Oficiálne otvorili symbolický cintorín na Stodôlkach koncom júna tohto roka. Vybudovali na ňom kaplnku, na ktorej je nápis Úcta obetiam, výstraha živým. Je v nej 146 tabuliek s menami ľudí, ktorí zahynuli v Nízkych Tatrách. Tento rok k nim pribudli ďalšie dve.
Niektorí prišli o život pri turistike, lyžovaní, pri páde rogala či zásahu bleskom. Štyridsať ľudí zahynulo v lavínach. Najmladšia obeť mala šesť rokov, najstaršia 75.
Horská pieta matky s dieťaťom
Blízko novej kaplnky je horská pieta - socha matky s dieťaťom (na malej fotografii), ktorej autorom je akademický sochár Alfonz Groma. Na Stodôlkach je už viac ako päťdesiat rokov a na skaly okolo nej začali ľudia postupne pripevňovať tabuľky s menami obetí. Na prvej bolo meno Aljoša Halašu, ktorý zahynul ako 16-ročný na Ďumbieri v roku 1942.
Pri piete si skupina ľudí, hlavne z Klubu seniorov Horskej služby Nízke Tatry - sever, každoročne pripomínala pamiatku obetí hôr. Práve oni prišli začiatkom tohto tisícročia s myšlienkou vybudovať na Stodôlkach symbolický cintorín.
Pri jeho výstavbe brigádnicky odpracovali takmer tisíc hodín. Spolu s ďalšími pomocníkmi postavili kaplnku, upravili chodníky a na cintoríne osadili šesťmetrový drevený kríž, ktorý vyrezal Emil Halaj. Projekt cintorína vypracoval bez nároku na odmenu František Marga.
Pohybujte sa len po vyznačených tratiach
Na cintoríne na Stodôlkach sa 6. novembra zišlo asi osemdesiat dobrovoľných aj profesionálnych horských záchranárov a milovníkov hôr.
Oblastný predseda Horskej služby na Slovensku Nízke Tatry - Sever Ladislav Pardel v príhovore vzdal úctu obetiam hôr a pripomenul, že by mali byť mementom, aby sme sa v horách správali zodpovedne a nepreceňovali svoje sily.
„Najlepšou prevenciou je pohyb výhradne po vyznačených lyžiarskych tratiach. Ak sa už niekto vyberie do voľného terénu, musí mať dostatočné skúsenosti a výstroj, ktorý mu môže v prípade akejkoľvek nehody a úrazu zachrániť život," povedal L. Pardel.
Zaznel zvon, modlitba, báseň aj piesne
Evanjelický farár Marián Bochnička poznamenal, že za to, že môžeme žiť v takom krásnom prostredí, môžeme byť vďační Bohu. Ale hory sú nielen krásne, ale vedia byť aj kruté. Zaznela modlitba, báseň aj nábožné piesne, ktoré zaspieval Klub turistov z Liptovského Mikuláša. V kaplnke zazvonil zvon na pamiatku všetkých obetí Nízkych Tatier.
Pietnu spomienku zorganizovali Obecný úrad v Demänovskej Doline, Klub seniorov Horskej služby a Spolok horských vodcov. Ich zástupcovia položili ku krížu vence. Pod pietou a pri mnohých tabuľkách s menami obetí zapálili účastníci pietnej spomienky sviečky.