoločnosť na vládne strany pozerá inak a je legitímne žiadať predčasné voľby, tvrdí novinár Marián Leško.

On naozaj nechápe

Fico nebol na námestí v novembri 1989 a nebol tam ani v piatok.