LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Vzácneho hosťa, osobnosť slovenskej literatúry - Pavla Vilikovského privítali v Liptovskej knižnici G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši 9. novembra.
Významný slovenský prozaik, prekladateľ a publicista je autorom mnohých literárnych diel a tiež jedným z finalistov literárnej súťaže Anasoft litera za rok 2009, do ktorej bola nominovaná jeho ostatná kniha Vlastný životopis zla. V roku 2006 ju vyhral s knihou Čarovný papagáj a iné gýče.
Cena sa udeľuje raz ročne za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo vydané v predchádzajúcom roku.
Prekladať je ľahšie
Charizmatický prozaik zaujal obecenstvo rozprávaním nielen o svojej vlastnej literárnej tvorbe, o tom, ako tvorí a kde čerpá inšpiráciu, ale aj o svojej prekladateľskej činnosti. Považuje ju za jednoduchšiu ako vlastnú tvorbu, pretože, ako povedal „dom už stojí, izby sú zariadené a nábytok rozložený, takže nemusím nič vymýšľať."
Vlastný životopis zla
P. Vilikovský prečítal ukážky zo svojho najnovšieho diela Vlastný životopis zla. Dej sa dohráva od 50. rokov minulého storočia po súčasnosť.
Hlavným hrdinom prvej časti románu Krátka extrémna osamelosť Jozefa K. je Jozef Karsten. Štátna bezpečnosť ho vydieraním, že majú v rukách jeho manželku a synov, ktorí sa chystali emigrovať, núti aby s ňou spolupracoval, navštevoval svojich vplyvných priateľov v Bratislave a donášal na nich. V boji so zlom sa sám uchyľuje k používaniu rovnakých metód ako jeho väznitelia.
Druhá časť románu Dlhá extrémna osamelosť Márie M. je rozprávaním učiteľa literatúry na dôchodku, ktorý študuje Goebbelsove denníky, hnaný úsilím dopátrať sa podstaty zla. Učiteľ (postava miestami prechádza do autorovho alter ego) sa rozhodne pátrať po osude dvadsať rokov nezvestnej Márie M.
Rád číta poéziu
Ukážka z knihy Vlastný životopis zla bola podnetom na diskusiu o hľadaní podstaty zla a o tom, kde sa v ľuďoch berie. Návštevníci podujatia využili možnosť opýtať sa spisovateľa aj na mnoho iných vecí, ktoré ich zaujímali. Dozvedeli sa, že sám sa nikdy nepokúsil písať poéziu, ale rád ju číta a vždy zažíva „moment radostného prekvapenia", pretože verše zakaždým vníma inak.
Stretnutie s Pavlom Vilikovským sa konalo v rámci projektu Literárna záhrada.