LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V Liptovskom Mikuláši budú počas komunálnych volieb občianske hliadky, paralelné sčítavanie hlasov, pozorovatelia vo volebných miestnostiach označení žltou páskou a policajti.
Polícia bude monitorovať vytypované krízové lokality. Aktivizuje sa predovšetkým skupina jedného z favoritov vyrovnaných volieb.
Ústredná volebná komisia už skúma podozrenie z porušenia volebného moratória v Liptovskom Mikuláši. Nezávislý kandidát a bývalý viceprimátor Ján Droppa v stredu zverejnil predvolebný prieskum, ktorý dostali do schránok všetky domácnosti v meste a visí aj na jeho facebooku.
Tvrdí v ňom, že má reálnu šancu na víťazstvo. V prieskume chýba, kto, kedy a na akej vzorke obyvateľstva ho robil. Zákon o voľbách do samospráv obcí hovorí, že „zverejňovať výsledky predvolebných prieskumov verejnej mienky možno najneskôr do siedmeho dňa pred dňom volieb“.
Droppa tvrdí, že zverejnený graf nie je prieskum, a teda moratórium neporušil. Na letáku sú však zverejnené mená všetkých kandidátov s percentuálnymi preferenciami a on figuruje na druhom mieste len s minimálnym odstupom. Interné prieskumy renomovaných agentúr namerali úplne iné hodnoty.
„Neporušil som zákon. Nie je to prieskum, ale iba ilustračné zobrazenie názorov ľudí. Keby to bol prieskum, bol by tam dátum a zdroj,“ hovorí právnik Droppa. Pravicová koalícia dala podnet na ústrednú volebnú komisiu a zvažuje aj podanie trestného oznámenia. Volebný tím požiada mimovládnu organizáciu Občianske oko, aby monitorovala voľby v Liptovskom Mikuláši.
Niekoľko dní pred voľbami sa objavili na základných a materských školách v meste veľké plagáty s podobizňou kandidáta Jána Blcháča a logami strán Smer, HZDS a SNS. Ministerstvo školstva konštatovalo, že bol porušený školský zákon.
K voľbám musia pustiť pozorovateľov. Môžu nimi byť aj kandidáti na starostu či primátora.
BRATISLAVA. Pozorovateľ volieb, to nie sú iba zahraniční aktivisti, ktorí dozerajú na demokraciu. Pozorovateľom môže byť každý z obyvateľov obce či mesta.
Pri hlasovaní môže sedieť celý deň, alebo môže prísť iba na večerné sčítanie hlasov. Vtedy však musí zostať do konca sčítania a potrebuje na to povolenie príslušnej okrskovej komisie, ktoré sa dá vybaviť ešte aj v deň volieb vo volebnej miestnosti.
Dozor pri počítaní
Komisia však nemusí pozorovanie umožniť – ale iba zo závažných dôvodov. Pi voľbách v minulosti napríklad pozorovateľov vykázali aj preto, že volebná miestnosť bola primalá.
Pozorovateľ sa môže zúčastniť aj na sčítavaní hlasov, nesmie však do neho zasahovať a nemá ani právo nahliadnuť do zápisnice.
Voľby zároveň sleduje volebná komisia, zložená zo zástupcov kandidujúcich strán. Predseda Ústrednej volebnej komisie Karol Nagy (Most-Híd) upozorňuje na prípady, keď si starosta alebo niekto z poslancov okrskovú alebo miestnu komisiu „podchytí”.
Vytlačení z komisie
„Až neuveriteľne znie príbeh z jednej obce, kde starostka prekabátila svojich súperov vo voľbách.
Presvedčila ich, aby nekandidovali za strany, ale tak ako ona – ako nezávislí. A keďže nezávislí kandidáti nemôžu v týchto voľbách na rozdiel od prezidentských volieb delegovať svojich zástupcov do volebných komisií, v spomenutej obci vymenovala všetkých členov miestnej volebnej komisie ona,” hovorí.
Málokto podľa neho navyše vie, že predsedu komisie môžu losovať. Stačí, aby to navrhol jeden z členov. „Málokto sa odváži oponovať, môžu ho potom aj vylúčiť z komisie.”