LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Organizujú ju Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, mesto Liptovský Mikuláš, Správa slovenských jaskýň a Slovenská speleologická spoločnosť. Tento rok sa uskutočnila po pätnásty raz.
Svoje fotografie poslali do Liptovského Mikuláša jaskyniari a milovníci jaskýň, ktorí chcú svojim umeleckým videním priblížiť taje podzemia širšej verejnosti. Do súťaže prišlo 54 fotografií od 13 známych i menej známych autorov zo štyroch štátov Európy: Slovenska, Česka, Poľska a Rakúska. Jednu fotografiu porota vyradila pre nesplnenie súťažných kritérií.
Detaily aragonitových kvetov
Fotografie predstavujú rozsahom neveľkú, ale zaujímavú kolekciu, ktorá tradične zachytáva výzdobu i veľkolepé siene a jaskyniarov pri prieskume. Nechýbajú nádherné zábery s detailmi aragonitových kvetov, brčiek s kvapkami vody, farebných nátekov či štíhlych stalagmitov.
Pôsobivo je však zachytená aj atmosféra v mohutných dómoch, kde si človek uvedomí ohromnú silu prírodných živlov, ktoré ich vytvorili. Fotografické snímky tak približujú jaskynné priestory nielen očami jaskyniara, prieskumníka a objaviteľa, ale aj ich neopakovateľnú umeleckú podobu.
Vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien, diplomov a certifikátov sa uskutočnilo na slávnostnej vernisáži výstavy 26. novembra v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
Ocenení autori
Odborná porota zložená z predsedu Zdenka Blažeka, členov Dany Šubovej, Bohuslava Kortmana, Soňi Ortutayovej, Pavla Staníka a Ľubomíra Zachara posúdila prihlásené fotografie a ocenila najlepších autorov.
Cenu mesta Liptovský Mikuláš udelili Pavlovi Kočišovi za fotografie Pomedzi stalagmity, A sme došli a Pod starým stromom. Poliak Mariusz Burszta získal Cenu primátora mesta a Čech Josef Wagner si odniesol Cenu Správy slovenských jaskýň. Peter Medzihradský získal cenu Slovenskej speleologickej spoločnosti, Cenu Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva Ota Šimíček z Česka.
Milovníci fotografie a jaskýň si výstavu môžu pozrieť do konca roka 2010.