RUŽOMBEROK. Vlkolínec navštevujú najmä jednodňoví turisti, zhodli sa na tom odborníci z oblasti rozvoja cestového ruchu počas konferencie Unesco lokality: Zachovanie dedičstva verzus jeho marketing.
Na tému podpory turizmu v mestách s pamiatkami Unesco diskutovali spoločne s predstaviteľmi mesta Kroměžíž. V jeho centre sa nachádza komplex arcibiskupského zámku a historických záhrad. Stred mesta je rovnako zaradený do zoznamu.
„Medzi priority sme zaradili nadviazanie spolupráce s ďalšími mestami na Slovensku, ktorých pamiatky sú zapísané do svetového zoznamu kultúrneho dedičstva," informovala Iveta Niňajová, odborná garantka spracovania stratégie cestovného ruchu mesta Ružomberok.
Turistom ponúknu širšie služby
Záštitu nad konferenciou prebral Daniel Krajcer, minister kultúry Slovenskej republiky.
Cieľom mesta Ružomberok je motivovať návštevníkov Vlkolínca k tomu, aby zostali dlhšie ako jeden deň. Prispieť k tomu by mali rôzne investičné a neinvestičné projekty, ktoré chce mesto zrealizovať do roku 2014. V prípade rozvoja Vlkolínca je potrebná spolupráca medzi pamiatkarmi, vlastníkmi nehnuteľností a mesta Ružomberok.
Vo Vlkolínci chcú zriadiť informačné stredisko, reštauráciu a verejné toalety, dostavať obchod s tradičnými produktmi. Rovnako budú pokračovať v práci s mladou generáciu, organizovať semináre, výstavy, workshopy a konferencie.
„Nemali by sme sa zaoberať tým, že návštevníci chodia do Vlkolínca na jeden deň. Dôležité je, aby prišli viackrát a radi sa sem vracali. Nemôžeme sa spoliehať na to, že zahraniční turisti tu zostanú dlho a nechajú v regióne veľa peňazí. Musíme nastaviť podmienky tak, aby si turizmus mohol dovoliť aj Slovák, " oponoval František Jedinák, riaditeľ Agentúry pre regionálny rozvoj v Dolnom Kubíne.
Fondy z Európskej únie sa čerpajú ťažko
Hlavným zdrojom peňazí na podporu Vlkolínca bol program Obnov si svoj dom ministerstva kultúry. Žiadať o príspevok môžu konkrétni majitelia kultúrnych pamiatok. Podľa slov Jozefa Bašaryho z občianskeho združenia Vlkolínec však v minulom roku nikto nepožiadal o príspevok.
„Čerpanie financií pre Vlkolínec z fondov Európskej Únie je problematické, pretože je časťou mesta. Program podpory a rozvoja vidieka teda odpadá. Využívame Program cezhraničnej spolupráce," dopĺňa Bašary.
Obľúbili si ho aj zahraniční turisti
Vlkolínec ako živá osada je špecifické miesto z celoslovenského hľadiska, pretože sa nachádza mimo centra Ružomberka.
„V prípade kultúrnych pamiatok na Slovensku sú väčšinou dvaja vlastníci, a to štát alebo cirkev. Vo Vlkolínci je viac ako 80 objektov a každý z nich má svojho vlastníka.
Môžem ich rozdeliť do troch skupín. Prvou sú tí, čo tu bývajú trvalo, druhí sem dochádzajú a vo Vlkolínci máme už dvoch vlastníkov chalúp zo zahraničia," približuje Bašany.