LIPTOVSKÝ HRÁDOK, BRATISLAVA. Konferenciu otvoril Nórsky kráľ Harald V. a prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.
Zmluva so Strednou odbornou školou elektrotechnickou je veľmi dôležitá pre budúcnosť. „Takmer štyridsať percent našich zamestnancov prišlo z technických stredných škôl. Prispeje k tomu, že študenti sa môžu dostať do reálneho pracovného života a pracovať v odbore, ktorý vyštudovali.
Nám to na druhej strane dáva viac istoty, máme lepšie skúsenosti s ľuďmi z elektrotechnických stredných škôl. Sú zručnejší, majú väčšiu motiváciu a záujem o našu firmu," povedal pre televíziu Liptov Peter Stenberg, generálny riaditeľ nórskej firmy.
Zlepšia študentom podmienky
Zmluva o generálnom partnerstva je obojstranná. Firma pomôže škole skvalitniť výučbu materiálne aj technicky.
„Umožní žiakom odborne sa vzdelávať a poskytne aj odborné konzultácie, ale aj oponentúry záverečných prác. Na druhej strane si zamestnanci firmy môžu v rámci celoživotného vzdelávanie u nás rozšíriť vedomosti.
Po práci môžu prísť do Strednej odbornej školy elektrotechnickej a získať odborné vzdelanie a certifikát," povedal riaditeľ školy Milan Daniš.
Firma pôsobiaca v oblasti telekomunikačného priemyslu oslovila školu už pred dvoma rokmi. Vízia o generálnom partnerstve postupne naberala spoločné kontúry.
„Výsledkom našej spolupráce je, že firma propaguje na svojich akciách nielen našu školu, ale odborné elektrotechnické vzdelávanie všeobecne. My v rámci našich možností zasa propagujeme ich," dodal M. Daniš.
Dobré nápady prispejú k rozvoju
A čo je vlastne zodpovedné podnikanie? Podľa M. Daniša v ňom nejde len o zisk.
„Ide skôr o to, aby firma vychádzala so zamestnancami férovo, umožnila odborný aj kariérny rast a ponúkla aj bohatý sociálny program.
Výsledkom je dôvera a partnerský vzťah zamestnanca a zamestnávateľa. V zodpovednom podnikaní je dôležité, aby zamestnanci pozitívnymi nápadmi ovplyvňovali produktivitu práce a prispeli tak k rozvoju firmy," doplnil riaditeľ.
Riadia sa zodpovednou filozofiou
Beata Hlavčáková, riaditeľka nadácie, ktorá nórsko-slovenskú konferenciu zastrešila, sa k spolupráci vyjadrila:
„Som veľmi rada že na Slovensku sú firmy, ktoré sa riadia zásadami zodpovedného podnikania. Ide prevažne o veľké firmy, ale myšlienke sú otvorené aj menšie spoločnosti.
Zmluvu o spolupráci podpísala nórska firma aj s Akadémiou ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši ."