LIPTOV. Nový zákon o turizme upravuje nielen spôsob združovania, fungovania, ale aj financovanie turistického ruchu zo strany štátu.
„Keďže transformácia klastra nebola možná, tak od začiatku roka vznikne v Liptove prvá oblastná organizácia cestovného ruchu na Slovensku, ktorá splní podmienky určené zákonom na financovanie zo strany štátu. To znamená, že štát prispeje rovnakou čiastkou ako vyzbierajú členovia, teda obce združené v organizácii cestovného ruchu," vysvetlil spôsob financovania výkonný riaditeľ Klastra Liptov Ján Gemzický.
Klaster bude fungovať istý čas ďalej
Klaster Liptov bude fungovať súbežne s organizáciou ešte približne dva roky, pokým si splní všetky náležitosti, ktoré klastru vyplývajú z čerpania peňazí získaných z eurofondov.
Súčasní členovia klastra prejdú do novej oblastnej organizácie a členské príspevky už budú platiť len do nej. Vedenie budú členovia voliť na ustanovujúcej schôdzi.
Nový zákon je inšpirovaný modelom z Rakúska. „Aj na Slovensku sa vytvoria silné organizácie pozostávajúce zo subjektov zastupujúcich súkromný a verejný sektor v regióne. Umožní sa lepšia kontrola peňazí a ich účelnejšie použitie. Oblastná organizácia by nám mala pomôcť dostať sa na úroveň Rakúska, ktoré je vzorom. Čo dokážeme zarobiť v regióne, dostaneme naspäť do regiónu, peniaze sa nebudú presúvať do iných častí Slovenska," doplnil J. Gemzický.
Nová oblastná organizácia bude mať v Liptove dvadsať členov. „Ide o otvorenú organizáciu, kto splní podmienky, môže sa stať jej členom, obce aj podnikatelia. Predpokladáme, že členovia budú rýchlo pribúdať, v budúcom roku by ich mohlo byť už tridsať. Podobnou zmenou prejdú všetky klastre cestovného ruchu na Slovensku," poznamenal J. Gemzický.
Starostovia zákon vítajú, ale majú aj obavy
Starosta Liptovského Jána Juraj Filo nový zákon podporuje. „Je to určite pozitívna zmena. Turistický ruch nebol na Slovensku doteraz nijako organizovaný a toto je začiatok niečoho nového. Otázkou však ostáva, ako bude fungovať v praxi a či bude mať štát dostatok prostriedkov na podporu. Dôležité sú však výsledky, uvidíme," povedal starosta.
„Je to určite veľký krok vpred, pretože sa vytvoril mechanizmus na základe ktorého bude štát turizmus priamo podporovať. Keďže má Liptov veľký potenciál a je na kvalitný turizmus odkázaný, vnímam to pozitívne. Ubytovatelia a obce budú na základe zákona viac motivované na spoluprácu, čo sa týka vyberania a platenia rekreačných poplatkov, nahlasovania počtu lôžok a podobne," konštatoval Martin Baran, starosta Bešeňovej.
Vladimír Šiarnik, starosta Smrečian, konštatoval: „Obec je členom klastra a nedávno sme chválili aj zmenu pre vstup do budúcej oblastnej organizácie cestovného ruchu, ktorá ho v budúcnosti nahradí. O tom, že je dôležité sa združovať a budovať kvalitný turizmus spoločne, nás presvedčili doterajšie výsledky klastra. Nový zákon o turizme bol potrebnou zmenou. Dúfam, že sa naše predstavy naplnia a že si región opät posilní postavenie na turistickom trhu nielen doma, ale aj za hranicami."
Pavel Baráni, starosta Závažnej Poruby, tiež zákon o turizme podporuje, ale myslí si, že je dôležité, aby fungoval objektívne. „Takzvané rekreačné alebo ubytovacie poplatky od samospráv a podnikateľov v oblasti cestovného ruchu a služieb, by sa do združenia nemali vyberať pevne stanovenou sumou, ale percentuálne zo zisku, aby platili rovnaké pravidlá pre všetkých." doplnil.